Varşova’ya Growtech Daveti

Varşova Ticaret Odası Başkanı Marek Traczyk, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin’i ziyaret etti.  ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Ayhan Kızılsavaş ve Osman Avşaroğlu’nun da bulunduğu ziyarette bir konuşma yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, Oda faaliyetlerinin yanı sıra Antalya ekonomisi ve yatırım olanakları hakkında bilgiler verdi.

Polonya ile Türkiye arasında ticari ilişkilerin giderek güçlendiğini belirten Davut Çetin, “2000-2016 yılları arasında Polonya’ya ihracatımızın 15 kat, Polonya’dan ithalatımızın ise 19 kat büyüdüğünü görüyoruz. 15 gün önce gerçekleşen Türkiye-Polonya İş forumunda Cumhurbaşkanımızın da vurguladığı üzere bu ticaret hacmini kısa vadede 10 milyar dolar düzeyine taşımamız lazım” dedi.

ATSO’ya kayıtlı 3 bin 155 yabancı sermayeli üye arasında sadece 2 tane Polonya ortaklı firma bulunduğu bilgisini veren Davut Çetin, “Antalya’dan Polonya’ya ihracatımız 2016 yılında 7,6 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti; ihracatımızın yarıdan fazlasını yaş meyve-sebze ihracatı oluşturdu. Polonya’dan ithalatımız ise 3,3 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Polonya’dan 2015’te 240 bin, 2016’da ise 100 bin turist ağırladık. Önümüzdeki yıllarda turizmin yeniden eski seviyesine ulaşmasını hatta geçmesini istiyoruz. Turizm sektörünün farklı bir katma değeri var; turizmin yeni ticari bağlantılar ve yeni dostlukların kapılarını açtığını görüyoruz. Kongre turizminden, deniz turizmine, spor turizmine kadar her alanda hizmet verecek dünya çapında tesislerimiz bulunuyor. Polonyalı dostlarımızı kentimizde ağırlamaktan mutluluk duyarız. İki ülke Odaları nezdinde de işbirliğimizi geliştirmeliyiz. Geçen yıl imzaladığımız işbirliği protokolünü etkin hale getirmeliyiz. Bu noktada ATSO olarak her türlü işbirliğine hazırız” ifadesini kullandı.

Ziyarete ailesiyle gelen konuk Başkan Marek Traczyk’in küçük kızı sempatik hareketleriyle ilgi odağı oldu.

Başkan Davut Çetin, Varşova Ticaret Odası Başkanı Marek Traczyk’ı Kasım ayı sonunda ANFAŞ’ta düzenlenecek olan Growtech Eurasia Fuarı ve Ocak ayında düzenlenecek olan Anfaş Food Product Fuarı başta olmak üzere Antalya fuarlarına davet etti.

Varşova Ticaret Odası Başkanı Marek Traczyk ise, ilk kez geldiği Antalya’dan çok etkilendiğini söyledi. Varşova Ticaret Odası olarak Polonya’daki 50 oda ile yakın ilişkiler içinde olduklarını, bunun yanısıra, yürüttükleri işbirliği projeleri ile Çin ve Doğu Avrupa arasında köprü görevi üstlendiklerini söyleyen Marek Traczyk, “Antalya ve Varşova’da karşılıklı düzenleyeceğimiz Ekonomi Zirveleri ile iki ülke firmalarını buluşturabiliriz” dedi.

Ziyarette 2018 yılında ortak bir organizasyon düzenlenmesi konusunda görüş birliğine varıldı. ATSO Başkanı Davut Çetin, ziyaretin anısına Marek Traczyk’e Antalya Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı bir tablo ile ATAV Antalya Yemekleri Kitabı ve Antalya Tanıtım Kitapları Seti hediye etti.

 

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir