Haziranda Zam Şampiyonu “Tur Fiyatları”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Haziran Ayı Enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Değerlendirmesinde döviz kurundaki yatay seyrin ve enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyona olumlu yönde katkı yaptığını belirten Başkan Çetin, bu koşullara rağmen, hizmet fiyatları ve işlenmiş gıda fiyatlarındaki artışın devam ettiğini, enflasyonun yılı tek hanede bitirip bitirmeyeceğinin mevcut koşulların ne yönde değişeceğine bağlı olduğunu söyledi.

Başkan Davut Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

“2017 Haziran ayı enflasyonu beklentiler yönünde gelişmiş ve bir önceki aya göre TÜFE’de %-0,27, Yurtiçi ÜFE’de %0,07 değişim göstermiştir. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında %10,90,yurt içi üretici fiyatlarında %14,87 artış göstermiştir.

Haziran ayı enflasyonu büyük oranda; bulgur, makarna, yumurta ve süt ürünleri gibi gıda fiyatlarındaki düşüş, giyim indirimlerinin devam etmesi ve akaryakıt fiyatlarındaki indirim sayesinde gerilemiştir. Gıda grubunda et fiyatlarındaki artış durmamış, sebze ve meyvede aylık fiyat düşüşü domates gibi birkaç ürüne bağlı olarak gerçekleşmiştir.

ATSO Başkanı Davut Çetin

Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler %28,14 ile yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, %10,59 ile salatalık ve %9,91 ile sivri biber olurken; en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler ise %41,93 ile domates, %25,04 ile PTT ile koli gönderme ücreti ve %10,92 ile patates olmuştur.

Enflasyonda döviz kurundaki yatay seyrin ve enerji fiyatlarının olumlu katkı yaptığı gıda dışı mal fiyatlarındaki düşüşle görülmektedir. Bu bakımdan enflasyon açısından son dönemlerin en şanslı koşulları yaşanmasına rağmen, hizmet fiyatları ve işlenmiş gıda fiyatlarındaki artış devam etmektedir. Halen çift hanede seyreden enflasyonun yılı tek hanede bitirip bitirmeyeceği önümüzdeki aylarda mevcut koşulların ne yönde değişeceğine bağlıdır. Kredi ve vergi desteklerinin iç piyasayı canlandırıcı etkisi önümüzdeki aylarda etkisini kaybedecektir. Turizmde canlanma Antalya ile sınırlı kalmakta olup, İstanbul ve diğer illerde turizmde sorun devam etmektedir. Dolayısıyla enflasyonda talep ve maliyet baskısının önümüzdeki aylarda zayıflaması normaldir.

Gümrük tarifelerindeki düzenleme

Gıda ürünlerinde gümrük tarifelerinin önemli ölçüde düşürülmüş olması bazı gıda ürünlerinde fiyat baskısı yaratabilir, çünkü Doğu Avrupa ülkelerinde bile birçok gıda ürünü fiyatı Türkiye’den düşük düzeydedir. Bununla birlikte gıda fiyatlarını yükselten temel faktörün gübre ve yem gibi ithal girdi fiyatlarının döviz kuruyla birlikte artması olduğuna dikkat edilmeli ve öncelikle maliyetleri düşürecek, verimliliği artıracak yapısal önlemlere önem verilmelidir. Bakanlık tarafından ithalatta eşik fiyat sisteminin uygulanacağı, ithalatın spekülatif ürünlere yönelik olarak kullanılacağı açıklaması yapılmıştır. Uygulamanın da bu yönde olmasını ümit ediyoruz.

Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artışlar %1,05 ile “eğitim” , %1,03 ile “lokanta ve oteller” ve %0,52 ile “çeşitli mal ve hizmetler” gruplarında görülürken, en yüksek düşüşler ise %1,25 ile “giyim ve ayakkabı”, %1,06 ile “gıda ve alkolsüz içecekler”ve %0,84 ile ”ulaştırma” gruplarında gerçekleşmiştir.

Yıllık bazda enflasyondaki en fazla artış %21,73 ile “alkollü içecekler ve tütün”, %14,91 ile “sağlık” ve %14,30 ile “ulaştırma” gruplarında gerçekleşmiştir.

Döviz kurlarındaki ve enerji maliyetlerindeki gerileme ÜFE’yi frenledi

Haziran ayında üretici enflasyonundaki düşüş de belirgin hale gelmiş, döviz kurundaki gerileme ve enerji maliyetleri ÜFE artışını sınırlamıştır. Yİ-ÜFE’de, sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe %1,26 düşüş, imalat sanayi sektöründe %0,05 artış, elektrik ve gaz sektöründe %0,90 artış ve su sektöründe %0,36 artış olarak gerçekleşmiştir.

Bir önceki aya göre en fazla artış; %0,90 ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme, %0,82 ile tekstil ürünleri, %0,71 ile motorlu kara taşıtları, römork ve yarı römork sektörlerinde gerçekleşmiştir. Buna karşılık ham petrol ve doğal gaz %13,44, kok ve rafine petrol ürünleri %4,12 ve bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler %0,69 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler olmuştur.

Batı Akdeniz enflasyonu Türkiye ortalamasının altında

Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık %-0,41, altı aylık %5,70 ve yıllık bazda %10,50 olarak gerçekleşmiştir. TR61 Bölgesi (Antalya-Isparta-Burdur), 26 bölge arasında aylık enflasyonda 17.,altı aylık enflasyonda 18., yıllık enflasyonda ise 23., sırada yer almıştır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi’nin, aylık, altı aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının altında olduğu görülmüştür. Antalya turizminde geçen yıla göre kaydedilen canlanmanın henüz bütün sektörlerde etkisini göstermediği enflasyon verisinde de görülmektedir.

Bölgede ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış %1,85 ile “eğitim”, %1,03 ile “lokanta ve oteller” ve %0,80 ile “çeşitli mal ve hizmetler” gruplarında görülürken en fazla düşüşler ise %2,34 ile “giyim ve ayakkabı”, %1,63 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” ve %0,87 ile “ulaştırma” gruplarında görülmüştür.

Yıllık enflasyonda ise en fazla artış %21,70 ile “alkollü içecekler ve tütün”, %14,34 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” ve % 14,07 ile “ulaştırma” gruplarında görülmüştür.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir