Hatice Öz’den Anlamlı Çağrı!

Antalyalı işkadını Hatice Öz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, “israf sonumuz olmadan,  israfa son verelim” çağrısında bulundu.

Lokman Ecza Deposu sahibi Hatice Öz, aynı zamanda Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkan Yardımcısı ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi. İş dünyasının etkin örgütlerinde görev alan bir isim olan Hatice Öz, sosyal medyadan örnek bir paylaşım yaptı.

“İsraf, bir toplumun gelişimindeki en büyük engeldir” diyen Hatice Öz, “Hey Sen, İsraf Etmesen!” adlı bir proje başlattıklarını duyurdu.

Öz’ün paylaşımı şöyle;

“Paramızı tutup öylece çöpe atar mıydık? Hayır, öyle değil mi? Fakat hepimiz bir şekilde yiyeceğimizi israf etmiş veya lüks tüketim sevdamız için eğitime, sağlığa ya da sosyal yardımlaşmaya harcayabileceğimiz binlerce lirayı boşa harcamışızdır.

Paramızı çöpe atmamızın ve israf etmenin hiçbir farkı yoktur…!

İsraf, bir toplumun gelişimindeki en büyük engeldir. “Bireylerden başlayarak; toplumun israf etmemesi zenginleşmeyi getirir” inancından yola çıkarak toplumumuzun en kıymetli kesimlerinden biri olan üstün yetenekli çocuklarımızla beraber “Hey Sen, İsraf Etmesen!” adlı bir proje başlattık. Ağaç yaşken eğilir sözüne olan itibarımızla birlikte, küçük yaşlardaki çocuklarımızın bu konuya olan ilgilerini arttırmak suretiyle, israf konusunda önlem almak ve geleceklerini garanti altına almayı hedefledik.

Yıllık olarak israf edilen 1,3 milyar ton yiyecek, açlık çeken milyonlarca insanı doyurmaya yeter. Aynı zamanda lüks tüketime olan düşkünlüğümüze ket vurabilseydik dünya üzerindeki açlığı bitirebilirdik…

Bununla da bitmiyor; israf ettiğimiz gıdalar, çevreye 3,3 milyar ton karbondioksit yayıyor ve küresel ısınmanın şiddetini daha da arttırıyor.

Alışveriş ve lüks tüketimin yıkıcı etkilerinden bahsetmiyorum bile!

Yani boşa giden besin kaynakları ve ihtiyacımızdan fazlasına olan talebimiz, çevreyi de inanılmaz derecede olumsuz etkiliyor ve gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miras olan doğanın ve dünyamızın da sonunu yavaş yavaş getiriyor.

Dinimizce de en büyük günahlardan biri olan israf sonumuz olmadan,  israfa son verelim!”

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir