Batı Akdeniz İhracatı 13 Aydır Aralıksız Artıyor

Batı Akdeniz ihracatı 2018 yılına da iyi başladı. Bölge ihracatı 2017 yılı Ocak ayında başlattığı yükselişi 2018 yılı Ocak ayında da sürdürdü. Böylece Antalya, Burdur ve Isparta illerinin ihracattaki artış trendi 13 aya ulaştı.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, “Yeni yılın ilk ayında bölgemizden yüzde 25,30 artış ile 162 milyon 119 bin 395 dolar ihracat gerçekleşti. 13 aydır kesintisiz devam eden ihracat artışı Batı Akdeniz ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki alıcılarla buluşturan ihracat ailesinde sevinçle karşılandı ve moralleri daha da yükseltti” dedi.

Satıcı şu değerlendirmeyi yaptı;

“İstatistiklerden de görüldüğü gibi bölgemizden en fazla ihracatı madencilik ve yaş meyve sebze sektörleri gerçekleştirdi. Her iki sektörün ihracatı 40 milyon doları aştı. Ocak ayında hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektöründe ciddi bir ihracat artışı yaşandı. Sektör yeni yılın ilk ayına 11.1 milyon dolarlık ihracatla başladı. Çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri ile savunma ve havacılık sanayii sektörleri bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 5 sektör arasına giremese de sergilediği performans ile dikkat çekti. Çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri sektörü ihracatını yüzde 238 artırarak 2,8 milyon dolara, savunma ve havacılık sanayii sektörü ise yüzde 181 oranında artırarak, 1,8 milyon dolara yükseltti.

En fazla mermer ihraç edildi

Ocak ayında bölgemizden en fazla mermer ham plaka ihracatı gerçekleşti. Sektör temsilcileri dünyanın dört bir yanına geçen yılın Ocak ayına kıyasla yüzde 60 oranında artış ve 21,9 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. En fazla ihraç edilen ürün listesinin ikinci sırasında ise domates yer aldı. Bölgemizden gerçekleşen domates ihracatı yüzde 14,7 artış ile 16,9 milyon dolar oldu. Listenin üçüncü sırasında ise yüzde 45,9 artış ve 9 milyon dolar ihracat ile ayçiçeği tohumu yer aldı.

Çin ilk sırada

Çin bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke olma özelliğini bu dönemde de sürdürdü. Çin’e gerçekleşen ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 70,63 oranında arttı ve 26,1 milyon dolar oldu. Bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler listenin ikinci sırasında ise Rusya yer aldı. Rusya’nın ülkemizden ithal ettiği ürünlere yeniden yeşil ışık yakmasıyla birlikte bu ülkeye gerçekleşen ihracat kademeli bir şekilde artmaya başladı. Geçen yılın Ocak ayında 4,3 milyon dolar olan ihracat 2018 yılı Ocak ayında yüzde 150,25 oranında artışla 10,8 milyon dolara yükseldi. Bu ihracatın 5 milyon dolarını yaş sebze meyve sektörü gerçekleştirdi. Son dönemde Rusya basınında domates ithalatı yapılan Türk firma sayısının artırılacağı yönünde haberler sektörde geleceğe umutla bakılmasına neden oldu. Firma sayısının ve alınacak domates miktarının artırılması halinde Rusya’ya gerçekleşecek ihracatın daha da artması bekleniyor.

Bölge ihracatında bir ciddi artışta Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşandı. ABD’yi alternatif pazar olarak gören BAİB Yönetimi, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) Projesi çerçevesinde bu ülkeye kısa sürede 3 kez gitmişti. Bu çalışmaların meyvesi ise toplanmaya başlandı. Bu çerçevede ABD’ye gerçekleşen ihracat yüzde 61 artışla 7,8 milyon dolara yükseldi. Öte yandan Ocak ayında Batı Akdeniz’den 108 ülkeye ihracat gerçekleştirildi. İhracat gerçekleştirilen 112 ülkenin 37’sinde ihracat rakamları 1 milyon doların üzerine çıktı.

Hedef 2 Milyar Dolar

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu olarak, ülkemizin ve bölgemizin ekonomik gelişimini sürdürmek için çalışmalarımıza 2018 yılında da aralıksız devam edeceğiz. Geçmiş yılarda olduğu gibi uluslararası alanda sektörlerin buluşma noktası konumundaki yurt dışı fuarlarına katılım gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda URGE Projeleri çerçevesinde yurt dışı pazarlama heyetleri düzenleyerek, bölgemiz ihracatçılarını dünyanın dört bir yanındaki hedef pazarlara götürerek, burada alıcılarla buluşturacağız. Bu çerçevede yılın ilk ayında yakaladığımız ihracat artışını yılın 12 ayına yayarak, yılsonunda bölgemizden 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz.

Son olarak şuan Zeytin Dalı Operasyonu çerçevesinde Afrin’de ülkemiz ve milletimiz için bölücü terör örgütlerine karşı mücadele eden kahraman ordumuzun arkasındayız. Dualarımız kahraman askerlerimiz ve onların bu operasyonu başarıyla tamamlayarak, evlerine sağ salim dönmeleri için.”

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir