Manavgat İçin Tarihi Bir Gün


Manavgat Organize Sanayi Bölgesi ilk müteşebbis heyet toplantısı MATSO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. 15 kişiden oluşan müteşebbis heyet toplantısının ardından genel kurul yapıldı. Genel kurul sonucu Manavgat OSB Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu;  Ahmet Boztaş  (Başkan),  Ali Cinkaya  Abdullah Aykut Karasoy, Hüseyin Özgür Taşar, Mustafa Yazan.

OSB’nin kurulması Manavgat için tarihi bir gündür

Manavgat için tarihi bir gün olduğunu kaydeden Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, 3 yıl önce Manavgat’ta göreve başladığı ve göreve başladığında bu yana Manavgat’ta olması arzu edilen şeylerin en başında Manavgat Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nin kurulması geldiğini söyledi. Manavgat ve MATSO’nun uzun yıllardan bu yana OSB kurmak için mücadele verdiğini hatıratan Kaymakam Yiğit, “ öncesinden de bir geçmişi var ancak bu son 3 yılda yoğun bir şekilde çalıştık. Çalışmaların neticesinde bugün ilk müteşebbis heyet toplantısını yaptık. Buna şahitlik ettiğim için kendimi bahtiyar hissediyorum” dedi.

OSB’nin kurulması ile kent ekonomisi daha güçlenecek

Manavgat’ta OSB’nin kurulması ile kent ekonomisinin daha güçleneceğinin altını çizen Kaymakam Dr. Yiğit,   turizm ve tarım ağırlıklı olan Manavgat ekonomisinin OSB ile ekonominin çeşitleneceğini, iş alanı ortaya çıkacağını ve çok sayıda kişiye istihdam sağlayacağını söyledi. Yiğit, “turizm-tarım ikilisi organize sanayi ile birlikte sanayinin de gelişmesini sağlayacak üçlü bir saç ayağı oluşacak. Hem bölgesine hizmet edecek hem Antalya ekonomisine büyük katkı sağlayacak ki bunun neticesinde Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Bu anlamda hayırlı olmasını diliyorum. Manavgat Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin ve burada işletme kuracak, fabrika kuracak sanayicilerimize de hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

OSB’nin kurulması için büyük mücadeleler verdik

Görev yaptıkları farklı şehirlerde farklı zamanlarda OSB kurulmasının içinde yer aldıklarını hatırlatan Kaymakam yiğit, “Memleketimizin her yeri güzel Manavgat’ımız ayrı bir güzel. Farklı yerlerde farklı zamanlarda bu işlerin içinde olduk. Manavgat OSB tesisi için yer seçimi önemliydi, Hacıobası mevkiinde belirlediğimiz alan ormanlarla çevrili, yargı sürecinde olan bir yerdi. Neticede Hazine adına tescil edildi. Sonraki süreçlerde farklı kurumlarla yazışmalar ve en sonunda da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın uygun görmesi ile birlikte yer seçimi gerçekleşti” dedi.

Emeği geçenlere teşekkür etti

OSB’nin Manavgat için önemine değinen Kaymakam Dr. Yiğit, OSB’nin kurulması ile  MATSO Başkanı Sayın Ahmet Boztaş’ın heyecanı, büyük gayretleri ve emekleri olduğunu kaydetti. Ciddi bir mücadelenin sonunda bu aşamalara gelindiğinin altını çizen yiğit,  “Manavgat’ta OSB için çok büyük bir heyecan var. Bu sürecin her aşamasında yer aldık. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ahmet Boztaş ile birlikte ve Sayın Valimiz ve milletvekillerimizin de destekleri ile birlikte bir takım sorunlar ve engeller aşıldı. En son Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın uygun görmesi ile kesinleştirildi” dedi.

15 kişilik müteşebbis heyet ilk toplantısını yaptı

Müteşebbis heyette yer alan 15 kişilik sanayici iş adamlarıyla birlikte bir araya gelerek ilk toplantıyı gerçekleştirdiklerini söyleyen Kaymakam Dr. Yiğit;  “ Bundan sonraki aşamada yine bakanlık süreci var, daha sonra Hacıobası mevkisinde imar uygulamaları yapılacak, parsellerin belirlenmesi, alt yapının yapılması bu süreçler bundan sonra gerçekleşecek”.

Ekonomiye büyük katkılar sağlayacak

 Şunu ifade etmek istiyorum, başlangıç olarak bir takım formaliteler ve resmi süreçler hakikaten zorlu süreçlerdi. Zaman zaman engellerle karşılaştık, ama bu engelleri Manavgatlılarla birlikte, iş insanlarıyla, Manavgat Ticaret ve Sanayiciler Odası ile birlikte aştık ve çok şükür bu günlere ulaştık. Bundan sonra iş insanlarımızın yolları açık olsun diyorum, neticede bunlar iş ve emek üretmek üzere burada tesis edilecek. Manavgat’ın belki turizm-tarım ikilisi organize sanayi ile birlikte sanayinin de gelişmesini sağlayacak üçlü bir saç ayağı oluşacak. Hem bölgesine hizmet edecek hem Antalya ekonomisine büyük katkı sağlayacak ki bunun neticesinde Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Bu anlamda hayırlı olmasını diliyorum. Manavgat Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin ve burada işletme kuracak, fabrika kuracak sanayicilerimize de hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Genel kurulun ardından kuruluş protokolü törenle imzalandı. İmza protokolü Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ve MATSO Başkanı Ahmet Boztaş tarafından gerçekleştirildi. Bakanlığın onaylanmasının ardından OSB tüzel kişiliği gerçekleşmiş olacak

Sanayi ve Teknoloji bakanlığınca 15.05.2020 tarihinde yapılan Manavgat Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yer seçimi kesinleşmişti. Antalya valiliğinin onayının ardından Sanayi ve Teknoloji bakanlığınca onaylanmasının ardından OSB Tüzel Kişiliği gerçekleşmiş olacak.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lawngonewild.com