Batı Akdeniz’den En Fazla İhracat AB Ülkelerine Yapılıyor

Batı Akdeniz’den en fazla ihracat Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gerçekleşirken, en fazla ihracat artışı Amerika kıtasında yaşandı. Asya ülkeleri mermer ürünlerimizin, AB ülkeleri ise yaş meyve sebze ürünlerimizin en büyük alıcısı konumunda. Batı Akdeniz’den Avrupa Birliği ülkelerine 15 Ağustos 2017 itibariyle 322,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti.

Batı Akdeniz, Ağustos ayının başlarında ihracatta 1 milyar dolar rakamını geride bırakırken, yılsonunda bu rakamın 1,6 milyar doları aşması bekleniyor. Batı Akdenizli ihracatçılar dünyanın 150 ülkesinde, ‘Mevcut pazarlarda yerlerini sağlamlaştırma, alternatif pazarlarda ise etkinliklerini artırma’ parolasıyla çalışmalarını sürdürüyor. Antalya, Burdur ve Isparta illerinden gerçekleşen ihracata bölgesel bazda bakıldığında en fazla ihracatın Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapıldığı, en fazla ihracat artışının ise Amerika kıtasındaki ülkelere gerçekleştiği görülüyor.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Batı Akdeniz’den Avrupa Birliği ülkelerine 15 Ağustos 2017 tarihi itibariyle 322,3 milyon dolar ihracat gerçekleştiğini açıkladı. Aynı dönemde Amerika kıtasına yönelik gerçekleşen 63.7 milyon dolarlık ihracatta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 62 oranında artış yaşandığını vurgulayan Satıcı şunları kaydetti:

“Asya ülkelerine gerçekleşen ihracatta ciddi oranda arttı. Yılın 8.5 aylık döneminde 203,4 milyon dolar ihracat gerçekleşen Asya ülkelerinde yüzde 45.9 ihracat artışı sağlandı. Bu dönemde Ortadoğu ülkelerine 146,9 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken, sağlanan ihracat artışı ise yüzde 18,3 oldu. Bu rakamlar bölge ihracatının geleceği adına umut verdi.

Mustafa Satıcı

Asya Madencilik Ürünlerimizin En Büyük Alıcısı

Batı Akdeniz ihracatının bu kıta ve bölgelere ihracatına ürünsel bazda bakıldığında Asya’nın madencilik ürünlerimizin 190 milyon dolar ile en büyük alıcısı olduğu görülüyor. Burada öne çıkan ürün mermer, ülke de Çin. Çin bu dönemde bölgemizden yüzde 40 artış ile 4,9 milyon dolarlık kimya ürünleri ithalatı da gerçekleştirdi. İhracatımızın lokomotif sektörlerinden olan yaş meyve sebzede AB ülkeleri öne çıkıyor. AB ülkelerine gerçekleşen yaş meyve sebze ihracatı 169.9 milyon dolar. İhracat artışı ise yüzde 13,28. AB ülkeleri bölgemizden 41 milyon dolarlık maden ürünleri, 27 milyon dolarlık da kimya ürünleri ithal etmiş durumda.

Amerika’ya 7,4 Milyon Dolarlık Av Tüfeği

Batı Akdeniz’den en fazla ihracat artışının yaşandığı Amerika kıtası ülkelerine bakıldığında ilk sırada 22.7 milyon dolar ile madencilik ürünlerinin yer aldığını görüyoruz. İkinci sırada 8,6 milyon dolar ile kimya ürünleri gelirken, 7.5 milyon dolarlık tekstil ürünleri ihracatı üçüncü sırada yer almakla birlikte ihracatta da yüzde 83 oranında artış sağlanmış durumda. Amerika kıtası ülkeleri bölgemizin savunma ve havacılık ürünleri ihracatında en büyük pazar olarak da öne çıkıyor. İnce işçiliği ve özel tasarımları ile öne çıkan av tüfeklerimizin bölgeye ihracatında yüzde 38,8 artış sağlanırken, ihracat ise 7,4 milyon dolara ulaştı.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir