ATAV Başkanı Ege; Antalya kongre turizminde yükselen bir yıldız


Antalya’nın tanıtımı denildiğinde akla gelen kurum hiç kuşkusuz kısa adı ATAV olan Antalya Tanıtım Vakfı… Kentin tanıtımına önemli katkılar sunan projeler Vakfın Başkanı Yeliz Gül Ege ve ekibine emanet. Kasım ayında Antalya Kongre Bürosu desteğiyle düzenlenecek Masters of Events by ACE of MICE Awards toplantısını hatırlatan Ege; “Antalya kongre konusunda yükselen bir yıldız” dedi. Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege:Seher Özen Karadeniz

Antalya Ekonomi Muhabirleri Derneği Temsilciliği üyeleri  olarak  ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege’yle bir araya geldik. Antalya’yı, ATAV’ın Antalya’nın tanıtımına ilişkin çalışmalarını ve gelecek planlarını konuştuk.  Rixos Down Town Otel’de bir araya geldiğimiz ATAV Başkanı Ege, yine tüm enerji ve güler yüzlü haliyle bizi karşıladı.  Kentine aşık olan Ege için  Antalya’nın tanıtımı dendiğinde akan sular duruyor. Kentini tanıtmak için sadece ATAV’ın imkanlarını değil, bir sohbetimizde “Ağ her şey”dir diyen Ege, kendi kişisel ağlarını da kullanmaktan çekinmiyor.  Ege’yi kurumsal tanıtım çalışmalarının yanı sıra kimi zaman bir dağ başında endemik bir bitkinin yayılım alanını gezerken, kimi zaman antik kent kazı alanında kimi zaman da kentin 2200 yıllık tarihinin sergilendiği eserlerin yanı başında görebilirsiniz.

Yaklaşık 25 yıl önce Antalya’nın tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla kurulan ATAV’ın üçüncü  ve ilk kadın başkanı olan Ege, göreve geldiği 2017 yılından bu yana ATAV’ın yanı sıra, çatısı altında çalışmalarını sürdüren Antalya Kongre Bürosu, Antalya Kadın Müzesi ve 101STREETFOOD yapılarının da kentin tanıtımında etkin bir şekilde rol alması için çalışıyor. Ege, önümüzdeki aylarda yapılacak genel kurulda da yeniden ATAV başkanlığı için yarışacağını belirtti.

Yeliz Gül Ege ile Antalya Müzesi’nde yapılan #müzedeselfi gününden.

ATAV Başkanı Ege, kentin tanıtım çalışmalarını planlarken; antik kentler, kazı alanları, endemik bitki ve hayvan varlığının olduğu alanlar, kentin kadın ve çocuklarının hikayeleri üzerinden yapmayı hedeflediklerini şu ana kadar yaptıkları ve gelecekte yapacakları tanıtım çalışmalarının da bu yönde olacağının altını çizdi.

 “CITY TAX GETİRİLSİN”

Ülkenin ana geçim kaynağının turizm olduğuna dikkat çeken ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya’nın da ülke turizmindeki yerinin tartışılmaz olduğunu ancak gelir paylaşımının kent açısından adaletsiz gerçekleştiğini her fırsatta dile getirdiği gibi buluşmamızda da yineledi.  Bundan hareketle Antalya ekonomisinin kente gelen her turistle kazanabilmesi için kenti ziyaret eden turistlerden “City Tax” adıyla bir vergi alınabileceğini belirten Ege, bu verginin de hiç dağıtılmadan tamamının şehre kalması gerektiği ifade etti.

2022 YILI KONGRE HEDEFİ: 220

Göreve geldiğinden beri ACE of MICE’ın bütün toplantılarına katılmaya özen gösterdiğini, bu toplantılarda Antalya’nın tanıtımı için oluşan fırsatları değerlendirdiğini, bunların sonucu olarak da  Masters of Events by ACE of MICE Awards toplantısının 7-9 Kasım tarihlerinde Antalya’da yapılmasının kararlaştırıldığını vurgulayarak; “belki zamanla İstanbul’da gerçekleştirilen ACE of MICE Fuarı Antalya’ya taşınır” dedi.  Antalya’nın son yıllarda özellikle  kongre turizmi konusunda rüştünü ispatladığını belirten Ege, “Antalya kongre konusunda yükselen bir yıldız” tanımlamasını kullandı.

Antalya’da gerçekleştirilen toplam 15.000 m2 kapalı kullanım alanı ve 6.000m2 Ana Salonu ile Türkiye’nin kolonsuz en büyük toplantı salonu olarak hizmet veren NEST Kongre ve Fuar Merkezi, 10 bin kişilik ana salon kapasitesiyle toplantı, kongre, fuar, konser, gala, lansman ve her türlü etkinliğe uygun olup; kent genelinde kongre, fuar ve sergi merkezleri ve 5 yıldızlı konaklama tesisleri bünyesindeki donanımlı salonlarla birlikte 230 bin koltuk kapasitesi ile kentin iştah kabartan bir altyapısı ve hizmet kalitesi olduğuna dikkat çeken ATAV Başkanı Ege, 2019 yılında 115, 2020 yılında pandeminin de etkisiyle 37 ve 2021 yılının ilk sekiz ayında 123 kongre gerçekleştiğinin, yıl sonu itibarıyla da 138 kongrenin daha planlandığı bilgisini verirken 2022 yılının kongre hedefinin de 200-220 arasında olduğunu  belirterek İstanbul’un çeşitli nedenlerle kaybettiği kongreleri Antalya’nın ve Kuzey Kıbrıs’ın aldığını kaydetti. Ege,  “2020 yılında Türkiye’ye gelen her turist ortalama 762 dolar harcadı. 2023’te turist başına bin dolar gelir hedefini, kongre turizmi endüstrisindeki atakla yakalayacağız. Çünkü üst segment turisti büyük kongreler getirecek..” dedi.

Kasım ayında Antalya Kongre Bürosu desteğiyle düzenlenecek olan  Masters of Events by ACE of MICE Awards ile etkinlik, incentive, lansman düzenleyen kurumsal şirketlerin karar mercileri – Vodafone, Turkcell, L’oreal, Mercedes vb-, global MICE sektöründen kurumsal şirketler ve DMC’ler 7-9 Kasım 2021 Antalya Nest Kongre Merkezi’nde bir araya geleceğinin haberini veren Ege, törende ATAV’ın da “Sosyal Sorumluluk” proje kategorisinde Meme kanserinde erken tanıya dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdikleri “Sohbetimiz Sağlık Olsun” projesiyle katılacaklarını açıkladı.

ANTALYA ETKİNLİK AJANDASI YOLDA

Büyükşehir ve merkez ilçelerin kültür müdürlerinin bulunduğu ekiple kentin aylık ve yıllık etkinlik takviminin yer alacağı bir “Antalya Etkinlik Ajandası” hazırlamayı düşündüklerini belirten ATAV Başkanı Ege; “Antalya Kongre Bürosu oluşumu gibi bir oluşumu planlıyoruz. İlk toplantımızı yaptık. Amacımız; yıl içinde kent merkezinde yapılan etkinlikler birbiriyle çakışmasın, benzer içerikte etkinlikler olmasın ki yansımaları da o ölçüde güçlü olsun. İlerleyen zamanda, birlikte planlama yapabilsinler  diye kimi etkinlik organizatörlerini de belediyelerin planlama ekipleriyle tanıştırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Coğrafi işaretler konusuna önem veriyorum.”

Önümüzdeki dönem  hedeflerini de paylaşan Ege; “Coğrafi İşaretler konusuna önem veriyorum. Bu konuya kaynak ayırıp ATSO (Antalya Ticaret ve Sanayi Odası) ve ATB (Antalya Ticaret Borsası) ile ortak çalışarak her yıl 5-10 ürüne coğrafi işaret alınabilir. Tanıtımda da elimizi güçlendirir. Elimizdeki Antalya Lezzetleri kitabının yeni baskısında coğrafi işaretli ürünlerimize de yer vereceğiz.” Antalya’nın endemik bitki ve hayvan zenginliğine dikkat çeken Ege, “deniz-kum-güneş” üçlüsüne sıkıştırılmayacak turizm fırsatları sunan kentin turizmine “eko-turizmi” de katmak gerektiğine işaret etti.

ANTALYA KADIN MÜZESİ KADINLARIN HİKALERİNİ KENTLE BULUŞTURUYOR

Kenti ve ülkesi için çalışıp üreten kadınların hikayelerini kentle buluşturmak amacıyla 2015 yılında ATAV çatısı altında sanal olarak açılan Antalya Kadın Müzesi’nin önümüzdeki dönemlerde de kadınların hikayelerini derleyip, kentle paylaşmayı sürdüreceklerini belirten Ege, ana akım medyadaki kadın cinayeti haberlerinde anlatılan kadınların hikayesinin yaşamın her alanında başarılı işler yapan diğer kadınların hikayelerinin önün geçtiğine dikkat çekerek, Antalya Kadın Müzesinin çalışmalarının özellikle kentimizdeki  ve ülkemizdeki başarılı kadınların hikayesinin  kayda geçilmesine ve başarılarının ödüllendirilmesine bundan sonra da devam edeceklerini söyledi. Yakın zamanda Çakırlar’da kahvaltı hizmeti veren  “Kezban’ın Yeri”ni kuran Kezban Hanım’la sözlü tarih çalışması yaptıklarını hatırlatan ATAV Başkanı Ege,  kentte yetişen kızların ve erkeklerin Kezban Hanım ve Kezban Hanım gibi başarılı kadınların hikayesini bilerek büyümesini önemsiyoruz” dedi. Ege, Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu ve Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek vermiş olan Jale İnan adına verdikleri ödülleri her yıl olduğu gibi İnan’ın doğum günü olan 1 Şubat 2022 vereceklerini açıkladı.

“Kentte yaşayanlar , kentin gönüllü rehberi olmalı”

TARiHİ ESER KAÇAKÇILIĞI KONUSUNDA ÇOCUKLAR EĞİTİLECEK

“Bu kentte yaşayanlar kenti biliyor mu? Bilmiyor. Bunu kırmamız gerek. Antalya’da turizm hizmeti veren kurumların yöneticileri kenti geziyor mu bilmiyorum. Karain Mağarası’na, şelalere, antik bir kente en son ne zaman gittiler acaba?  Her fırsatta bu alanları gezip sosyal medya hesaplarımda paylaşıyorum. ‘Kendi kendimize tanıtım yapıyoruz’ şeklinde yorumlar  aldığım da olmuştur. Kentte yaşayanlar, kentin gönüllü rehberi olmalı” şeklinde konuşan Ege, özellikle turizm sektöründe çalışanlara kentin tanıtılması gerektiğine işaret ederek AKTOB’un geziler düzenleyerek bunu yapabileceğini söyledi.

Pandemi dönemindeki kapanma zamanlarında tarihi eser kaçakçılığının ciddi oranda artış gösterdiğini kaydeden Ege, birine de bizzat kendisinin Termesos antik kentinde şahit olduğunu hatırlatarak; “bu konuda çocuklara yönelik bir eğitim çalışması planlıyoruz.  Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ve ATAV arasında bir protokol imzalanmasını bekliyoruz. Halihazırda eğitici eğitimlerine başladık. Antalya merkezi pilot bölge olarak seçtik. Eğitimini tamamlayan eğiticiler okullarda “tarihi eser kaçakçılığı” konusunda çocukları bilgilendirecekler. Bu yolla hem çocuklarda hem de onlar kanalıyla  ailelerinde kentlilik bilinci yaratmayı amaçlıyoruz. Kentte yaşayanlar, kentin gönüllü rehberi ”

ATAV kentin tanıtımına katkı sunmak için yıl içinde farklı etkinliklere imza atmanın yanı sıra –Eserler Yerinde Güzel vb.- bir yandan da düzenli olarak her yıl temasını değiştirdiği takvim, Kongre Bürosu Kataloğu ve kentle ilgili çeşitli yayınları da tanıtımda kullanmak amacıyla üretmeye devam ediyor.

Çokça tartışılan Kesik Minare konusuna da değinen Ege, Antalya siluetinin tescilini aldıklarını hatırlatarak bu silüet de “Minarenin” eski haline yer verdiklerini söyleyerek tartışmanın neresinde durduğunu da ifade etmiş oldu.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lawngonewild.com