ANSİAD Başkanı Sadi Kan’dan, Yeni Üniversite Müjdesi

Antalya’nın üniversiteler şehri olmasını istediklerini ve ilk fakültesi “Yüksek Teknoloji” olacak yeni bir üniversitenin kuruluş çalışmaları içinde olduklarını söyleyen Kan: “Çünkü ülkemizin refahı ve ekonomimizin güçlenmesi için yüksek teknoloji üreten kurumlarla yol almamız lazım. Sadece tarım, turizm ve ticaretle gelebildiğimi noktayı hepimiz biliyoruz” dedi.

 

Seher Özen Karadeniz

Yaklaşık 20 yıl önceydi, fotoğraf makinesini koluma takıp haber peşinde maaşlı koşmaya başlamam. İntermedya Grubu’nun çıkardığı ekonomi gazetesi “Global”de –sene 2000 olmadan kapandı-, heyecanımı hiç kaybetmeden iki yıl ekonomi haberleri yazdım. İngilizcemi geliştirmek için İngiltere’ye gidince bıraktım, dönünce de halkla ilişkiler sektöründe işe başladım. Derken çok kısa süre önce başladığım blog editörlüğü ile eskisi kadar hızlı olmasa da basın camiasının arasına geri döndüm.

Yirmi yıl öncesine gitmem boşuna değil. Geçtiğimiz hafta ve bu hafta katıldığım iki toplantı beni eski günlere götürdü. Çok da mutlu oldum. İlki geçen hafta katıldığım ATSO’nun ‘2017 Yılı Değerlendirme Toplantısı’ydı  –o yıllarda İTO, İSO, TÜSİAD, MÜSİAD ve TÜGİAD’I bizim gazete adına çoklukla ben takip ederdim. Öyle ki aradan geçen zamana rağmen o dönemki başkanlarının adı bir çırpıda aklıma geliverdi sabah toplantı yolundayken. -,  ikincisi de dün katıldığım ANSİAD’ın yeni yönetim kurulunun basın mensuplarıyla tanışma/buluşma toplantısı. Aradaki fark; yirmi yaş almış olan benim daha kendinden emin oluşuydu. Heyecansa inanmayacaksınız ama aynıydı.

ATSO’nun toplantısının detaylarını geçen hafta sizlerle paylaşmıştım. Bu yazımda da ANSİAD’ın yeni yönetim kurulu ile buluşmamızda konuştuklarımızdan söz edeceğim.

ANSİAD’ın 13 Ocak 2018 tarihinde yaptığı Olağanüstü Genel Kurul ile seçilen yeni yönetim kurulunun ulusal  ve yerel basın mensuplarıyla bir araya geldiği kahvaltıya; ANSİAD Başkanı Sadi Kan, Başkan Yardımcısı Tülin Özkan ve  Ercan Özbek, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Bal, Mali Yönetmen Akın Akay Akıncı, Mali Yönetmen Yardımcısı İlhan Karakaya, üyeler Necdet Alkandemir ve Sarper Dermut katıldı.  Hepsi oldukça heyecanlı, bir o kadar da keyifli ve güler yüzlüydü. Nerdeyse çoğu basın mensubunu kapıda karşılayıp, hepsine teker teker hoş geldin dediler.

AKRA Barut Otel’de gerçekleştirilen buluşmada, ANSİAD Başkanı Sadi Kan, sözlerine “özgür basının” önemine vurgu yaparak başladı.  Sevgi, dostluk ve dayanışmanın kurumları ayakta tuttuğuna dikkat çekerek, ANSİAD’ın kültüründe de bu değerlerin olduğunun altını çizdi. Kan; “ANSİAD değerlerini korumak bizden sonrakilere bırakacağımız en önemli miras. 153 üyemiz var. Birlikte öğrenen,  birlikte düşünen, birlikte karar veren bir kurum olmanın bilincindeyiz” dedi.

Kendi döneminde üzerinde çalışacakları konular hakkında kısaca basın mensuplarını bilgilendiren Kan, Antalya’nın üniversiteler şehri olmasını istediklerini ve ilk fakültesi “Yüksek Teknoloji” olacak yeni bir üniversitenin kuruluş çalışmaları içinde olduklarını söyledi. Kan; “Çünkü ülkemizin refahı ve ekonomimizin güçlenmesi için yüksek teknoloji üreten kurumlarla yol almamız lazım. Sadece tarım, turizm ve ticaretle gelebildiğimiz noktayı hepimiz biliyoruz” dedi. Girişimcilik konusunun kendi alanları için vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Kan, bu konuyu on iki aya yaydıklarını, üniversite ve lise öğrencileri için düzenledikleri farklı programlarla gençlerin heyecanını, enerjisini yaratıcılıklarını yönlendirmelerine katkı sağladıklarını söyledi.

Kentin gündemindeki ‘kentsel dönüşüm” konusunun sorulması üzerine; “Yapılan şey imar planına uygunsa, hukuka aykırı bir durum yoktur. İmar planına uygun, ancak kente ya da yapıldığı yere uygun değilse de işe başlanmadan plan değişikliği için gerekli çabayı ortaya koyup, plan değişikliği sağlanmalı. Ancak, bizde çoğu şey karar alınırken parmak sayısıyla yapılıyor” dedi.

Businessantalya’nın, “Halihazırda planlanmış ancak hayata geçmemiş, doğru değil dediğiniz proje var mı?” sorusuna da “Kırcamii imar planı” şeklinde cevap verdi ve “Hep birlikte düşünüp, hep birlikte iş yaptığımız bir ortam sağladığımız durumda kenti koruruz” dedi. Yeni yönetimin tarım politikasının ne olacağının sorulması üzerine ise; tarım alanlarının korunuyor olmasını, bu alanların yapılaşmaya açılmamasını önemsediklerini belirtti.

Yine ANSİAD’dan da TÜSİAD  Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan’ınkine benzer, hükümet eleştirisi içeren açıklamalar gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine Başkan Kan,  ‘yaptıklarımızla gündeme gelmek isteriz’ benzeri bir cevap verdi.  ANSİAD olarak ayda iki kez, belli bir konu çerçevesinde toplantı düzenlediklerini, önümüzdeki hafta yapacakları benzer bir toplantıya da Genel Kurmay eski başkanı İlker Başbuğ’un konuşmacı olarak katılacağını belirtmesi üzerine de “sizin için riskli bir seçim değil mi?” sorusu yöneltildi. Kan da ; “ANSİAD olarak, Asla bir tarafa taraf olma durumumuz yoktur. O duruma getirmek isteyenler zaman zaman olduysa da buna izin verilmemiştir. Ama böyle bir algı yaratıldıysa da o algıyı da kaldırmak için elimizden geleni yapıyoruz. ANSİAD’ın az önce de söylediğim gibi değerleri belli, onların dışına çıkmadan gayretle çalışıyoruz. Bugün 28. yılın içindeyiz, ‘bizim için kim ne düşünür’ dersek biz bir şey yapamayız. Biz bildiklerimizi doğru olarak yapmaya devam edeceğiz, bazıları olumlu, bazıları olumsuz değerlendirme yapabilir. Ama yapılacak olan bu değerlendirmeler bizim gayretimizi engellememeli diye düşünüyorum” şekilde cevap verdi.

Basın mensuplarıyla bir arada olduğundan mı bilinmez konuşmasında sık sık “özgür basın ülkemiz için olmazsa olmazlarımızdandır” diyen Kan, ayrıca sık sık ANSİAD’ın kurumsal mirasına, bu mirasın yeni nesillere aktarılmasının önemine de vurgu yaptı.

Son söz olarak şunu belirtmeliyim ki; kentin çok çeşitli kamu kurum ve kuruluşunda, yıllarca da kendi işinde çalışmış olsa da yeni görevi ANSİAD Başkanlığının, sayın KAN’ı ayrı bir heyecanlandırdığı belli oluyordu. Dileriz bu heyecanını görev süresi doluncaya kadar korur.

Kendisine ve yönetim kuruluna tekrar hayırlı olsun diyoruz.

 

Anahtar Kelimeler:, ,

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir