Turizmde rakamlar 30 yıl geriye gitti


TUROFED Başkanı Sururi Çorabatır, “Seyahat eden 1 milyar kişinin 2020’de Dünya Turizm Örgütü verilerine göre seyahat etmediğini ve bunu karşılaştırdığımızda 2020 rakamlarının 30 yıl önceki seviyelere gerilediğini görebiliyoruz.”

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD), Covid-19 salgını nedeniyle dijital platformda toplantılarını gerçekleştirmeye devam ediyor. ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, Yönetim Kurulu Üyeleri, ANSİAD üyeleri ve misafirlerin katılımıyla gerçekleştirilen ANSİAD 14. Online Toplantısı’nın konuğu, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır oldu. Toplantıda, “Pandeminin 2021 Yılı Turizmine Etkileri” konusu konuşuldu. Turizm sektörünün Türkiye  ve paydaşları açısından bakıldığında önemli bir konumda olduğunu dile getiren Çorabatır, “Burada göze çarpan, artık bütün ülkeler için stratejik bir konu olduğunun ortaya çıkması. Bütün dünya ülkeleri seyahat endüstrisinin ne kadar önemli olduğunu ekonomilerine ne kadar katkı verdiğini kayıp olunca anladı” dedi. Yüzyılın en büyük ekonomik krizini yaşadıklarına işaret eden Çorabatır, “Biz en olumsız etkilenen sektörlerin başında geliyoruz. Dünya Turizm Örgütü verilerine göre 8 trilyon üzerinde ekonomiye katkı koyan turizm, yaklaşık 330 milyon kişiye iş olanağı sağlıyordu” diye konuştu.

BİR HER ZAMAN SIFIRDAN BÜYÜKTÜR

2019 yılında turizm yüzde 3.8 büyürken bütün dünyada seyahat hareketinin yaklaşık 1 milyar 461 milyon ve turizm gelirinin 1,5 trilyon Dolar olduğunu dile getiren Çorabatır, “Fakat Mart ayında dünyadaki seyahat hareketinin pandemi ilanıyla kısıtlanmasından dolayı bu rakamları yakalamak çok büyük hayal oldu. Seyahat eden 1 milyar kişinin 2020’de Dünya Turizm Örgütü verilerine göre seyahat etmediğini ve bunu karşılaştırdığımızda 2020 rakamlarının 30 yıl önceki seviyelere gerilediğini görebiliyoruz” dedi. Turizmde gelen yolcu ve ekonomik olarak 2009’daki kaybın 10 katından fazla olduğunu kaydeden Çorabatır sözlerini şöyle sürdürdü; “Dünya Turizm Örgütü’nün verdiği rakamlara göre turizmin dünya ekonomisine katkısı  8.9 trilyon dolar ve istihdamda da yüzde 10’unu oluşturmaktaydı sektörümüz. Yaklaşık 330 milyon kişiye istihdam sağlıyorduk. 2020’de Türkiye’ye gelen misafir sayımız 16 milyon oldu. Bunun yaklaşık 12.7 milyonu yabancı ziyaretçi olup bu sene artışını da gördüğümüz 3.2 milyon da yurtdışında ikaetgahı olan Türk vatandaşlarının ziyareti oldu. Ben bir çok toplantıya katılıyorum, her tarafta konuşuluyor herkes şöyle diyor 25 milyar turizmden kaybettik, baktığımızda, Nisan Mayıs aylarında neler olacağı belli değil, havalimanları kapalı, ülkelerde vaka sayılarının kaça düşeceği belli değil, ülkelerde standartlar var. Rezervasyon alan acentaları takip ediyoruz, sıfır olarak görünüyordu. Bir anda 12 milyar Dolar ülkenin ekonomisine bu sektör para kazandırdı. Bir tarafta 25 milyar eksidesin 2019’la karşılaştırıldığında evet doğru, öbür tarafta sıfırken bir anda 12 milyarlık bir kazanç elde edildi. Sonuç olarak bir her zaman sıfırdan büyüktür. Antalya’ya 3 milyon 256 bin gelen turist var. Antalya 15-16 milyonları gördükten sonra bu kadar düşmesi hiç iyi olmadı elbette.”

2020’DE GÜVENLİ TUİRZM SERTİFİKASI ÇALIŞMASI YAPTIK

Hizmet sektörünün yüzde 52’sini turizm sektörünün oluşturduğunu belirten Sururi Çorabatır, 2020 yılı rakamlarına ulaşabilmek için Güvenli Turizm Sertifikası çalışması gerçekleştirdiklerini ve bu sayede diğer ülkelerden önde olduklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “160 kalemde kontrol mekanizması oluşturduk. Burada 60 ülkenin büyükelçilerini ve gazete temsilcilerini ağırladık. Çok önemli bir girişim oldu. Bu girişimler sonucunda da rakamları yakalamaya çalıştık. Burada AB kendi içinde seyahati teşvik etti. Orada sıkıntılı olan ekonomilere destek olmak açısından Avrupa için seyahati tavsiye ediyordu ve ülkemize hem ekonomik hem siyasi ambagro uyguluyor gibiydi. PCR test uygulamasına geçelim dedik. Yani ülkemize gelen misafirlerimize ülkelerine dönüşte, 30 Euro karşılığında, akredite olmuş laboratuvarlarda PCR testi hakkı verdik. Burada PCR testini 30 Euro’ya yapıyoruz, yurtdışında 100 Euro’dan başlıyor ve 190 Pound’a kadar çıkıyor. Bu da bize önemli bir avantaj sağladı.”

TURİSTLERE OTELLERDE ÜCRETSİZ KARANTİNA

Güvenli turizm sertifikasını oluştururken bir maddeye özellikle dikkat çekmek istediğini kaydeden Çorabatır, “Otelimizde hasta olan, PCR testi pozitif çıkan yurtdışından gelen misafirleri biz otellerimizde karantina süresince para almadan ağırladık. Otellerimizde onlara yaptığımız izolasyon ile birlikte her otelin minumun 10 oda izolasyon odası olması şartı koymuştuk, bu da bizim bu savaşta öne geçmemizi sağladı. Biz aslında 2021’e de hazılık yaptık. Acentalarımız da transferleriyle bilirkte günü değişen uçak masraflarını kesinlikle almadılar. Bizim için Türk turizmcisinin gelen yabancı misafirlere nasıl sahip çıktığımızın bir göstergesi” dedi. Sigorta masraflarını ülkelerin karşılamadığını belirten Çorabatır, “Türkiye’ye gelen ya da Avrupa’dan yurtdışına çıkan misafirlerde en güçlü yan seyahat sigortasıdır. Fakat bunları seyahat sigortaları kapsama almıyordu. Sigortayla destek olmaya çalıştık, sigorta poliçeleriyle sigortalarını yapmamız bir avantaj oldu” dedi.

TÜM TURİZM BÖLGELERİ DİKKATLİ OLALIM

Türkiye’de seyahat hareketliliğinin Mayıs ayında başlayacağının öngörüldüğünü belirten Çorabatır, Türkiye ve dünyadaki salgın etkilerinin sürekli takip edildiğini söyledi. Çorabatır, “Öncelikle yeni sezonu ülkemizde ve Türkiye’ye seyahat edecek ülkelerdeki Kovid-19 salgını kaynaklı vaka sayılarının düşmesi belirleyecektir. Bu kapsamda aşı çalışmaları dünya turizmine umut verirken, aşılanma oranı da ülkeler arası seyahati daha güvenli kılacaktır. 2020 sezonunda olduğu gibi 2021’de de turizm hareketinin bayram itibarıyla iç pazardan başlayacağını öngörüyoruz. Beraberinde Rusya ve Ukrayna’dan geçen yıl olduğu gibi iyi bir talep geleceğini görüyoruz. Ardından ise Doğu Avrupa talepleriyle sezon devam edecektir” diye konuştu. Çorabatır, “Bu süreci hep birlikte atlatmak için lütfen tüm turizm bölgeleri olarak dikkat edelim. Bunun için kamuoyu oluşturalım, bir an önce risk rakamlarının düşmesini sağlayalım” dedi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lawngonewild.com