Dosso Dossi 75 Milyon Dolarlık İş Hacmi Yaratacak

Antalya  Belek’teki The Land of Legend’s’te bu yıl 26’ncısı düzenlenen Dosso Dossi Fashion Show, Paris Hilton’un katıldığı defileyle magazin gündemine oturdu.

DÜNYA Gazetesi’nden İrem Çetingöz’ün haberine göre; Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan,  Antalya’da her yıl iki kez düzenledikleri organizasyonlarda nitelikli yerli üreticilerle 30’u aşkın ülkeden alıcıları buluşturduklarını söyledi.

Bütün alıcıların yılda 100 milyon doların üzerinde ciroya ulaştıklarını bildiren Eraslan, ‘ilklerin yılı’ ilan ettikleri 2018’de yeni strateji doğrultusunda birbirinden iddialı atılımlar gerçekleştirdiklerini vurguladı. Hikmet Eraslan, “Geçen yıl çocuk giyimi eklediğimiz kategorilerimize yılbaşından itibaren erkek giyim ile ayakkabıyı da kattık. Dosso Dossi bünyesinde bir araya gelen ve dört kategoride nitelikli üretim yapan yaklaşık 200 firmamız bulunuyor. Biz bu ürünleri 30’dan fazla ülke ve 200’ün üzerinde kentten gelen alıcılarla buluşturuyoruz” diye konuştu.

Rusların payı yüzde 35

Eraslan, organizasyon için 5 milyon dolara yakın harcama yaptıklarım kaydetti. 6 bin alıcının içinde Rusların payının yüzde 35 olduğunu söyleyen Eraslan, bunu yüzde 20 ile Ukrayna’nın ve yüzde 15 ile Kazakistan’ın takip ettiğini belirtti.

Eraslan, şöyle devam etti: “Değişik nedenlerle Türkiye’ye gelme konusunda çekincesi olan alıcılara ulaşmak için geçen martta Antalya ile aynı konseptte hazırladığımız Dosso Dossi Fashion Show Bakü’de düzenledik. Bu modeli önümüzdeki yıllarda Beyrut, Almatı gibi şehirlere de taşımayı hedefliyoruz.”

İlk 5 ayda ciro yüzde 25 arttı

Hikmet Eraslan, yılın ilk 5 ayında yüzde 25’lik ciro artışı elde ettiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Hazır giyim ihracatçısı için bu yıl iki önemli gelişme oldu. Birincisi turizmin şahlanması. Turist sayısında yüzde 30’lara varan artış, hazır giyim ihracatını ve perakendeyi de canlandırdı. Bir oda haftalık 25 bin TL’ye kadar çıktı. İkinci konu ise döviz kurlarının yükselmesi. Daha önce Çin ve İtalya’ya giden müşteri Türkiye’ye döndü. Antalya’da daha önce 5 bin alıcı ağırlarken sayı 6 bine yaklaştı. Çünkü kur avantajı hazır giyim sektörümüz için ciddi bir cazibe ortamı yarattı. Katılımcı sayısındaki artış, kurun sağladığı avantajlar ile Antalya’da bu sezon ciromuz 75 milyon doların üzerine çıkacak. İlk 5 ayda yüzde 9.8 artan hazır giyim ihracatının yıl sonunda 19 milyar doların üzerine çıkarak rekor kıracağına inanıyorum.”

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir