E-ticaret 2020 Yılında 9.9 Trilyon Dolara Ulaşacak

Ekonomi Bakanlığı, firmaların uluslararası piyasalara yönelik faaliyet gösteren e-ticaret sitelerine yapacakları üyelik giderlerinin yüzde 80’ini 3 yıl boyunca destekleme kararı aldı. Bu kapsamda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), www.alibaba.com, www.kompass.com ve www.turkishexporter.net ile anlaşma sağladı.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’nde (BAİB), Alibaba.com ve E-GLOBER işbirliğiyle, “Alibaba.com: İhracatta E-Dönüşüm Antalya Toplantısı” düzenlendi.

Toplantıda Batı Akdenizli ihracatçılara seslenen Alibaba.com Satış Müdürü Çiğdem General, Alibaba.com, Uluslararası Alanda ve Türkiye’de E-Ticaret ile E-Ticaret Sitelerine Toplu Üyelik Desteği Projesi konularında bilgi verdi. Alibaba.com’un 190’ın üzerinde ülkede, 2 milyon çevrimiçi mağaza ve 260 milyon üyeye sahip olduğunu kaydeden General, 1 satıcıya 8 alıcı düştüğünü kaydetti.

Türkiye’den en çok yapısal taşlar ve beton ürünleri, kuru meyve talep ediliyor

General şu bilgileri verdi; “Diğer ülkeler Türkiye’den en çok yapısal taşlar ve beton ürünleri, kuru meyve, hazır giyim, yiyecek-içecek ve koltuk takımları talep ediyor. Türkiye’den kullanıcıların en çok talep ettiği ürünlerin arasında ise mobil telefon, mobil telefon aksesuarları, fotokopi kağıdı, medikal sarf malzemesi, aydınlatma araçları geliyor. Alibaba.com üyeleri ürünlerini en çok Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika ülkelerine satıyor. Öte yandan 2013 yılında 1.08 trilyon dolar olan küresel e-ticaret rakamları 2016 yılında 1.95 trilyon dolara yükselmiş durumda.”

Alibaba.com’un Antalya sektör verileri

Global e-ticaretin 2020 yılında 9.9 trilyon dolara ulaşacağının öngörüldüğünü kaydeden General, bu ticaretin 2.1 trilyon dolarının Çin tarafından gerçekleştirileceğini kaydederek, Alibaba.com’un Antalya sektör verilerini paylaştı: “Yaş meyve sebze sektörünün bölge ihracatındaki payı yüzde 29,49. Alibaba.com’da YMS alıcısı firma sayısı 8 bin 46. Bu rakam madencilik ürünlerinde 12 bin 119. Mobilya, kağıt ve orman ürünlerinde 30 bin 731, kimya da 12 bin 699, süs bitkilerinde ise 6 bin 742.”

Ekonomi Bakanlığı’nın e-ticaret platformuna üyeliğe yönelik teşvik programı hakkında da bilgi veren General, “Yıllık üyeliğin yüzde 80’i Ekonomi Bakanlığınca ödenmektedir. Ödeme yapan firmaların toplu listesi TİM veya Ekonomi Bakanlığının onayına sunulur. Onaylanan firmanın üyeliği başlar. Üye olan her firmaya uygulamalı eğitimler verildiği gibi her Cuma günü online eğitim verilir. Türkçe hazırlanan video ve kitapçıklar sistemin kullanımı hakkında bilgi veriyor. Aynı zamanda çağrı merkezimiz üye firmalara ihtiyaç anında destek vermektedir” dedi.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir