BAİB ve Turkish Cargo Arasında Protokol

Batı Akdenizli ihracatçılar, BAİB ve Turkish Cargo arasında imzalanan protokol ile hem zamandan hem de nakliye ücretinden kazanç sağlayacak. İki kurum arasında Ekim ayında imzalanan protokol, 2019 sonuna kadar uzatıldı. İhracatçılar, hava kargo için 2018 yılında geçerli olan ücretleri ödeyecek.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) tarafından bölge ihracatımızı artırmak ve lojistik kanallarını zenginleştirmek için yürütülen çalışmalar aralıksız sürüyor. Bu çerçevede BAİB ile Turkish Cargo arasında Ekim ayında imzalanan ve 2018 yılında sona erecek protokol, BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar’ın, girişimleriyle 2019 yılı sonuna kadar uzatıldı. İhracatçılar tarafından yoğun ilgi görev ve Batı Akdenizli ihracatçılar tarafından takdirle karşılanan protokol ile BAİB üyesi ihracatçıların hem zamandan hem de nakliye ücretinden kazançlı çıkması sağlanıyor.

BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar, lojistik kanallarının daha etkin kullanılması ve yeni nakliye alternatiflerinin oluşturulması için göreve geldikleri ilk günden bu yana çalışmalar gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “Bu çerçevede 1 Ekim 2018 günü Turkish Cargo ile protokol imzaladık. Protokol yılsonuna kadar geçerliydi. Karşılıklı görüşmeler sonucu protokolü 1 yıl daha uzattık. İhracatçılarımız, 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da ürünlerini Turkish Cargo ile Rusya’ya gönderebilir” dedi.

Batı Akdenizli ihracatçıların, ürünlerini yine aynı fiyata göndereceğini açıklayan Hakkı Bahar, “Bu yıl, genel kargo taşıma ücreti 100 kilogram ve üzeri ürünlerde 1 kilogram için 0,60 dolar, 1000 kilogram ve üzeri ürünlerde 1 kilogram için 0,55 Dolar. Bu rakam bozulabilir kargoda ise 100 kilogram ve üzeri ürünlerde 1 kilogram için 0,65 dolar, 1000 kilogram ve üzeri ürünlerde 1 kilogram için 0,60 Dolar’dı. 2019 yılında da aynı rakamlar geçerli olacak. İhracatçımız, 2019 yılında da 2018 fiyatlarına göre ürünlerini Moskova’nın Vnukova Havalimanı’na gönderebilecek” diye konuştu.

Bahar, “Dar gövdeli uçaklar 1 ton kargo taşıyabiliyor. Geniş gövdeli uçaklarda ise 15 ton kargo taşınabiliyor. Antalya turizmi bu yıl oldukça iyi bir sezon geçirdi. 2019 yılında turizmin daha da iyi olacağı erken rezervasyon rakamları ile kendini gösterdi. Antalya ile Moskova arasındaki hava trafiğinin yoğunlaşması bölgemizden daha fazla ürünü havayoluyla Rusya’ya taşımak anlamına da geliyor” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir