29.HotelEquipment ve 25.FoodProduct Fuarları Başladı

Çeyrek asrı aşkın süredir Antalya’yı turizm ve gıda sektörünün merkezi haline getiren 29.HotelEquipment – Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile 25.FoodProduct – Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı; eş zamanlı olarak Antalya Expo Center’da kapılarını açtı. 81 ilden ve yurt dışında 27 hedef ülkeden alım heyetlerini katılımcılarla bir araya getiren dev organizasyon; B2B görüşmeleri, tasarım şovları, yarışmalar, iş forumları, konferans ve seminerlerle 4 gün boyunca sektörün nabzını tutacak.

ANFAŞ – Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. tarafından organize edilen 29.HotelEquipment – Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile 25.FoodProduct – Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı; eş zamanlı kapılarını açtı. Turizm ve gıda sektöründe yaratmış olduğu iş hacmiyle, her yıl Antalya ve Türkiye ekonomisine artı değer sağlayan fuarların açılış töreni Antalya Expo Center’da gerçekleştirildi. Fuarın açılış törenine Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Davut çetin, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçilik Birinci Müsteşarı Ekonomi ve Ticaret Bölüm Başkanı Rüdiger Lotz ile çok sayıda sektör temsilcisi ve yabancı konuk katıldı.

EŞ ZAMANLI FUARLAR YÜZDE 40 BÜYÜDÜ

Fuarın açılış konuşmasını gerçekleştiren ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı; tüm katılımcı ve ziyaretçilere başarılı bir fuar dönemi diledi. Ali Bıdı,”ANFAŞ olarak çeyrek asrı aşkın süredir Antalya’nın marka fuarlarını açmanın gururunu yaşıyoruz. Bu yıl 29.HotelEquipment ve 25.FoodProduct’ı; toplam 60 bin metrekarelik alana sahip, yenilenen fuar ve kongre merkezimiz Antalya Expo Center’ın vermiş olduğu imkan ve sektörün talebi doğrultusunda eş zamanlı gerçekleştirdik. Sektörün yoğun ilgi gösterdiği fuarlarımız, 40 bin metrekarelik kapalı alanımızın tamamını doldurmuş durumdadır. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 40 oranında bir büyüme gerçekleştiren iki fuarımızda toplam 410 firma, 3 bin 500’ün üzerinde markasıyla 4 gün boyunca ürünlerini sergileyecektir” şeklinde konuştu.

ANFAŞ FUARLARI BİZLERİN DEĞİL TÜM TÜRKİYE’NİN FUARLARIDIR

ANFAŞ’ın ülke ve kent ekonomisine sağladığı katkının artarak devam edeceğini ifade eden Ali Bıdı,”Bu yıl, fuarlarımızın yurt içi ve yurt dışı ziyaretçi çalışmalarında önemli atılımlar yaptık. Turizm ve gıda sektöründe yeni hedef pazarların oluşumuna katkı sağlayacak stratejik ülkelerde tanıtım çalışmaları gerçekleştirdik. Bu çalışmalar sonucunda, 3 bin 500’ü yabancı olmak üzere toplam 40 binin üzerinde profesyonel ziyaretçiyi Antalya’da buluşturmayı planlıyoruz. Fuar sonunda en az 25 milyon dolarlık bir iş hacmi oluşarak, Türkiye’nin büyüme rakamlarına katkı sağlamayı hedefliyoruz. 2019 yılında fuarımızı daha da büyüterek, bu rakamları artacağına inanıyoruz. Her zaman olduğu gibi, bu yıl da yanımızda olan Ekonomi Bakanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Antalya Valiliğimiz, Antalya Büyükşehir Belediyemiz, Antalya Ticaret ve Sanayi Odamız, Antalya Ticaret Borsamız başta olmak üzere tüm yerel ve ulusal paydaşlarımızın desteğiyle Antalya’yı fuarlar ve kongreler kenti yapma hedefleriyle çalışmaya devam edeceğiz. Her zaman söylediğimiz gibi ANFAŞ fuarları bizlerin değil, tüm Türkiye’nin fuarlarıdır. ANFAŞ fuarları kazandıkça Antalya; Antalya kazandıkça ülkemiz kazanmaya devam edecektir” dedi.

81 İL VE 27 ÜLKEDEN ALIM HEYETİ

Fuarların ziyaretçi çalışmaları kapsamında; kamu kuruluşlarımız, ticaret ve sanayi odalarımız ile meslek kuruluşlarımızla yürütülen çalışmalar sonucunda, 81 ilinden profesyonel ziyaretçi ağırlanacak. Yurt dışında ise Ekonomi Bakanlığı, ATSO – Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, BAİB – Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ve ANFAŞ’ın acenteleriyle sağladığı iş birliktelikleri aracılığıyla Azerbaycan, Almanya, Arnavutluk, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Fas, Fildişi Sahili, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Katar, Kosova, Libya, Lübnan, Malta, Mısır, Moldova, Sırbistan, Suudi Arabistan, Tunus ve Ürdün olmak üzere 27 ülkeden alım heyetleri getirilerek, katılımcılarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecek.

DOLU DOLU ETKİNLİK PROGRAMI

B2B görüşmelerinin yanı sıra 29.HotelEquipment ve 25.FoodProduct kapsamında çok sayıda etkinlik gerçekleştiriliyor. Fuar boyunca düzenlenecek, tasarım şovları, yarışmalar, iş forumları, konferans ve seminerler aracılığıyla; otel yatırımcıları, otel yöneticileri, satın almacılar, spa merkezleri, iç mimarlar, müteahhitler, kamu yetkilileri, şef ve aşçılar, zincir market yetkilileri, kafe ve restoran sahipleri, gıda toptancıları, perakendeciler başta olmak üzere çok sayıda sektör profesyoneli bir araya geliyor.

TÜRKİYE PERAKENDECİLER FEDERASYONU ÜYE KAMPI FOODPRODUCT’TA

25.FoodProduct; perakende sektörünün önemli ve büyük çatı kuruluşu olan TPF – Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun 2018 yılı üye kampına ev sahipliği yapacak. Üye kampına, 15 farklı ilin Perakendeciler Derneği’nden 300 zincir market yetkilisi ve Avrupa Türk Perakendeciler Birliği aracılığıyla Danimarka, İsveç, Norveç, İskandinav Ülkeleri, Litvanya, Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya, Almanya ve İngiltere’den 40’a yakın şirket temsilcisi katılım gösterecek. Heyet; fuar turu ve kokteyl organizasyonlarıyla katılımcılarla bir araya gelerek yeni iş birlikteliklerine imza atacak.

ANTALYA’DAN İRAN’A TİCARET KÖPRÜSÜ KURULUYOR!

Turizm ve gıda sektöründe iş birliktelikleri gerçekleştirmek için ANFAŞ ve İran -Türk İş Adamları Derneği işbirliğiyle fuara getirilecek 100 kişilik İran heyeti; fuar boyunca firmalarla bir araya gelecek. Program kapsamında ATSO, ANFAŞ, Zanjan Ticaret Odası, İran Büyük Meclisi Milletvekilleri, İran Türk İş Adamları Derneği Başkanı ve İran Bilim ve Teknoloji Üniversitesi yetkililerinin katılımıyla 3.İran ve Türkiye Gıda Sanayi İşbirliği Semineri gerçekleştirilecek.

HOTEL DESİGN SHOW’DA RETRO RÜZGARI

Her yıl farklı bir tasarım temasıyla organize edilen Hotel Design Show, bu yıl 2.Hol’de “Retro” temasıyla yola çıkıyor. Etkinlik kapsamında; ANFAŞ, TMMOB İçmimarlar Odası ve Projem Dergi tarafından belirlenen iç mimar grupları, farklı otel odası ve resepsiyon tasarımı gerçekleştirecek. Etkinlik alanı dahilinde iç mimarlar tarafından tasarlanacak lobilerde profesyonel ziyaretçilerle görüşmeler gerçekleştirilecek.

6.HOUSEKEEPING OLİMPİYATLARI BAŞLIYOR

Hotel Design Show’un yanı sıra HOTED -Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği Alanya tarafından 1.Hol’de organize edilecek 6. Uluslararası Housekeepıng Olimpiyatları’nda ise belirlenen gruplar; yarışmalar, tasarımlar ve eğitimlerle fuarı şova dönüştürecek.

GELENEKTEN GELECEĞE ŞEFLER YARIŞIYOR!

Bu yıl 25’inci kez gerçekleştirilen FoodProduct kapsamında da gıda ve içecek sektörüne yön verecek çok sayıda etkinlikler tam gaz devam ediyor. Fuar süresince 4.Hol’de çok sayıda aktiviteyi bünyesinde toplayacak “Gelenekten Geleceğe Anadolu Yemekleri Yarışması” gerçekleşiyor. TAFED – Türkiye Aşçılar Federasyonu önderliğinde AGEB – Antalya Gastronomi ve Eğitimciler Birliği’nin düzenlediği etkinlik programında; Türkiye’nin 7 bölgesini kapsayan toplam 35 ilin mutfaklarının temsil edileceği yemek yarışmaları etkinliğinin yanı sıra workshop, gösteri ve eğitimler gerçekleşecek.

GIDA VE GASTRONOMİ SEKTÖRÜ ANTALYA’DAN AVRUPA’YA AÇILIYOR

Fuarın ikinci gününde, Türk gastronomi sektörünün Avrupa’daki geleceğinde bir milat gerçekleşiyor. Lezzet Dernekleri Federasyonu önderliğinde Türkiye’nin gıda, gastronomi ve turizm sektörlerinde inovatif performans ve uluslararası lobicilik yapılması amacıyla “Avrupalı – Türk Lezzet Elçileri Birliği” FoodProduct’ta kuruluyor. Platformun kuruluş konferansı kapsamında sektörün yurt içinde ve yurt dişında önde gelen temsilcileri tecrübe ve görüşlerini aktaracak.

TURİZM VE GIDA SEKTÖRÜ MASAYA YATIRILIYOR

Etkinliklerin yanı sıra tek çatı altında gerçekleştirilen fuarlarla eş zamanlı olarak çok sayıda söyleşi seminer, sempozyum ve konferans organize ediliyor. Program kapsamında; TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından gıda ve ekoloji üzerine söyleşi, TUYİBDER – Tüm Yiyecek İçecek Bölümleri Temizlik ve Malzeme Teminatçıları Derneği tarafından “Birlikte Daha Güçlüyüz” sempozyumu, YAPDER- Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği ve Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından Güvenilir Ürün Platformu – Tatlı Yiyelim Tatlı Konuşalım söyleşisi ve çok sayıda etkinlik gerçekleştirilecek.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir