Antalya’da 400 Öğrenciye Kodlama Eğitimi

‘Yarını Kodlayanlar Kodlama Tırı’ ANSİAD Girişimcilik Günleri paydaşı Habitat Derneği, Türkiye Vodafone Vakfı işbirliğinde, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı desteği ve ANSİAD yerel işbirliğinde Antalya’da 400 öğrenciye kodlama eğitimi verdi.

Dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi hedefiyle “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)’nin yerel işbirliğinde Habitat Derneği, Türkiye Vodafone Vakfı işbirliğinde ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın desteğiyle kodlama eğitimi verildi. Antalya’nın Kepez İlçesi’nde bulunan Aslanlar İlköğretim ve Ortaöğretim Okulu’nda ‘Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı’nda düzenlenen eğitimlerle, yaşları 7-14 arasında değişen yaklaşık 400 Antalyalı çocuğa teknolojinin dili kodlama öğretildi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Semra Bekar, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldırım Solak, ANSİAD Başkanı Sadi Kan, ANSİAD Girişimcilik Komitesi Başkanı Işık Yargın ve Antalya Lions Kulüpleri temsilcilerinden oluşan bir heyet ‘Kodlama Tırı’nın çalışmalarını yakından görmek amacıyla öğrencilerle bir araya geldi.

DİJİTAL DÜNYANIN DİLİ KODLAMA

Aslanlar İlköğretim ve Ortaöğretim Okulu’ndaki öğrencilerin programlama hakkında fikir sahibi olduklarını ve yaratıcılıklarının geliştiğini dile getiren ANSİAD Başkanı Kan, “Dijital dünyanın dili kodlama ve çocuklar kod yazmaya başladığında Türkiye dijitalleşerek yerli yazılım teşvik edilecek.  Türkiye bu etkinlikler sayesinde gelecekte teknolojiyi tüketen değil, üreten nesillere sahip olacak” dedi. Yarını Kodlayanlar Tırı’ndan bahseden Başkan Kan, “2 binin üzerinde öğrenciye eğitim veren bir okul, kodlama eğitiminde 25 kişilik sınıflar olması gerekirken öğrenci talebinin çokluğu nedeniyle 35-38 kişiye eğitim verilmek üzere sayı arttırıldı. Verilen derslerde çocuklarımızı algoritmik ve matematiksel düşünceyle tanıştırmak, çocuklarımıza bilgisayarı tanıtmak, nasıl düşüneceğini ve nasıl bir çözüm içerisinde olacağını öğrenmesini hedefliyoruz” diye konuştu. Kodlama eğitimine katılan öğrencilerin yarın ülkemize hizmet verecek önemli isimler olacağının altını çizen Kan, “Günde ortalama 100 kişiye ulaşıyoruz. Eğitim süresi içerisinde 400’ü aşkın öğrenciyle bu hizmeti tanıştırmış, vermiş oluyoruz. Burada aldıkları eğitimle kodlamayı tanıyorlar, bir sonraki aşamada yazılımı öğrenecekler” dedi. Yazılım yapan öğrencilerin problem çözmeyi de öğreneceklerini kaydeden Başkan Kan sözlerini şöyle sürdürdü; “Problem çözmeye girdiği zaman ürünle gelecek. Önce hayal kuracak, kurduğu hayali projeye dönüştürecek ve dönüştürdüğü projeyi ürüne çevirecek sonuç olarak bu ürünü paylaşacak. Çocuklarımızın bilgisayarları ve telefonları sadece oyun olarak görmemesi gerekiyor. Bu proje ile telefonların, bilgisayarların sadece oyun için değil kodlama yapmak için kullanılabileceğini öğreniyorlar. Aynı zamanda teknolojik zekalarının gelişmesine destek veren bir proje. Bu hizmetleri vermenin gururunu ANSİAD olarak yaşıyoruz. Antalyalı sanayici ve iş insanları olarak gurur duyuyoruz ve mutluyuz.” Başkan Kan, “Çocuklarımızın bilgisayarları ve telefonları sadece oyun olarak görmemesi gerekiyor. Bu bölgede yaşan dejavantajlı öğrencilerin ailelerinin telefonları bile olmayabiliyor. Bu proje ile çocuklarımıza bilgisayarların ve telefonların sadece oyun için kullanılmayacağını, kodlama için kullanılacağını öğretmek hedefleniyor. Artık öğrenciler oyunun dışına çıkarak aldıkları kodlama eğitiminin devamını getirebilecekler. Ayrıca alınan bu eğitimin bir devamı niteliğinde de bu öğrencilere kodlamaya devam edebileceği bir

ortam hazırlamayı planlıyoruz” dedi. Dijitalleşme ve teknolojik gelişme adına geçtiğimiz seneyi ‘İnovasyon Yılı’ olarak ilan ettiklerini kaydeden ATSO Başkanı Çetin, “ATSO olarak bizim işimiz 45 bin üyemize hizmet vermek, fakat biz gördük ki çocuklarımızı ve toplumumuzu geliştirmeden bir yere varamayız. Teknoloji adına inovasyon merkezimizin temellerini atıyoruz. Antalya’da çalışan Antalya için çalışan bütün sivil toplum kuruluşlarının bu işi sahiplenmesi gerektiğine inanıyorum. Çocuklarımızın geleceğine yönelerek onların eğitimine katkı ve destek vermemiz gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

TÜKETEN DEĞİL ÜRETEN BİR NESİL

Yarını Kodlayanlar projesiyle çocukları kod yazmaya özendirerek geleceğin teknoloji üretenleri olmalarını hedeflediklerini kaydeden Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, sözlerini şöyle sürdürdü; “Projemizin ilk yıl sonuçlarına göre, çocuklarımızda önemli ve olumlu yönde değişimlerin olduğunu gözlemledik. ‘Scratch ile kendi oyunumu yapabiliyorum’ diyen çocuklarda yüzde 31’lik, ‘Bir yazılım problemini çözmek için daha zor ve uzun programlar yazabilirim’ diyenlerde ise yüzde 35’lik artış gördük. Aldığımız bu sonuçlarla, projemizi geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Yeni dönemde, eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak amacıyla, kodlama eğitimine ulaşmakta zorluk çeken, sosyoekonomik anlamda dezavantajlı bölgelerdeki çocuklarımıza bu fırsatı sunmak üzere Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı ile yola çıktık. Amacımız, mümkün olduğunca çok sayıda çocuğumuza ulaşmak. Bunun için eğitim tırımızla köy köy, kasaba kasaba dolaşıyoruz.” Habitat Derneği olarak 20 yıldır toplumsal dönüşüm ve bilişim odaklı kalkınma alanlarında çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, “Sürdürülebilir kalkınma alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Yarını Kodlayanlar ile bilişim odaklı dönüşümüzü çocuklar aracılığıyla gerçekleştirmek istiyoruz. Kodlama bilmek artık okuma yazma bilmek kadar önemli. Bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de kodlamanın ders olarak yer almamasının önündeki en büyük engel bunu verecek yetişmiş insan gücünün olmaması. Bunun için biz de projemiz kapsamında gençleri eğitiyoruz ve onlar da aldıkları eğitimi çocuklara ulaştırıyorlar. Yarını Kodlayanlar Kodlama Eğitim Tırımız ile ülkemizin dezavantajlı bölgelerinde bu teknoloji eğitimlerine ulaşamayan çocuklara ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

MIT’NİN PROGRAMI KULLANILIYOR

“Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında, çocuklara gönüllü eğitmenlerin yönetiminde programlamaya giriş, uygulama yapma, hikâye oluşturma ve oyun yapma gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitim veriliyor. Kodlama eğitimlerinde dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) çocuklara yönelik geliştirdiği temel kodlama programı Scratch kullanılıyor.

GELECEĞİN MESLEKLERİ KODLAMAYA DAYANACAK

Dijital dünyanın lisanı olarak kabul edilen kodlama, çocukların yaratıcılıklarını geliştiriyor ve onlara yenilikçi düşünmenin kapılarını açıyor. OECD’nin dijital ekonomi konulu son raporuna göre 3 çocuktan 2’si bugün bilinmeyen mesleklere sahip olacak. Gelecekte robot veterinerliği, holoportasyon uzmanlığı, etik hacker’lık, duygu tasarımcılığı, bilgi madenciliği, yapay organ imalatçılığı ve rüya gerçekleştiriciliği gibi meslekler ortaya çıkacak. Kulağa ütopik gelen bu meslekler 20 yıl içinde şirketlerdeki yerini alacak. Bu yeni mesleklerin temelinde ise kodlama olacak.

 20 BİN ÇOCUĞA DAHA ULAŞILACAK

“Yarını Kodlayanlar” projesiyle Türkiye’nin dört bir yanında yaşları 7-14 arasında değişen çocuklara kodlama eğitimi veriliyor. Projeyle, Ağustos 2016’dan bu yana 30 ilde 12 bini aşkın çocuğa ulaşıldı. Üçüncü yılına giren “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında 20 bin çocuğa daha kodlama eğitimi verilecek. Böylece, Nisan 2019 sonuna kadar tüm Türkiye’de toplam 60 ilde 30 binin üzerinde çocuk kodlama ile tanışmış olacak.

EĞİTİM TIRI 7 AYDA 2.500 ÇOCUĞA ULAŞACAK

Türkiye Vodafone Vakfı’nın Habitat Derneği ortaklığında kodlama eğitimlerini ülkenin dört bucağına taşıma hedefiyle yola çıkardığı Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı, yaklaşık 7 ayda 6 bin km’nin üzerinde yol kat ederek 12 ilde 2.500 çocuğa ulaşacak. Ziyaret ettiği illerde şehir merkezlerinin yanı sıra köy ve kasabalara da giden Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı’nda çocuklara 1 hafta süreyle her gün 2 ayrı seansta 4’er saatlik Scratch eğitimleri veriliyor.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir