Manisa’nın GES’leri CW Enerji’den

Güneş enerjisi sektörünün lider güneş paneli üreticisi CW Enerji tarafından 4963,98 kWp gücünde Manisa ili Kırkağaç ilçesine kurulumu gerçekleştirilen arazi tipi güneş enerjisi santralinin (GES) 18 Aralık 2017 tarihinde geçici kabulü yapıldı.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren CW Enerji, Manisa ili Kırkağaç ilçesinde bir araziye 02.10.2013 tarihli 28783 sayılı Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğine uygun olarak 4963,98 kWp gücünde arazi tipi GES’in kurulumunu gerçekleştirdi.

Güneş Enerjisi Santralinde üretimi CW Enerji tarafından gerçekleştirilen CW ENERJİ/CWT265-60P marka modelli 18732 adet güneş enerji paneli ve HUAWEI tarafından üretilen HUAWEI SUN2000-KTL33 marka modelli 153 adet invertör kullanıldı.

03 Eylül 2017 tarihinde anahtar teslimi, 18 Aralık 2017 tarihinde ise geçici kabulü yapılan GES projesinde CW Enerji, yüklenici firma olarak hem mühendislik, hem de EPC(uygulama) gerçekleştirerek 46 günde arazi GES projesini tamamlandı.

Panel, yüklenici firma, mühendislik, EPC(Uygulama), CW Enerji tarafından yapılmıştır. Yatırımcının arazisine yaptırmış olduğu güneş enerjisi santrallinin ortalama 6 yıl içerisinde kendisini amorti etmesi öngörülürken, güneş enerjisi santralinde üretilen elektrik enerjisinden her bir ihtiyaç fazlası kW için 13,3$/cent elde edilebilecek.

Santralin tam kapasitesi ile yılda ortalama 8.153.337,15 kWh/yıl elektrik enerjisi üretilmesi öngörülüyor.


CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, Manisa ili Kırkağaç ilçesi arazi GES projesinde titiz bir çalışma sürdürdüklerini belirterek, “Çevre dostu, temiz enerji kaynağı güneş gibi sınırsız ve ücretsiz olan bir kaynaktan sonuna kadar faydalanılmalı. Ülke olarak güneş enerjisi potansiyelimiz toplam elektrik enerjisi ihtiyacımızın tamamından kat ve kat daha fazlasını tek başına karşılayabilecek kadar büyük. Biz de CW Enerji olarak yaptığımız ciddi yatırım hamleleriyle Fotovoltaik sektörünü Türkiye’de daha da yaygınlaştırmak, bu potansiyeli ortaya çıkarmaya devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

 

DCIM100MEDIADJI_0109.JPG

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir