Antalya işdünyasından Almanya çıkarması

Aralarında sanayicilerin ve turizmcilerin bulunduğu Antalya işdünyasının temsilcileri, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) öncülüğünde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı işbirliğiyle, Almanya’nın Hannover ve Berlin kentlerinde temaslarda bulundu.

Almanya Sosyal Demokratlar Partisi eski milletvekili ve Rusya fahri konsolosu Heino Wiese ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Almanya danışmanı ve eski milletvekili Mustafa Erkan’ın ev sahipliği yaptığı iş gezisine, Antalya’dan önemli iş insanları katıldı.

ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Şahin, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Antalya Serbest Bölge İşadamları Derneği Başkanı Emre Şandan, AGT Ağaç Sanayi’den Mustafa Hulusi Söylemez, SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Fevzi Çalışkan, DE-HA Turizm’den Cengiz Akar, Emo Optik’ten Osman Önal, Wagner Kablo’dan Hilmi Ünsal’ın yer aldığı heyet, Almanya’nın en büyük fuar şirketlerinden ve Türkiye ile de çalışmaları olan Deutsche Messe Başkan Yardımcısı Wolfgang Lenarz ile görüştü. Görüşmede Antalya’da ortak fuar projesi ele alındı.

Antalya Heyeti, temaslar kapsamında Hannover’de Wiese Consult GmbH Danışmanlık firmasından Heino Wiese ile de bir görüşme yaptı.

Antalya heyeti, Hannover96 futbol takımının stadyumunu gezdi. Ziyarette Hannover96’nın Antalya’da kamp yapması konusu da ele alındı.

Alman Yatırımcılara Antalya Daveti 

Antalya iş dünyasının önemli isimleri, Volkswagen, Continental, TUI gibi dünyaca ünlü markalara sahip Hannover ve bağlı olduğu Aşağı Saksonya eyaletinde temaslarda bulundu. Hannover İmpuls Ekonomi Teşvik Kurulu’nu ziyaret eden Antalya heyeti, ATSO ve Hannover Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde Hannover Havalimanı’nda gerçekleşen toplantıda Alman iş insanlarıyla bir araya geldi.

Toplantıda ATSO tarafından hazırlanan Antalya tarım, turizm ve sanayisinin anlatıldığı sinevizyon gösterisi sunuldu. Daha sonra bir konuşma yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya’nın ticari potansiyelini ve yapılabilecek ortak çalışmalarla ilgili Alman ve Antalyalı iş insanlarına değerlendirmelerde bulundu.

Almanya’ya düzenlenen işbirliği gezisinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bilgisi ve destekleriyle gerçekleştiğini vurgulayan Davut Çetin, bu ziyaretle Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin güçlenmesinin hedeflendiğini söyledi. Antalya’daki yatırım imkanları ve avantajları hakkında bilgiler veren Davut Çetin, Türkiye’nin genç nüfusuna dikkati çekti. ATSO öncülüğünde sanayi 4.0, turizm 4.0, kent 4.0, ticaret 4.0 ve tarım 4.0 konularında çalışmalar yapıldığı bilgisini veren Davut Çetin, “Antalya potansiyeli çok yüksek bir il. Ortak çalışmalar yapabileceğimiz çok alan var. Oda olarak her türlü işbirliğine hazırız” dedi.

Aşağı Saksonya Eyaleti Valisi Hauke Jagau ise, Hannover’ın Volkswagen, Continental, TUI gibi dünyaca ünlü markalara sahip olduğunu söyledi. Türkiye’ye üç kez geldiğini, ancak Antalya’yı hiç ziyaret etme fırsatı bulamadığını belirten Jagau, “En kısa sürede Antalya’ya gelmek istiyorum” ifadesini kullandı. Türkiye ve Almanya ilişkilerinin normalleşmesinin önemine işaret eden Jagau, “Almanya’da çocuklarımız birlikte eğitim görüyor. Akrabalık ilişkilerimiz var. Türk halkıyla çok yoğun ve güçlü ilişkilerimiz var. Türkiye bizim açımızdan Ortadoğu ve Asya’ya da açılan çok önemli bir köprü. Dolayısıyla iki ülke arasındaki normalleşme ve güven çok önemli” diye konuştu.

Berlin’de temaslar

Almanya’daki temaslarına Berlin programıyla devam eden Antalya heyeti Türkiye Büyükelçiliği’ni ziyaret etti.

Büyükelçi  Ali Kemal Aydın’a  heyetin Almanya programıyla ilgili bilgiler veren  Başkan Davut Çetin, Hannover’de başlayan Almanya programının oldukça verimli geçtiğini belirtti. Davut Çetin sözlerine şöyle devam etti: “Hannover’de Fuar Merkezi’nde Deutsche Messe firması Başkan Yardımcısı Wolfgang Lenar ile yaptığımız görüşmede kendisine Antalya’da ortak fuar projesi önerdik. Hannover İmpuls Ekonomi Teşvik Kurulu’nda yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aldık. Aşağı Saksonya Eyaleti Valisi Hauke Jagau’nun da katıldığı Hannover TSO işbirliğiyle gerçekleşen toplantımızda Antalya’nın ticari potansiyelini iş insanlarına anlattık”

Davut Çetin, Antalya’nın tanıtımında iş insanlarına da görevler düştüğünü belirterek şunları söyledi:

“Antalya iş dünyası olarak kentimizin ticari potansiyelini ve ürünlerimizi Alman iş insanlarına ve kurumlarına tanıtmak amacıyla buradayız. Son dönemde Almanya ve Ülkemiz arasındaki ilişkilerin büyük bir ivmeyle arttığını görüyoruz. İş insanları olarak ilişkilerin geliştirilmesi görevi bizlere de düşüyor. Bu amaçla Almanya’da etkin çalışmalar yapan kuruluşlarla biraraya geliyoruz.”

Ziyarette konuşan Büyükelçi Ali Kemal Aydın, Antalya heyetinin ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Antalya için Almanya’nın her yönüyle önemli bir ülke olduğunu belirten Büyükelçi Ali Kemal Aydın, Almanya’da insanların çoğunun Türkiye kadar Antalya’yı da bildiğini söyledi. Aydın, “Rusya’da Antalya Türkiye’den daha çok bilinir. Belki Rusya kadar değil ama Antalya, Almanya’da da öteden beri bilinen bir şehrimiz. Son 2 senedir sıkıntılı bir süreç yaşadık fakat bunu yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Sayın bakanımızın da yoğun çabalarıyla Almanya ile ilişkilerimizin normalleşmesi için önemli adımlar atıldı” diye konuştu.

Rezervasyonlarda yüzde 80’e varan artış

İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik gelişmelerin turist sayısına yansıdığını kaydeden Aydın, “Turizmde, henüz 2015 sayılarını yakalamış değiliz. İnşallah gelecek sene yakalayacağımız yönünde öngörüler var ve rezervasyonlarda yüzde 80’e varan artış var. Almanya, Türkiye açısından sadece turizm demek değil, aynı zamanda en büyük ticari ortağımız. Yaklaşık 40 milyar dolarlık ticaret hacmimiz var. Son dönemde kur oynaklığı nedeniyle Avrupa’ya önemli ihracat artışı var. Almanya açısından da önümüzdeki dönemde tekrar artmasını bekliyoruz. Yatırım alanında da Almanya en önemli ortaklarımızdan. Türkiye’de Alman sermayeli 7 bin 250 civarında firma faaliyet gösteriyor” dedi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, Berlin Büyükelçimiz Ali Kemal Aydın’a ATSO Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı suluboya Antalya tablosu hediye etti.

Güven, Alman iş çevrelerinde yerleşmeye başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel’in görüşmeleri başta olmak üzere bakanlıklar düzeyinde de ilişkilerin yeniden normalleşmesine yönelik önemli görüşmeler gerçekleştiğine de atıfta bulunan Büyükelçi Aydın, bu görüşmeler neticesinde son yıllarda yaşanan gerginliğin etkisinin azaldığını ve ilişkilerin canlandırılması için çabaların devam ettiğini dile getirdi. Alman işadamları için Türkiye’nin 81 milyon nüfusuyla büyük bir pazar olduğunu anlatan Aydın, “Yaş ortalaması açısından 30’lu yaşlarla Türkiye dinamik bir ortam. Son ziyaretle Türkiye’nin güvenilir, istikrarlı bir yatırım ülkesi olduğu Alman iş çevrelerinde yerleşmeye başladı ve çalışmalarımızı önümüzdeki süreçte yoğunlaştırmamız gerekiyor” dedi.

Cumhuriyet resepsiyonunda yöresel ürün

Toplantıda, Antalya Ticaret Borsası’nın düzenlediği ve önümüzdeki yıl yurtdışına açılması planlanan Yöresel Ürünler Fuarı da gündeme geldi. Almanya’da gıda ürünlerinde organik ve bio konularına da ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çeken Büyükelçi Aydın, Fransa’nın büyükelçilikte düzenlediği resepsiyonlarında her yıl belli bir bölgenin yöresel yiyecek-içecek ürünlerini getirdiğini, kıyafet ve müzikleriyle birlikte binlerce Almanın görmesinin sağlandığını belirterek, Cumhuriyet resepsiyonu gibi büyükelçilikte düzenlenen resepsiyonlarda Türkiye olarak benzer bir çalışma yapılabileceğini kaydetti. ATB Başkanı Ali Çandır, büyükelçiliğin Berlin’deki altyapıyı oluşturması halinde, Cumhuriyet resepsiyonu veya benzer törenlerde Antalya ve Türkiye’nin değişik yörelerine ait yöresel ürünlerin getirilebileceğini, ayrıca Türkiye’nin 7 bölgesine ait bir organizasyon da gerçekleştirilebileceğini dile getirdi. Toplantıda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Almanya’nın 140 şehrindeki temsilcilikler vasıtasıyla city marketing kurulması da ele alındı.

Ülkeler arasındaki ilişkiler ele alındı

Antalya heyetinin Berlin’deki ikinci durağı Alman Yakın ve Ortadoğu Birliği NUMOV oldu. Ziyarette Başkan Davut Çetin başkanlığındaki Antalyalı iş insanları ülkeler arasındaki ilişkilerle ilgili görüş alış verişinde bulundu. NUMOV Ceo’su Helen Rang ile Almanya eski Dışişleri Bakanı ve NUMOV İstişare Kurulu Üyesi Dr. Wolf- Ruthart Born Antalya heyetine iki ülke arasındaki ekonomik ve politik ilişkilerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Tanıtım çalışmalarıyla ilgili bilgi aldılar

Heyetin son durağı ise başkent Berlin’in tanıtım faaliyetlerini yürüten VisitBerlin firması oldu. Genel Müdür Burkhard Kirker tarafından karşılanan heyete yapılan tanıtım çalışmalarıyla ilgili bilgiler verildi.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir