ATSO “Dış Ticaret Kulübü” Kurdu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından kentimiz ve ülkemizin ihracat potansiyelini arttırmak, firmalarımızın ihracat potansiyellerinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla “ATSO Dış Ticaret Kulübü” kuruldu.

“ATSO Dış Ticaret Kulübü”nün tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıya ATSO Başkanı Davut Çetin, Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Dinç, Erol Erkan ve ATSO URGE Projeleri’nde yer alan firmaların temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya’nın, Türkiye milli gelirinin %3.2’sini temsil eden bir il olduğunu belirterek, bu payla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli’den sonra 6. büyük ekonomi olduğunu belirtti. Davut Çetin, “Sanayi sektöründe Antalya 12. sıradadır. Toplam gelirde 6. sırada, sanayi üretiminde 12. sırada olmamıza karşılık, ihracatta 16. sıradayız. Esasen bizim tarım ihracatımızın bir kısmı Mersin, Hatay, Trabzon üzerinden yapılmaktadır, fakat ne olursa olsun, ihracatımızı artırmak zorundayız ve bunu yapabiliriz, çünkü ihracat yapmak için mutlaka her şeyi Antalya’da üretmek zorunda değiliz.

Türkiye’nin, dünyanın herhangi bir yerinde üretip satabiliriz veya bir yerden alıp başka yere de satabiliriz. Nitekim Hollanda gibi bazı Avrupa ülkeler bu sayede Türkiye’den fazla ihracata sahiptirler. Örnek vermek gerekirse; tüketime dönük olarak 1 adet bile muz üretmeyen Hollanda, 2016 yılında 451 milyon dolarla Dünya’nın en büyük 7. muz ihracatçısıdır. Belçika, Çek cumhuriyeti, Singapur gibi ülkeler, Dubai gibi kentler de böyle ihracat yapmaktadırlar.

İhracat yapmak artık küresel değer zincirlerinde yer almaktan geçmektedir. Değer zincirinin tasarım bölümünde, ar-ge bölümünde, üretim, satış, hatta satış sonrası hizmet bölümlerinde yer alabilir ve ihracat yapabilirsiniz” dedi.

“Antalya zaten turizm kanalıyla ihracat yapıyor, başka ihracata gerek yoktur” diye düşünenler olabileceğini belirten Başkan Davut Çetin, “Oysa tarım sektöründe bile ihracata muhtaç olduğumuz açıktır. Antalya’ya her gelen turist 7 günde 15 kilo meyve-sebze yese, 10 milyon turist 150 bin ton tüketebilir. Antalya’nın sadece domates üretimi 2.5 milyon tona yakın, sebze-meyve 5 milyon tonu geçiyor. Bu nedenle ihracat tarım sektörü için vazgeçilmezdir. Sanayi sektörü ise günümüzde ancak ihracatla büyüyebilmektedir. Ayrıca, Türkiye’nin cari açığına baktığımızda ülke olarak da ihracata ne kadar muhtaç olduğumuz açıktır” diye konuştu.

Çalışmalar 2006 yılında önce başladı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyelerini uluslararası pazarlara açmak üzere uzunca bir süredir yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu vurgulayan Başkan Davut Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bu kapsamda kurumsal bir yapı altında ilk çalışmalarımız 2006 yılında başladı. İhracata ilk adım adını verdiğimiz program kapsamında daha önceden hiç ihracat yapmamış üyelerimize ihtiyaç duydukları bilgileri aktardık, hedef pazarlara ulaşmalarına olanak sağladık ve birçok üyemiz ihracat yapmaya başladı. Bu projemiz 2010 yılına kadar devam etti.

2011 yılında, Ekonomi Bakanlığı URGE programı ile bu anlamda biz de sınıf atladık. Bu program kapsamında potansiyeli olan sektörlerde kümeler oluşturduk ve bu kümeleri ATSO’nun kurumsal gücü ile birlikte uluslararası pazarlara açmaya başladık.

Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Desteği kapsamında bugüne kadar 3 kümelenme çalışması gerçekleştirdik. Bunlardan ilki olan ATSO Yapı Kümesi 2011-2014 yılları arasında 11 firmanın katılımı ile oluşturuldu. Yapı Kümesi faaliyetleri çerçevesinde Cezayir, Fas ve Umman pazarlarına ziyaretler gerçekleştirildi. Projenin bütçesi yaklaşık 500.000 TL oldu.

ATSO Gıda Kümesi, 2014-2017 yılları arasında 11 firmanın katılımı ile oluşturuldu. Gıda Kümesi faaliyetleri çerçevesinde Rusya, Amerika, Fransa, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya pazarlarına ziyaretler düzenlendi. Projenin bütçesi yaklaşık 1.100.000 TL olarak gerçekleşti.

ATSO Tarım Kümesi, 2014-2017 yılları arasında 17 firmanın katılımı ile faaliyetlerine devam etmektedir. Tarım Kümesi faaliyetleri çerçevesinde Tunus, Çin, Vietnam, Tayland ve Brezilya pazarlarına gidildi. Projenin bütçesi yaklaşık 1.000.000 TL’dir.

Proje bütçelerinin %25’i katılımcı firmalardan, %75’i de bakanlık desteği olarak temin edildi. Bu kapsamda küme üyesi firmalar ve sektör uzmanları akademisyenlerle birlikte hedef pazar tespiti yapıldı. Firmalarımız belirlenen pazarlarda fuarlara katıldılar, ticaret müşavirleri ile görüştüler, inovatif fikirlerle geri döndüler, yeni bağlantılar kurdular, ihracat yapmamış olanlar ihracat yapmaya başladılar, halihazırda ihracat yapanlar hacimlerini artırdılar.”

Antalya ve Türkiye için katma değer oluşturacak

Küme çalışmaları esnasında kurulan birlikteliklerin yeni işbirliklerine vesile olduğunu kaydeden Başkan Davut Çetin, “Seyahatlere katılanların oluşturdukları sinerji, yeni fikirleri doğurdu. Bu birlikteliğin Antalya ve Türkiye için daha çok katma değer oluşturacak bir yapıya döndürülmesi gerektiğine inanıyoruz. ‘Dış Ticaret Kulübü’ fikri bu düşüncelerle ortaya çıktı. Sektör ayırt etmeksizin ihracat yapan, ihracatı hedefleyen, ithalat yapan, yeni pazarlar arayan işletmelerin biraraya gelmesi ile elde edilecek sinerji son derece değerlidir. ATSO da bu birlikteliği katma değere dönüştürecek kurumsal birikime sahiptir. Bu çerçevede ATSO Dış Ticaret Kulübü, ihracat odak toplantıları, ihracat vizyon toplantıları, ticari heyet organizasyonları, alım heyeti organizasyonları, dış ticaret eğitimleri, dış ticaret danışmanlığı programı, ülke günü toplantıları ve firma ziyaretleri şeklinde bir dizi etkinlikler gerçekleştirecektir. Dış Ticaret Kulübü üyeleri ilk etapta Yapı, Gıda ve Tarım Kümeleri’nde yer alan üyelerden oluşacak olup, daha sonra Odamız üyesi dış ticaret yapan firmaların katılımı ile faaliyetlerine devam edecektir.

Önümüzdeki süreçte bu kulübü kürek yarışına katılmış bir takım haline getirmeliyiz. Hep birlikte, uyumla, birbirimizin açıklarını kapatarak, motive ederek ne kadar uyumlu kürek çekersek o kadar hızlı oluruz, uzağa gider ve başarılı oluruz.

Firmalarımız bugüne kadar hedef pazarlara bir takım bilinci ile gittiler. Artık takımımız daha da büyüyor, gelişiyor. Bu takım çok daha büyük başarılara imza atacaktır. Dış Ticaret Kulübümüz hayırlı olsun” dedi.

Toplantıya katılan Yapı, Gıda ve Tarım Kümeleri’nde yer alan firmaların temsilcileri de deneyimlerini paylaşırken, “ATSO Dış Ticaret Kulübü” kurulmasını desteklediklerini ifade ettiler.

 ATSO DIŞ TİCARET KULÜBÜ NEDİR?

ATSO Dış Ticaret Kulübü faaliyetleri çerçevesinde ihracat odak toplantıları, ihracat vizyon toplantıları, ticari heyet organizasyonları, alım heyeti organizasyonları, dış ticaret eğitimleri, dış ticaret danışmanlığı programı, ülke günü toplantıları ve firma ziyaretleri gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

 DIŞ TİCARET KULÜBÜ’NÜN ÇALIŞMALARI 

  1. Dış Ticaret Kulübü’nün kuruluş amacı Odamız üyesi dış ticaret yapan firmalar arasında deneyim paylaşımını arttırarak ortak öğrenme ortamı yaratmak, bilgi ihtiyaçlarını tespit ederek gerekli toplantıları düzenlemek ve yeni pazarlara açılımlarını kolaylaştırmaktır.
  1. Dış Ticaret Kulübü üyeleri ilk etapta Yapı, Gıda ve Tarım Kümeleri’nde yer alan üyelerden oluşacak olup, daha sonra Odamız üyesi dış ticaret yapan firmaların katılımı ile faaliyetlerine devam edecektir.
  1. Dış Ticaret Kulübü, bugüne kadar düzenli ihracat, ithalat yapmayan firmalar ile düzenli ihracat, ithalat yapan firmaları aynı platformda toplayarak sinerji ortamı yaratma imkanı sağlayacaktır.
  1. Dış Ticaret Kulübü üyeleri belirli aralıklar ile toplanarak ithalat, ihracat, yeni pazarlar, yeni ürünler vb. konularda görüş alışverişi yapma imkanına sahip olacaklardır.
  1. Yukarıda belirtilen toplantılar belli bir gündem çerçevesinde gerçekleştirilen “Dış Ticaret Odak Toplantıları”, dış ticaret dünyasında oluşan yenilikleri ve gelişmeleri gündeme taşımak için “Dış Ticaret Vizyon Toplantıları”, hedef ve potansiyel ülkeler ile ilgili “Ülke Günü Toplantıları”, sabah kahvaltısı, öğle veya akşam yemeği eşliğinde “Sektörel Odak Toplantıları” şeklinde gerçekleştirilecektir.
  1. Dış ticaret mevzuatı, işbirliği teklifleri, ihracatta pratik bilgiler, yurtiçi ve yurtdışı fuarlar ve heyet organizasyonları gibi ihracatçıların, ithalatçıların ihtiyaç duydukları bilgilere kolayca ulaşmalarını sağlamak amacıyla ATSO web sayfasında bir bölüm oluşturulacaktır. Ayrıca dış ticaret, fuarlar ve heyet organizasyonları hakkında tüm duyurular e-mail ile üyelere gönderilecektir.
  1. Kulüp üyelerinin talepleri ve firmaların hedef pazarları doğrultusunda yurtiçi ve yurtdışında heyet organizasyonları düzenlenecektir.
  1. Dış ticaret alanında eğitim programları ve danışmanlık programları organize edilecektir.
  1. Odamız üyesi dış ticaret alanında faaliyet gösteren firmaların sorunlarının çözümü için üst makamlar nezdinde girişimde bulunulması için gerekli çalışmaları yapacaktır.
  1. Dış Ticaret Kulübü’nün sekretaryası Odamız AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından yürütülecektir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lawngonewild.com