Sebze Meyve Fiyat Endeksinde Son 6 Yılın Rekoru


Antalya Toptancı Halleri’nde Ağustos Ayında domates miktar endeksinde yüzde 37,97 düşüş, fiyat endeksinde ise yüzde 75,93 artış gerçekleşti. Sebze ve meyve fiyat endeksinde son 6 yılın Ağustos rekoru kırıldı.

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Ağustos ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksini açıkladı. Antalya hallerinde işlem gören domates, sebze ve meyvelerin işlem miktar ve fiyatlarıyla ilgili endeks değerleri, 2021 Ağustos ayında bir önceki aya göre ve geçen yılın aynı ayına göre aşağıda verilen tablodaki gibi değişti:

Ağustos ayında miktar endeksleri, domateste 19, sebzede 28 ve meyvede 64 olarak gerçekleşti. Fiyat endeksleri ise domateste 209, sebzede 239 ve meyvede 424 olarak gerçekleşti.

Ağustos ayı endeksleri miktarda bir önceki aya göre (aylık) domateste %-37.97, sebzede %-24.81 ve meyvede ise % -19.79 azaldı.

Geçen yılın aynı ayına göre (yıllık) endeks domateste % -14.77, sebzede % -1.11 ve meyvede % -0.10 azalırken, miktar endekslerindeki azalış eğilimi Ağustos ayında da devam etti.

Domates fiyat endeksi ise geçen yılın Ağustos ayına göre (yıllık) % 75.93’lük artış gösterirken, bu artış 2018 yılından sonraki en yüksek Ağustos ayı artışı oldu.

Ağustos ayı yıllık gerçekleşmelerde sebze miktar endeksindeki %-1.11’lik azalışa karşılık fiyat endeksinde %66.45’lik artış oldu. Fiyattaki bu artış son 6 yılın Ağustos ayı rekoru olarak kaydedildi.

Meyve miktar endeksindeki yıllık % -0.10’luk azalışa karşılık fiyat endeksi %61.63’lük artış gösterdi. Meyve fiyatlarındaki bu artış da son 6 yılın rekoru oldu.

Aylık gerçekleşmeler aşağıdaki gibi yansıdı:

Bir önceki aya göre (aylık) domates işlem miktar endeksi Ağustos ayında % -37.97 azalırken, işlem fiyatı endeksi ise bir önceki aya göre % 24.77’lik artış gösterdi.

Bir önceki aya göre sebze miktar endeksi, önceki iki yılla uyumlu bir seyir gösterirken, fiyat endeksi ise son üç yılda özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında farklı eğilimler kaydetti. Bu farklılaşma Eylül ve Ekim aylarında da geçen iki yılda yaşandı.

Sebze işlem miktar endeksi Ağustos ayında % -24.81 azalırken, fiyat endeksi % 12.60 arttı. Bu fiyat artışı, son üç yılın en yüksek Ağustos ayı artışı oldu.

Bir önceki aya göre (aylık) meyve işlem miktar endeksi, Ağustos ayında %-19.79 azalırken, işlem fiyat endeksi % 19.42’lik artış gösterdi.

Antalya hallerinde işlem gören meyvenin 2021 yılı Ağustos ayı endeks değişimleri, miktarda ve fiyatta önceki iki yılın değişimleriyle uyumluluk gösterdi.

Meyve fiyat endeksindeki değişimin şiddeti ise önceki iki yıldan daha yüksek seyretti.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lawngonewild.com