ATSO Başkanı Çetin’den “Thomas Cook” değerlendirmesi


ATSO Başkanı Davut Çetin, dünyanın en büyük turizm firmalarından İngiliz Thomas Cook’un iflasının uluslararası çapta bir olay olduğunu ve Antalya’ya da yansımalarının mutlaka olacağını belirterek, “Sezon sonuna yaklaşılması nedeniyle sektörümüze etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımız olaya hemen müdahale etmiş ve sektöre destek olunacağını açıklamıştır. Bu olaydan yaşanacak kayıpların tazmin edileceğini ümit ediyoruz” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, meclis üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Meclis Başkanı Süleyman Özer’in açılış konuşmasıyla başlayan mecliste sektörel konuların yanı sıra, kent ve ülke gündemine yönelik değerlendirmelerde bulunuldu.

THOMAS COOK OLAYI

Verilere bakıldığında Antalya’nın yine Türkiye genelinden daha iyi durumda olduğunu ifade eden Davut Çetin, dünyanın en büyük turizm firmalarından İngiliz Thomas Cook’un iflasının uluslararası çapta bir olay olduğunu ve Antalya’ya da yansımalarının mutlaka olacağını söyledi. Çetin şunları kaydetti;

“Turizmde Eylül ayını 13 milyon yabancı turist sayısı geçerek tamamlıyoruz. Thomas Cook şirketinin iflas açıklaması uluslararası çapta önemli bir olaydır. Sezon sonuna yaklaşılması nedeniyle sektörümüze etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımız olaya hemen müdahale etmiş ve sektöre destek olunacağını açıklamıştır. Bu olaydan yaşanacak kayıpların tazmin edileceğini ümit ediyoruz. Sayın Bakanın da ifade ettiği gibi, İngiltere pazarı bizim için önemlidir ve bütün otellerimiz bu konuda gereken hassasiyeti göstermelidir.

Thomas Cook olayının bir nedeni turizmde dijitalleşme nedeniyle yaşanan değişimdir. Ülke olarak dijital turizme, pazarlardaki değişmeye, tur operatörlerinin durumuna dikkat etmeliyiz.”

YILBAŞINDA KENTİN SÜSLEMESİ

Kent merkezinde sosyal ve kültürel hayatı canlı tutmak, günlük hayatı eğlenceli hale getirmek turizm ve ticaret için gerekli olduğuna dikkat çeken Çetin, “Sokakta Şenlik Var etkinlikleri ile bir adım attık. İlk deneyim olmasına rağmen çok güzel geri dönüşler aldığımızı görüyoruz. Özellikle kortejler çok ilgi gördü. Gelecek yıl turizmcilerimiz de katkı verecekler, belediyelerimizle birlikte kapsamını genişleterek devam edeceğiz. Hatta ilçelerimize ve kent merkezinde ticaretin yoğun olduğu noktalara yayabiliriz.

Şenliğimizin sosyal medyada yansıması son derece olumludur. Bu etkinlikler devamlı olursa zamanla bir kültür oluşacaktır. Bugünlerde Kepez ve Muratpaşa belediyelerinin de festivalleri var. Bunları ortak bir programla mümkün olduğu kadar devamlı hale getirmeliyiz. Özellikle milli ve dini bayramlarda ve yılbaşında da etkinlikler olmalıdır.

Yılbaşına 3 ay kaldı, bu yıl da Aralık ayında yılbaşı ışıklandırmasını konuşmaya başlamayalım, şimdiden bir koordinasyon gurubu kurulsun ve hazırlık yapsın. Sayın Valimiz turizmi geliştirmek için bu konularda destek olmaktadır. Fakat elbette ki, asıl iş belediyelerimizindir.

Ayrıca Antalya’nın yıllık etkinlik programlarını önceden belirleyip birkaç dilde yayınlamalıyız. Antalya’nın 2020 etkinlik programı en azından tarihler ve genel hatlarıyla şimdiden belli olmalıdır. Bunu hem kendi vatandaşımız hem de Antalya’ya gelen yabancılar için yapmalıyız. Hatta acentalarla işbirliği yaparsak turizme de katkısı yüksek olur” dedi.

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyükşehir belediye başkanları ile yaptığı toplantıya da değinen ATSO Başkanı Davut Çetin, “Son dönemde siyasetimizde bir olumlu gelişme Sayın Cumhurbaşkanı’nın büyükşehir belediye başkanları toplantısı oldu. Yerel seçimlerdeki gerginliğin ne kadar anlamsız olduğunu herkesin görmüş olmasını temenni ediyorum. Siyasetin görevi sevgi ve saygıyla toplumu birleştirmek olmalıdır. Türkiye’nin ekonomik ve yerel sorunları, siyasetten bilimsel, teknik çözümler, stratejiler beklemektedir. Önümüzdeki aydan itibaren bu yönde bir gelişme olmasını diliyoruz” ifadesini kullandı.

Anahtar Kelimeler:,

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir