Un Sanayicileri Belek’te Buluşuyor

Dünyanın ihracat şampiyonu un sektörünün en önemli temsilcisi Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF), 8-11 Mart tarihleri arasında Antalya Belek Kaya Palazzo Golf Resort’te “14. Uluslararası Kongre ve Sergisi”nde yerli ve yabancı 1000 delegeyi ağırlayacak. “Buğday ve Ekmeğin Aşkı: Un” konulu konferansın bu seneki konuşmacıları arasında ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez gibi isimler bulunuyor.

 2017 yılında 3.6 milyon ton un ihracatıyla 1 milyar 100 milyon Dolar gelir sağlayarak, 5 yıldır Türkiye’nin dünyanın un ihracat şampiyonu olmasında büyük katkı sağlayan TUSAF, her yıl olduğu gibi bu yıl da 8-11 Mart tarihleri arasında Antalya Belek Kaya Palazzo Golf Resort’te “TUSAF Uluslararası Kongre ve Sergisi”ni düzenlemeye hazırlanıyor. Un sektörüyle alakalı dünyada düzenlenen ilk 10 kongrenin içerisinde yer alan, bu sene 14. düzenlenecek kongrenin ana konusu ise “Buğday ve Ekmeğin Aşkı: Un” olarak belirlendi. Yerli ve yabancı yaklaşık 1000 delegenin ağırlanacağı bu dev kongrenin açılışını ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yapacak. Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde gerçekleşecek kongrede, buğdayın anavatanı Türkiye’nin un sanayisindeki yerinin yanı sıra tarih, beslenme gibi konular da mercek altına alınacak. Prof. Dr. İlber Ortaylı “Buğday, Ekmek ve Un” konulu panelde tarihten bugüne buğdayın tarihteki ve mutfak kültürümüzdeki yerini anlatacak. Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, Uzman Diyetisyen Elvan Odabaşı gibi isimler ise beslenmede ekmeğin ve unun yerini anlatarak, son zamanlardaki ekmek tartışmalarına son noktayı koyacaklar. 2 gün sürecek panellerde aynı zamanda Türkiye’nin dünya un sanayindeki yeri ve ülkemizdeki buğday üretiminin genişletilmesi de konuşulacak.

Rekorlara bir yenisi daha eklendi

Kongrenin açılışını gerçekleştirecek olan TUSAF Başkanı Eren Günhan Ulusoy: “Un sektörü, Türkiye’yi dünya liginde birinciliğe taşıyan nadide sektörden bir tanesidir. Sanayicilerimiz şu anda 159 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor ve dünyanın yüzde 90’ında Türk unu tüketiliyor. Dünyanın ihracat şampiyonu un sanayicilerimiz, 2017 yılında da yeni bir dünya rekoruna imza attılar. 2017 yılında 3.6 milyon ton ihracat gerçekleştirerek Türkiye’nin kasasına 1 milyar 100 milyon Dolar girmesini sağladılar. Ancak başarıdan başarıya koşan sektörümüzü halkımız ve hatta Türkiye ekonomisinin birçok oyuncusu tarafından yeterince bilinmiyor. Biz de TUSAF olarak çalışmalarımızı daha yakından anlatmak, dünyanın dört bir yanından konuklarımızla birlikte sektörümüzü değerlendirmek adına 13 yıldır ‘TUSAF Uluslararası Kongre ve Sergisi’ni düzenliyoruz. Bu sene 14.’sünü düzenleyeceğimiz kongreyle sadece biz sanayicileri ilgilendiren ticari konuları konuşmak istemedik. Aynı zamanda halkı doğru bilgilendirmek için buğday ve un konularını, değerli tarihçilerimizin ve uzman diyetisyenlerimizin değerlendirmesini istedik” dedi. Kongre programı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için www.2018tusaf.org internet adresi incelenebilir.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu hakkında;

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu, sektöre yön vermek, sorunların tespit edilip ortadan kaldırılması için çaba göstermek, yenilikçi, katılımcı, paylaşımcı, girişimci, yaratıcı ve ekip çalışmasına önem veren bir sektör kültürü oluşturmak amacıyla 2004 yılında kurulmuştur. Yönetim Kurulu Başkanlığını Eren Günhan Ulusoy’un üstlendiği federasyonun üyeleri, Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği, Ege Bölgesi Un Sanayicileri Derneği, Marmara Un Sanayicileri Derneği, Anadolu Un Sanayicileri Derneği, Çukurova Un Sanayicileri Derneği, Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği, Karadeniz Un Sanayicileri Derneği ve Doğu Anadolu Un Sanayicileri Derneği’dir. Federasyon, 8 dernek ve 407 üyeden oluşmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir