Türkiye’nin İlk Yörük Türkmen Topluluğu Akdeniz Üniversitesi’nde Kuruldu

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde Akdeniz Üniversitesi Türk Dünyası Yörük Türkmen Öğrenci Topluluğu kuruldu.

Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRKAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Uslu’nun danışmanlığında kurulan topluluk, Türk kültürünün kaybolmaya yüz tutmuş değerlerini gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyor.

Türk Dünyası Yörük Türkmen Öğrenci Topluluğu’nun Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Fatih Uslu; “Öğrenci topluluğumuzu, yörük kültürünün gençler tarafından da sahiplenilmesi, yaşatılması ve Türk milli kültürüne katkı sağlamak amacıyla kurduk. 99 üye öğrenci ile kurduğumuz ÜNİYÖR topluluğumuzda hedef 1071 üye. Öğrencilerimizle 23 Ekim 2017 Pazartesi günü yapacağımız genel kurul toplantısı ile çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başlayacağız. Topluluğumuz tüm Türk dünyasına hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRKAM) ile ÜNİYÖR topluluğunun çalışmalarını koordineli bir şekilde yürüteceklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Fatih Uslu; Akdeniz Üniversitesi olarak, yörük kültürünü bilimsel anlamda araştırmak ve desteklemek amacıyla daha önce merkezimizi kurmuştuk. Şimdi de bu kültürün ve  bilincin yaşatılması amacıyla kurduğumuz ÜNİYÖR topluluğu ile öncü olmaya devam ediyoruz. Yapacağımız çalışmalar ile kültürel olarak birlik ve beraberliğimizi arttırmayı ve bunun yanında milli kültürümüzü ve Üniversitemizi ulusal ve uluslararası alanda en iyi şekilde temsil etmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir