BAİB Başkanı Mustafa Satıcı Adaylığını Açıkladı

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, AKRA Barut Otel’de yönetim kuruluyla birlikte düzenlediği basın toplantısında nisan ayında gerçekleşecek seçimler için başkan adayı olduğunu açıkladı. Satıcı, yönetim kurulundaki Aykut Acun, Ercan Akın, Mustafa Küçükyaman, Osman Şahan, Ali Demir, Mehmet Özel, Ümit Mirza Çavuşoğlu, Adem Özaydın’la bölgenin ihracat potansiyelini artırmak için çalışacaklarını söyledi. Mustafa Küçükyaman, Osman Şahan ve Ümit Mirza Çavuşoğlu yönetim kuruluna yeni katılan isimler.

   

Geçmişte 3 sektörde hizmet verdiklerini, yoğun girişimlerin ardından 2011 yılında bölgesel birlik statüsüne kavuştuklarını söyleyen Satıcı, “Günümüzde yaş meyve sebzeden madene, kimyevi maddelerden ağaç-orman ürünlerine kadar 25 farklı sektörde ihracatçılarımıza hizmet sunuyoruz” dedi. Son iki yılda bu alanlardan madencilik ve mermer ihracatında atılım gösterdiklerine de dikkat çekti.

Bölgesel birlik statüsüne kavuşulmasının ardından üye sayısının 6 bini aştığını kaydeden Satıcı, Antalya, Burdur, Isparta üçgenindeki yoğun faaliyetler sayesinde bölge ihracatı adına başarılı dönem geçirdiklerini, bu başarının da ülke ihracatına çok büyük katkı sağladığını kaydetti.

Satıcı basın toplantısında yaptığı konuşmada, bölgenin ihracata katkılarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Son 10 yılda BAİB ihracat rakamları oldukça farklı. 2008 yılında 525 milyon dolar civarında olan ihracat rakamları 2017 yılı sonunda 1 milyar 706 milyon 520 bin dolara yükseldi. 2017 yılı ihracatında madencilik ürünleri, yaş meyve ve sebze, kimyevi maddeler ve mamülleri, mobilya- kağıt ve orman ürünleri ile demir ve demir dışı metaller ilk beş sektör oldu. Bölgemiz, Çin, Almanya, İran, ABD ve Rusya’ya en çok ihracatı gerçekleştirdi. Görev dönemimizde Batı Akdeniz Doğaltaş Kümesi, Batı Akdeniz Tarım ve Gıda Kümesi, Batı Akdeniz Mermer Kümesi ve Batı Akdeniz Gıda Kümesi projelerimizi hayata geçirdik.”

Satıcı: “Önümüzdeki Dönem e-ticarete Yoğunlaşacağız”

En çok Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE)’ne  yönelik projeler yaptıklarını kaydeden Satıcı, bu projeler sayesinde ABD’ye yapılan ihracatın arttığını söyledi. Yeni dönemde de bu projelere ağırlık vereceklerini belirten Satıcı; “Batı Akdeniz ihracatı bundan sonraki süreçte de faaliyetlerine kaldığı yerden devam edecek, özellikle digital dönüşüme bağlı olarak dünyada e-ticaret alanının hızlı gelişmesine bağlı olarak biz de önümüzdeki dönemde bu alana daha da yoğunlaşmayı planlıyoruz” dedi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir