ATB, Antalya Yaş Sebze Meyve Endeksi ve Domates Endeksini açıkladı

Antalya Ticaret Borsası, Antalya hallerinde işlem gören domates, sebze ve meyvelerin işlem miktar ve fiyatlarıyla ilgili endeks değerlerini açıkladı.

Ağustos ayında miktar endeksleri domates 19, sebze 40 ve meyve ise 52 olarak gerçekleşirken, fiyat endeksleri domateste 892, sebzede 928 ve meyvede 1441 olarak yansıdı.

Ağustos ayı endeksleri miktarda bir önceki aya göre (aylık) domateste yüzde -24.01, meyvede yüzde -8.48 azalırken, sebzede yüzde 76.38 arttı.

Miktar endeksleri geçen yılın aynı ayına göre (yıllık) domateste yüzde -2.97, meyvede yüzde -38.72 azalırken, sebzede yüzde 52.86 arttı.

Ağustos ayında endekslerdeki yıllık değişimler, miktarda meyve rekor azalışı, sebze rekor artışı ve domates ise ortalama altı bir azalışı işaret etti.

Yıllık fiyat endekslerindeki değişimler domates ve meyve için 8 yılın rekoru olurken, sebze için ortalama üstü düzeyinde gerçekleşti.

Ağustos ayında domates fiyat endeksi yıllık yüzde 125.48 artarken, miktardaki yüzde -2.97’lik azalış ve artan talep, fiyattaki yüksek artışın temel nedeni oldu.

Sebze fiyat endeksi yıllık yüzde 93.25 arttı. Sebzenin yıllık miktar endeksinin yüzde 52.86 artmasına rağmen bu ortalama üstü fiyat artışında, artan talep önemli bir rol oynadı.

Meyve fiyat endeksi yıllık yüzde 146.37 artarken, meyvenin yıllık işlem miktarındaki yüzde -38.72’lik azalış fiyatta artışa neden oldu.

Ağustos ayında miktar ve fiyat endekslerindeki aylık değişimler, domates için son 5 yılın miktarda rekor artış, fiyatta ise ortalama altında artış olarak tabloya yansıdı.

Bir önceki aya göre (aylık) domates işlem miktar endeksi, Ağustos ayında yüzde -24.01’lik azalış gösterirken, işlem fiyat endeksi de aylık yüzde -30.94 azaldı.

Bir önceki aya göre (aylık) sebze işlem miktar endeksi, Ağustos ayında yüzde 76.38’lik sıra dışı artış gösterirken, işlem fiyat endeksi aylık yüzde -14.53 gibi yüksek bir azalış gösterdi. Son 5 yılın Ağustos ayları dikkate alındığında sebze miktar endeksi rekor artış ve fiyat endeksi değişimi ise ortalama altında azalış gösterdi.

Bir önceki aya göre (aylık) meyve işlem miktar endeksi, Ağustos ayında yüzde -8.48 azalırken, işlem fiyat endeksi yüzde 49.24 arttı. Son 5 yılın Ağustos ayları dikkate alındığında aylık değişimler, meyve miktar endeksinde ortalama üzerinde azalış ve fiyat endeksinde ise rekor artış gösterdi.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir