ATSO’dan “Rota Antalya” MOBİL UYGULAMASI


Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan Antalya Dijital Hafıza Haritası “Rota Antalya” mobil uygulaması ATSO Başkanı Davut Çetin’in zoom üzerinden gerçekleştirdiği online basın toplantısı ile tanıtıldı. 

“Şehrin Hikayesi ROTA’da ROTA Cebinde”  

ATSO Başkanı Davut Çetin uygulamayla ilgili olarak; “Android ve IOS işletim sistemlerinde çalışabilen Rota Antalya uygulaması, kullanıcılara kent merkezinde ve bölgede yer alantarihi, kültürel, coğrafi değerler ve hikayeleri ile dört dilde yazılı ve sözlü olarak anlatmaktadır” dedi.  

Seher Özen Karadeniz

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan Antalya Dijital Hafıza Haritası “Rota Antalya” mobil uygulaması hayata geçti. Online olarak düzenlenen basın toplantısında projeyle ilgili bilgi veren ATSO Başkanı Davut Çetin, “Projemizin amaçları, kent kültürünü geliştirmek, Antalya’nın doğal, kültürel hazinelerini ve hikayelerini kendimize, halkımıza, çocuklarımıza ve ziyaretçilere daha iyi tanıtmaktır. …Bu proje hem bize hem turistlere Antalya’yı anlatacaktır. Turizm açısından da Antalya’nın “deniz-kum-güneş” den daha fazlasını sunan bir destinasyon olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz. Dolayısıyla proje hem kent kültürüne hem kent turizmine katkı yapacak bir projedir” dedi. 

Şehrin Hikayesi Rota’da, Rota Cebinde!” sloganıyla hayata geçirilen, ATSO ARGE ekibinin projelendirdiği, Antalya Koruma Kurulu eski büro müdürü, mimar  Mücalla Uyar’ın danışmanlığını yaptığı, Enpro Bilişim Teknolojileri Şirketi’nin uygulama ve içerik çalışmasını yürüttüğü “Rota Antalya” mobil uygulaması Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)’nın 2018 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek programı çerçevesinde hazırlandı ve 522 bin 532 TL’lik bir maliyetle hayata geçirildi.   

Android ve IOS işletim sistemlerinde çalışabilen Rota Antalya uygulaması üzerinden kullanıcılara kent merkezinde ve bölgede yer alan tarihi, kültürel, coğrafi değerler,  hikayeleri eşliğinde Türkçe, İngilizce, Almanca ve Rusça olmak üzere dört dilde yazılı ve sözlü olarak anlatılıyor. Rota Antalya uygulamasında başlangıçta 250 noktayla ilgili bilgilere ulaşılabiliyor. Uygulama içeriğinin her geçen gün yenileceğini, eklemeler yapılacağını belirten ATSO Başkanı Çetin, “Mutlaka gezilmesi gereken yerlerin” ayrı bir başlık altında değerlendirildiğini ifade ederek isteyenlerin Pisidya, Pamfilya, Alanya, Yat Limanı gibi rota tercihleri yaparak o rotalardaki noktalara uğrayıp bölgeyi bütünüyle tanıma imkanını da bulabileceği gibi kendi rotasını da oluşturabileceğini söyledi.  

Popüler sosyal medya uygulamaları ile de uyumlu çalışan Rota Antalya uygulamasını kullananlar, gittikleri yerler için yorum bırakabiliyor ve uygulama içerisinde kendi notlarını da alabiliyorlar.  

İNTERNETSİZ ERİŞİM DE MÜMKÜN 

Rota Antalya uygulamasını ve gezecekleri yere ait haritayı bir kereliğine telefonuna indiren kullanıcılar, gezerken internetleri olmasa bile uygulamayı kullanabiliyor olacaklar. Bu özellik, yurtdışı internet paketi almamış turistler için ayrıca dikkat çekici.   

İlk aşamada gezilmesi, görülmesi gerekli yerlerin tanıtılmasını hedefleyen Rota Antalya  mobil uygulamasında ilerleyen aşamalarda Antalya’nın gastronomi, eğlence, ticaret, spor yerleri ve imkanlarına da yer verileceği belirtildi.  

ANTALYALILAR DA HEDEFLENDİ 

Rota Antalya’nın sadece yerli ve yabancı turistler düşünülerek değil, Antalya’nın sakinleri için de geliştirilmiş bir mobil uygulama olduğunu belirten Davut Çetin, “Örneğin Antalyalıların büyük bir kısmının Büyük Atatürk’ün “Hiç Şüphesiz Ki Antalya Dünya’nın En Güzel Yeridir” sözünü nerede söylediğini bilmediğine eminim. Erenkuş plajına gittiğinizde bu uygulamadan Atatürk’ün bu sözü Akdeniz ve Toros manzarasına bakarak söylediğini öğreneceksiniz. 

Karaalioğlu’nda palmiyelerin üzerlerinde yaşayan yeşil papağanları çok az insan görmüştür. Miradorda yer alan her bir heykelin ayrı bir hikayesi vardır. …Rota Antalya uygulaması ile Karaalioğlu Parkına gittiğinizde bu ilgi çekici ayrıntıları ve hikayeleri 4 dilde dinleyerek gezinti yapacağınız eşsiz bir deneyim sunuyoruz” diye konuştu. 

KIRSAL TURİZME KATKI 

Rota Antalya mobil uygulaması ile Antalya’nın kırsal bölgelerini ve bu bölgelerin turizm potansiyelinin de daha güçlü tanıtılacağını vurgulayan Davut Çetin şöyle konuştu: “Antalya’nın hemen yanı başında İbradı’da doğada özgürce koşturan Yılkı Atlarını, Düğmeli evleri, iç bölgelerimizin güzelliğini görmeden giden turist kalmasın istiyoruz. Üstelik bunu oyunlaştırarak yapıyoruz. Tanımlanmış rotalardaki destinasyonlarda check-in yapıldığında puan kazanılacak. Örneğin Kaleiçi rotası tamamlandığında Antalya Kültür Sanat’a giriş bileti de bizim hediyemiz olacak.”  

DİLEYEN QR KODLA DA ULAŞABİLECEK 

Uygulamayı yüklemeyi tercih etmeyenlere de Antalya’nın değerlerini hikayeleriyle öğrenme imkânı sunuluyor. Proje kapsamında tanıtılan noktaların birçoğu da QR kodlarla tanıtılıyor. İlgili noktaların hikayesine 4 dilde sözlü ve yazılı olarak ulaşılmasına imkan veren QR kodlar da halihazırda bu noktalara yerleştirilmiş durumda.  

UYGULAMAYI KULLANAN KAZANACAK 

Uygulamanın kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla sık kullananlara yönelik fırsatlar sunacaklarını belirten Çetin, tanımlanmış rotalardaki destinasyonlarda check-in yapanların puan kazanacağını, başladığı rotayı tamamlayanlara da değişik hediyeler verileceğini kaydetti  

UYGULAMA TÜM MECRALARDA TANITILACAK 

Rota Antalya ile insanların ceplerine girebilmek için bir dizi tanıtım çalışması ile hızlı bir giriş yapacaklarını da belirten Çetin, “Uygulamamızın web sayfası www.rotaantalya.com‘u yayına soktuk. Birkaç gün içerisinde şehir içindeki billboardlarda Rota Antalya uygulamasının tanıtım ilanlarını göreceksiniz. Turistin Antalya’ya giriş yaptığı havaalanında bir yer tahsisi yapıldı. Tanıtım materyalleri yerleştirileceğiz. Ayrıca  odamızın sosyal medya hesaplarında tanıtım filmleri ve uygulamaya ilişkin sloganlar verilmeye başlanacak. Tanıtıcı Flyerler basıldı, otellere dağıtılıyor” dedi.  

Toplantıda daha sonra BAKA Antalya Koordinatörü Alaattin Özyürek ve Enpro Bilişim Teknolojileri Şirketi yetkilisi Ozan Çakır projeyle ilgili bilgiler verdi. 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir