Davut Çetin’den Meslek Lisesi Öğrencilerine Tavsiye; Yaptığınız İşe Değer Katın

Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yeni kurulan Mercedes Benz Laboratuvarı’nın açılış törenine katılan ATSO Başkanı Davut Çetin, öğrencilere “Mesleğinizi severek yapın, yaptığınız işe değer katın” tavsiyesinde bulundu.

Mercedes – Benz Türk tarafından ‘Meslek Liselerimiz Geleceğin Projesi’ kapsamında Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne son teknoloji araç motorları bulunan teknoloji laboratuvarı yapıldı.

Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen teknoloji laboratuvarı açılış törenine İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Barut, Mercedes-Benz Türk Satış Sonrası Hizmetler Eğitim Birimi Müdürü Raşit Uzunoğlu, Okul Müdürü Hasan Yıldız, Eğitim Uzmanı Doğan Batıbey, Yetkili Servis Vahap Barutçu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Mezun olduğum günden beri mesleğimi yapıyorum

Açılışta yaptığı konuşmada kendisinin de 1982 yılında aynı lisenin torna tesviye bölümünden mezun olduğunu anlatan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Mezun olduğum günden beri mesleğimi yapıyorum. Mesleğimi severek yaptım ve sürekli yaptığım işe değer katmaya, fark yaratmaya çalıştım. Şu anda ATSO başkanıysam, bunun temelleri bu okulda atıldı. Size tavsiyem mesleğinizi severek yapmanız, yaptığınız işe değer katmanız. Şu anda Türkiye’nin üretime ve sizin gibi iyi yetişmiş gençlere ihtiyacı var. Bu ülke sizler ürettikçe zenginleşecek” dedi.

2008’de yılında mezun olduğu liseyi ilk kez ziyaret ettiğini ve okulun eksiklerini tespit ettiğini belirten Davut Çetin, “Yıllar sonra okulumu gördüğümde 1982 yılında ben okurken nasıl bir teknik donanım varsa aynen duruyordu. Okul yönetimi ile görüşerek bir proje geliştirdik. Ardından şu an okuduğunuz bölüm modern bir hale geldi. Birmot, Otokoç, Günlas firmaları destek verdiler. Bugün de Mercedes Benz’in yaptığı laboratuvarı hizmete açıyoruz. Eğer bu yatırımlar olmasaydı bugün halen Murat 124 motoru ile mesleği öğrenmeye çalışacaktınız. Şu anda gelinen noktada güncel teknoloji ile eğitim görüyorsunuz. Sizlere düşen aldığınız bu eğitimle ülkemizin üretim gücüne katkı yapmaktır.” diye konuştu.

Asgari ücretin 2-3 katı maaşa eleman bulamıyoruz

Türkiye’de büyük bir ara eleman sıkıntısı bulunduğunu, buna karşılık Meslek Lisesi öğrencilerinin okuldan mezun olduktan sonra kendi mesleklerini yapmadığını anlatan Davut Çetin, Antalya Sanayi Sitesi’nde asgari ücretin iki-üç katı maaşla çalışacak eleman bulunamadığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Birazcık kurumsal bir işletme bir iş ilanı verdiğinde, asgari ücrete masa başında çalışacak üniversite mezunu yüzlerce insan başvuruyor. Oysa Sanayi’de asgari ücretin iki katına, üç katına çalışacak eleman bulamıyoruz. Okuduğunuz bölümden mezun olup mesleğinizde fark yaratmaya başladığınızda size ortaklık teklif edecek firmalar bile var. Belli bir yaşa gelmiş, emekli olacak ancak yetişmiş eleman bulamadığı için çalışmaya devam eden işletme sahipleri biliyorum. Siz bu okuldan eskilerin değimi ile “kolunuzda bir altın bilezik” ile mezun olacaksınız. Meslek Lisesi’nin, kolunuzdaki altın bileziğin kıymetini bilin. Aldığınız eğitimi en iyi şekilde kullanmanın yollarına bakın.”

Ailelere büyük görev düşüyor

Bu konuda ailelere de büyük görev düştüğünü vurgulayan Davut Çetin, “Boya ve kaporta bölümlerinde öğrenci olmadığını duyunca çok üzüldüm. Sanayi’de şu anda en az 50-60 kişiye ihtiyaç var. Alacağınız maaş asgari ücretin 3-4 katıdır. Girişimci bir ruhunuz varsa ve bir işletme açabilirseniz çok daha fazla kazanırsınız. Burada ailelere de görev düşüyor. Ailelerin, mezun olan gençleri, aldıkları eğitimleri kullanamayacakları alanlara yönlendirmemeleri gerekiyor. Hatta aksine, çocuklara edindikleri mesleki bilgi ile fark yaratmanın yollarını göstermeleri gerekiyor” dedi.

1770 Öğrencili Okul

Okul Müdürü Hasan Yıldız, 1944 yılında eğitim ve öğretime başlayan okulda 1480 örgün, 290 açık lise olmak üzere 1770 öğrencisi olduğunu, 154 öğretmenin görev yaptığını kaydetti. Meslek liselerinde uygulanan ‘Geleceğin Yıldızları’ adlı proje kapsamında eğitimin 15 atölyede sürdürüldüğünü kaydeden Yıldız, “Otomotiv firmalarına kalifiye elaman yetiştiriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Mercedes-Benz Türk arasında 2014 yılında protokol imzalandı. Öğrencilerimizin Mercedes servislerinde eğitim almalarına olanak sağlandı. Bugün de son teknolojiyle donatılmış laboratuvara kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

32 Okula Laboratuar

Mercedes-Benz Türk Satış Sonrası Hizmetler Eğitim Birimi Müdürü Raşit Uzunoğlu da, sosyal sorumluluk projesi olan ‘Geleceğin Yıldızları’ çerçevesinde 32 farklı mesleki ve teknik lisenin motor bölümlerinin geliştirilmesi amacıyla laboratuvarları yenilediklerini kaydetti. Uzunoğlu, Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde oluşturdukları teknoloji laboratuvarından ise her yıl 70 öğrencinin tam donanımlı eğitim almasına katkıda bulunduklarını söyledi.

Ülkemizin İş Gücü Sizlersiniz

İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan de 73 yıldan beri sanayi sektörüne kalifiye eleman yetiştiren Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde piyasanın ihtiyacı olan bölümlerin olduğuna dikkat çekti. Yüksel Arslan, “Ülkemizi kalkındıracak iş gücü öğrencilerimizdir. Gelecekle ilgili, istihdamla ilgili kaygılarınız olmasın” dedi.

Kendi mezun olduğu bölümü gezdi

Konuşmaların teknoloji laboratuvarı hizmete açıldı. Katılımcılar daha sonra laboratuvarı inceledi, son teknoloji araç motorları ve aksamları hakkında bölüm şeflerinden bilgi aldı. Açılışın ardından kendi eğitim gördüğü torna tesviye bölümünü gezen Davut Çetin öğrencilerle sohbet etti ve fotoğraf çektirdi. Davut Çetin, Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yeni kurulan Mercedes Benz Laboratuvarı dolayısıyla Mercedes Benz ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne destekleri için teşekkür etti.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir