Salgın Döneminde Meyve Sebze Ürünlerine Talep Arttı


Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdullah Bulut, koronavirüs salgını nedeniyle, üretim faaliyetlerinin dünya genelinde ciddi yavaşlama gösterse de, ilaç, tarım ve gıda sektörlerinin artış eğiliminde olduğunu bildirdi. Bulut, “Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizin tarım ve gıda sektörlerinde rakibi konumundaki İspanya ve İtalya gibi ülkelerde özellikle büyük ölçekli şirketlerde üretimin durması nedeniyle Türkiye AB ülkelerindeki etkinliğini artırdı. Ülkemiz üreticileri sadece yurt içi tedariğini değil, dünya taleplerini de karşılıyor” dedi.

Abdullah Bulut

Abdullah Bulut’un değerlendirmeleri şöyle;

“Tüm insanlığı derinden etkileyen, ülkeleri ekonomik ve sosyal tedbirler almaya yönlendiren zor bir dönemden geçiyoruz. Dünya daha önce hiç karşılaşılmamış bir salgınla, Kovid-19 ile mücadele ediyor. Bu süreci en iyi koşullarla atlatabilmek için Sağlık Bakanlığımız ve Ticaret Bakanlığımız başta olmak üzere tüm Bakanlıklarımız COVID-19 virüsünün ülkemizde yayılmasının önlenmesine yönelik çalışmalar yürütüyorlar.

Ancak, salgın, tıbbi boyutlarının yanı sıra dünya ekonomileri üzerinde de büyük riskler oluşturdu.  Üretim faaliyetleri dünya genelinde ciddi yavaşlama gösterse de bazı sektörlerde etkilenme oran daha düşük oldu. İlaç sektörü ile tarım ve gıda sektörleri ise artış eğilimi gösterdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizin tarım ve gıda sektörlerinde rakibi konumundaki İspanya ve İtalya gibi ülkelerde özellikle büyük ölçekli şirketlerde üretimin durması nedeniyle Türkiye AB ülkelerindeki etkinliğini artırdı. Ülkemiz üreticileri sadece yurt içi tedariğini değil, dünya taleplerini de karşılıyor.

Tedbirlerin yoğun olarak uygulanmaya başlandığı 20 Mart-20 Nisan arasındaki dönemde Bölgemizin yaş meyve sebze ihracatı %10,87 oranında artış kaydetti. En fazla ihracat sırasıyla Rusya Federasyonu, Romanya, Almanya, Ukrayna ve Bulgaristan’a gerçekleşti.

Yaş meyve sebze sektöründe en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürünler ise domates ve biber oldu. Bu ürünleri, Elma, kabak ve portakal takip etti.

Salgının ticarette yaratacağı olumsuzluklara karşılık hızlı bir şekilde tedbir alınabilmesi için ihracatçı firmalarımızın hedef pazarlarında ve transit geçiş yaptıkları ülkelerde alınan tedbirler, şoför ve araç geçişlerine yönelik uygulama değişikliklerini anlık olarak üyelerimize bildirmeye gayret ediyoruz.

Salgının ticarette, taşımacılıkta yarattığı sorunları aşmak için de ihracat ailesi olarak bir arada hareket ederek sorunlarımızı ilgili mecralarda dile getirip çözme yoluna gidiyoruz. Kapıkule’de şoför-dorse değişimi için çalıştık ki bu durum sınır kapısındaki yığılmalara önemli ölçüde çözüm getirdi.

İhracatımızda karayolu ile taşımacılıkta yaşanan sorunları azaltmak amacıyla havayolunun daha fazla kullanılması için çalışmalar yürütüyoruz.

Ancak, İhracatçı firmalarımız ile üretici firmalarımızın tesislerinde uygulayacakları tedbirler öncelikle kendi sağlıkları için ayrıca salgının yayılma riskini azaltmak için oldukça önemli. Unutmayalım ki hedef pazarlarımızın Türk ürünlerine her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Tüm tedbirlere uyarak, hep birlikte üretim ve ihracatımızı daha fazla artırabileceğimize inanıyoruz.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir