Antalya Serbest Bölgesi’nde 3 ayda 20 yat üretildi


Antalya Serbest Bölgesi’nde Ocak-Mart döneminde 20 adet yatın üretimi tamamlanarak sahiplerine teslim edildi.

Antalya Serbest Bölgesi’nde 2000 yılından itibaren toplamda üretilen deniz aracı sayısının 532’ye ulaşırken, bölgemizde 29 tanesi yabancı sermayeli olmak üzere 88 firmada 5881 kişiye istihdam sağlanıyor.

Bölgede Mart ayında ticaret hacmi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 37 artışla 122 milyon USD oldu.

Antalya Serbest Bölgesi’nin ticaret hacminin tamamına yakınını sanayi grubu imalatı oluşturuyor. En fazla ticaret % 43 oran ile OECD ülkeleri ile yapılırken, en çok ticaret hacmine sahip ülke Almanya’yı Hollanda, İtalya ve A.B.D. takip etti. 

ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses, “Kendisine ait Limanı olan ASBAŞ, lojistik olarak bugün birçok serbest bölgeden daha avantajlı bir konuma sahiptir. Bu nedenle ASBAŞ yerli ve yabancı yatırımcıların her zaman ilgisini çekmiş, Rusya – Ukrayna savaşı ise bölgemize olan talepleri arttırmıştır. Savaşın başlamasından itibaren Rusya’dan ve Ukrayna’dan gelen yatırımcılar bölgemize yoğun ilgi göstermeye başlamışlardır. % 100 doluluk oranına yaklaşan Bölgemizde yeni yatırımcılara yer tahsisi yapılamadığından, çevremizde yeni serbest bölge kurulması yönünde çalışmalarımıza ağırlık vermiş bulunmaktayız. ASBAŞ 2021 yılında tamamlanan “Travel Lift, Ship Lift ve Rıhtım Yatırımları Projesi” ile Doğu Akdeniz Çanağı’nın en kapsamlı ve donanımlı yat bakım-onarım merkezi haline geldi. Yaratılan imkanlar sonucunda yabancı yatırımcının gözdesi haline gelen Antalya Serbest Bölgesi ülkemiz ve Antalya Ekonomisine yabancı sermaye kazandırmaya devam ederken, genişleyen hizmet yelpazesi ile istihdama da önemli katkılar sağlamaktadır” ifadesini kullandı.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lawngonewild.com