Ekiciler Süt, İSO İkinci 500’de

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya’dan Ekiciler Süt Gıda Tarım Hayvancılık San. ve Tic. A.Ş’nin, İstanbul Sanayi Odası (ISO) tarafından açıklanan “Türkiye’nin En Büyük İkinci 500 Sanayi Kuruluşu” listesinde yer alma başarısı gösterdiğini bildirdi.

Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

“ISO tarafından geleneksel olarak yayınlanan Türkiye’nin En Büyük Birinci 500 ve İkinci 500 Sanayi Kuruluşları Listesi, sanayi sektörünün gelişimini görmek adına bizlere son derece değerli veriler sunmaktadır. ISO tarafından Mayıs ayında açıklanan çalışma sonucuna göre 2018 yılı verilerine göre Antalya’dan ilk 500 içerisinde 6 firmamızın yer aldığını öğrenmiştik. Bugün açıklanan “En Büyük İkinci 500” raporunda da ilimizden Ekiciler Süt Gıda Tarım Hayvancılık San. ve Tic. A.Ş yer almıştır.

Davut Çetin

Genel sıralamada ikinci 500 de 224. sırada yer alan Antalyalı firmamızın 275,1 milyon TL üretimden satış elde ettiğini görüyoruz. Batı Akdeniz Bölgemizde Isparta’da faaliyet gösteren Orma Orman Mahsulleri A.Ş. de 412,4 milyon TL üretimden satış rakamı ile ikinci 500 listesinde 2. sırada yer alma başarısı göstermiştir.

Ekonomik dalgalanmanın yüksek olduğu bir dönemde risk alarak, istihdam yaratarak ülkemiz için değer yaratma başarısı gösteren ve ikinci 500 büyük sanayi kuruluşları listesine girmeye hak kazanan firmalarımızı kutluyorum. Önümüzdeki yıllarda Antalya’nın ve Bölgemizin daha çok temsilci ile bu listede yer almasını diliyorum.”

Hakkında:

Ekici’nin hikayesi 1957 yılında Konya’nın Ereğli ilçesinde küçük bir mandırada Şabettin Ekici ile başlar. Günde yaklaşık 1 ton koyun sütü işleyerek beyaz peynir üreten Şabettin Ekici, bu sırada çocukları Mansur ve Mustafa Ekici’ye de bilgi ve tecrübelerini aktarmaya başlar. Bölgede koyun sütünün dönemsel olarak sadece bahar döneminde 2 aylık sürede toplanabilmesi ve inek sütünün de kısıtlı olması nedeniyle üretim sürekliliğinin sağlanamaması, Ekici’nin büyüme adımlarının ilkinin atılmasını sağlar. Firmayı dönemsel süt stokuna bağlı olmaktan kurtarmak adına, 1979 yılında Mansur ve Mustafa Ekici kardeşler Ekici Peynir’i Antalya’nın Varsak beldesindeki yeni mandıraya taşırlar. Bu yeni mandırada inek sütünün de bulunması nedeniyle peynir üretimini tüm yıla yayan Ekici Peynir, her geçen yıl artan taleple sadece beyaz peynir üretmeye devam eder. İnovatif bir yaklaşımla tüketicilerine benzersiz bir alternatif olarak “Lokum Kıvamında Beyaz Peynir”i sunan ve sektörde fark yaratan Ekici Peynir, zaman geçtikçe yoğun şekilde artan bu talebi karşılamak ve daha fazla ürün çeşitliliğine gitmek adına 1997 yılında Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki günlük 100 ton süt işleme kapasitesine sahip yeni fabrikasına taşınır. Zaman geçtikçe artmaya devam eden taleple fabrikanın üretim kapasitesini ve alanını genişleten Ekici Peynir, bugün kalite standartlarına uygun, hijyenik ve kaliteli peynirler üretmekte ve bu peynirleri Türkiye’nin dört bir yanında tüketicilerle buluşturmaktadır. Kurucu Şabettin Ekici’nin “Her zaman bildiğin işi, en iyi şekilde yap” sözünü bir felsefe olarak benimseyen Ekici Peynir, nesilden nesile aktarılan iş ilkeleri ve ahlakını en büyük mirası olarak koruyarak büyümeyi sürdürmektedir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir