Batı Akdeniz İhracatı 1,4 Milyar Dolara Yaklaştı

Antalya, Burdur ve Isparta illerinden 1 Ocak – 31 Ekim 2017 tarihleri arasında 1 milyar 374 milyon 209 bin 122 dolar ihracat gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde Batı Akdeniz’den gerçekleşen ihracat 1 milyar 146 milyon 428 bin 49 dolar idi. Bölgemizden gerçekleşen ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,87 artış yaşandı ve bu ihracat artışı kent ekonomisine ekstradan 227 milyon 781 bin 73 dolarlık katkı sağladı. Batı Akdeniz’den sadece Ekim ayında gerçekleşen ihracat ise yüzde 11,62 artışla 142 milyon 789 bin 626 dolar oldu.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı şu değerlendirmede bulundu;

Madencilik sektörü ihracatını yarım milyar dolara yaklaştırırken, yaş meyve sebze sektörü oluşturduğu alternatif pazarlarla ihracatını geçen yıla kıyasla artırmayı başardı. Örtü altı yaş meyve sebze hasadı ile birlikte önümüzdeki 2 ayda sektörün ihracatının daha da artması bekleniyor. Öte yandan Batı Akdeniz’den en fazla ihracat gerçekleştiren 5 sektörün ihracat rakamlarına bakıldığında rakamların yüzde 10 ila yüzde 36 oranında artmış olduğu görülüyor. İhracat rakamlarını her yıl artırmayı süreklilik haline getiren ve 100 milyon dolar barajını aşan kimya ve mobilya, kağıt ve orman sektörleri Batı Akdeniz ihracatının önemli aktörleri arasına girerek, adından söz ettirmeyi başardı.

Çin, Batı Akdeniz’den en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke olma özelliğini bu dönemde de sürdürürken, Batı Akdenizli ihracatçılar geride kalan 10 ayda 150 ülkeye ihracat gerçekleştirme başarısı gösterdi. Bu 150 ülkenin 99’unda önemli miktarda ihracat artışı yaşandı. Dünyanın neredeyse her yerine ürün göndermeyi başaran Batı Akdenizli ihracatçılar, bundan sonra bu ülkelere daha çok ürün göndermeyi hedefliyor. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu olarak, yılın geriye kalan son 2 ayında da ihracatın aynı seyirde devam edeceğini öngörüyoruz. Bu çerçevede bölgemizden yıl sonu itibariyle 1,6 milyar dolar civarında ihracat gerçekleşmesini bekliyoruz. Öte yandan Batı Akdeniz firmalarının kümeleşerek, uluslararası arenada etkinliğini artırması, daha çok ihracat gerçekleştirmesi için sürdürdüğümüz Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projelerine yenilerini ekliyoruz. Mermer ve gıda sektörlerine yönelik iki yeni proje başlatıyoruz. Bu projelerin ihtiyaç analizi açılış toplantıları Kasım ayında gerçekleşecek. Eğitim çalışmaların tamamlanmasının ardından firmalarımızın yurt dışı pazarlama faaliyetlerine başlamasını sağlayacağız.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir