Antalya Limanı İçerisinde “Taş Kesimi” Hizmeti

Antalya Limanı işleticisi Port Akdeniz, 18 Eylül’den itibaren “Liman İçerisinde Taş Kesimi Hizmeti”ne başlanacağını bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamada; son zamanlarda ebat ve tonaj farklılıkları nedeni ile mermer kesimlerinde büyük artış olduğu ve bu işlemlerin önemli zaman ve maliyet kayıplarına sebebiyet verdiği belirtilerek, bu kayıpların minimize edilmesi ve operasyon sürecinin hızlandırılması adına 18 Eylül 2017 tarihinden itibaren “Liman İçerisinde Taş Kesimi Hizmeti”ne başlanacağı bildirildi.

Port Akdeniz Liman İşletmesi’nden yapılan açıklama şöyle;

“Değerli Müşterilerimiz;

Öncelikle 01.05.2017 tarihinde başlatmış olduğumuz “Liman Geçici Gümrüklü Sahasında 14 süreli ücretsiz mermer depolama” hizmetimizin, siz değerli müşterilerimizin ihracatlarına destek olmak adına devam etmekte olduğunu memnuniyetle bildiririz.

Özellikle liman operasyonlarında sizlere maliyet ve zaman anlamında önemli katkılar sağlayan yeni uygulamalarımıza bir yenisini daha eklediğimizi paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Son zamanlarda ebat ve tonaj farklılıkları nedeni ile mermer kesimlerinde büyük artış olduğu ve bu işlemlerin önemli zaman ve maliyet kayıplarına sebebiyet verdiği gözlemlenmiştir. Bu kayıpların minimize edilmesi ve operasyon sürecinin hızlandırılması adına 18 Eylül 2017 tarihinden itibaren “LİMAN İÇERİSİNDE TAŞ KESİMİ HİZMETİ” ne başlanacağını bilgilerinize sunarız.

Taş kesimi hizmeti ile ilgili uygulanacak tarife ve izlenecek iş akış süreci aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Tarife:  

– Taş kesim hizmeti:  $200+kdv (terminal, ara nakliye, tartım ve kesim hizmeti dahildir)

– İşbu tarife 31.12.2017 tarihine kadar geçerlidir.

İş süreci:

  • İhracatçı firma ve/veya yasal temsilcisi (gümrük müşaviri) taş kesim hizmeti ile ilgili talebini “operasyon@portakdeniz.com” ve “ticaret@portakdeniz.com” adresine yazılı olarak bildirir. Firma bu yazılı talebinin içeriğinde taşın kesilecek kısmı ile ilgili tonajını ve ebatını mutlak suretle bildirmekle yükümlüdür.
  • Talebin alındığına dair gelen bildirimin akabinde ihracatçı firma veya yasal temsilcisi Ticaret Departmanına gelerek gereken ödemeyi yapar ve ödeme karşılığı 2 nüsha olarak düzenlenen kaşeli ve imzalı iş emrini teslim alır.
  • Ticaret Departmanından alınan iş emrinin 1 nüshası CFS memuruna diğer nüshası ise taş kesim sorumlusuna teslim edilir.
  • CFS memuru iş planlamasını yaparak taş kesim hizmetini sağlar.
  • Hatalı talep nedeni ile yanlış kesimlerden oluşabilecek hatalardan Liman İşletmesi sorumlu değildir. Bu hataların önüne geçmek için firma  yetkilisi veya yasal temsilcisinin kesilecek taşın üzerine gerekli işaretleme yapması zorunludur.
  • Kesim yapılan ve atıl duruma çıkan taşlar atık olarak kabul edilecektir.
  • Konteynerlere iç dolumu yapılıp, mühürlenerek istife kaldırılan taşlar için kesim işlemi, firma ya da yasal temsilcisinin Gümrük Müdürlüğü’nden alacakları yazılı yasal iznin operasyon departmanına beyanı  akabinde gerçekleşir.

Önemli Not: Taş kesim hizmeti saat 08:00 – 18:00 arası verilecektir. İş yoğunluğuna göre cfs memurlarının yaptığı iş planlamasına göre taş kesimleri gerçekleşecektir.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir