ANFAŞ’ta inovasyon rüzgarı


Elektrikli Faytondan likit çay sistemine her şey bu fuarda…

ANFAŞ tarafından Türkiye’nin en büyük Horeca buluşmasını gerçekleştiren 30.Hotel Equipment ve 26.Food Product fuarlarında inovatif ürünler ziyaretçilerin yoğun ilgi gördü. Konaklama, ağırlama, gıda ve içecek sektörüne dair A’dan Z’ye tüm ürünlerin sergilendiği fuarda; elektrikli fayton, inovasyon ödüllü yelpaze tente, ahşap fitness ürünleri, likit çay sistemi, ilikli kemik suyu, kalp şeklinde meyveler en çok ilgi gören ürünler oldu.

Turizm ve gıda sektörünün Türkiye’deki en büyük buluşması ANFAŞ Hotel Equipment – 30.Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile ANFAŞ Food Product – 26.Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı, bu yıl da dikkat çeken ürünlere, yeniliklere, Ar-Ge yatırımlarına ve çarpıcı markalara ev sahipliği yapıyor.

Çay keyfinde çığır açacak ve bayatlamayan dünyanın ilk ve tek likit çayı, tadı limonatayı andıran ve kemik suyunun sağladığı tüm faydaları sağlayan dünyanın ilk soğuk kolajenli içeceği, kalp şeklini andırdığı için özellikle Sevgililer Günü’nde büyük ilgi gören erik çiçeği, inovasyon ödüllü yelpaze tente ve el yapımı ahşap spor malzemeleri gibi ilginç ve yenilikçi ürünler, fuarda dikkatleri üzerine çekiyor.

16-19 Ocak tarihleri arasında Antalya Expo Center’da 435 katılımcının 3 bin 500’ün üzerinde markasını sergilediği ANFAŞ Hotel Equipment – 30.Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile ANFAŞ Food Product – 26.Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı, her yıl olduğu gibi bu yılda birbirinden ilginç, yenilikçi, inovatif ürünlere ve markalara evsahipliği yapıyor. Fuara, 4 günde 36 ülkeden ve Türkiye genelinde 7 bölgeden 50 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi katılımı bekleniyor.

DÜNYANIN İLK VE TEK LİKİT ÇAY SİSTEMİ
Türkiye çay üretimi ve tüketimi konusunda dünyada başı çeken ülkeleri arasında geliyor. Öyle ki, Türkiye’de kişi başı çay tüketimi ortalama yılda bin 420 bardak, ancak klasik yöntemlerle yani çayın sıcak suyla buluştuğu demleme ile yapılan çayların yüzde 70’i çöpe gidiyor. Milli servetin heba olmasına ‘dur’ demek ve çay konusunda verimliliği arttırmak amacıyla yola çıkan AFC Çay Kahve Sistemleri San. Tic.Ltd. Şti, teknolojik bir ürün olan yeni nesil bir çay olan likit çayı üretti. 1984 yılından beri çay ve kahve sistemleri alanında faaliyet gösterdiklerini belirten AFC Group Kurucu Ortağı Cem Birtürk Avşar, ilklerin öncüsü olan bir kurum olduklarına vurgu yaparak, özel bir makine sistemi ile geliştirdikleri ürün hakkında şunları söyledi; “İnovatif bir yapıya sahip olan AFC Group, daima ilklerin öncüsü oldu. Fuarda lansmanını yaptığımız yeni likit çay da Dünya’nın ilk likit çayı ve inovatif yapımızın da son eseri. Buluşumuz olan Likit Çay ile yoğunlaştırılmış hazır demleri özel ambalajlar halinde getirerek elde ediyoruz. Patent tescili yapılan buluşumuz sayesinde çay keyfinde yeni bir çığır açıyoruz. Bu yüzden yeni nesil çayı icat ettik diyebiliriz. Örneğin, 1 lt’lik özel ambalajdaki likit çaydan 250’ye yakın bardak çay aynı lezzet ve tat da çıkabiliyor. Özellikle toplu çay tüketiminin yoğun olduğu oteller başta olmak üzere pek çok yer için ideal olan bu ürünümüz sayesinde çayların hepsi eşit kıvamda. Hepsi eşit tatta, hepsi eşit sıcaklıkta hepsi eşit tazelikte oluyor. Bütün bardaklarda eşi, çiğlik yok, haşlanmışlık yok, soğumuşluk yok, bayatlama yok, acılaşma yok. Üstelik sıfır zayiat.”

VÜCUDUN İHTİYACI KOLAJEN İKSİR
ANFAŞ Food Product – 26.Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı birbirinden ilginç ve yenilikçi ürünleriyle dikkat çekiyor. İzmir Kemalpaşa’da faaliyet gösteren ZEL firması; ilikli kemik suyu fabrikasında, dünyada ilk defa soğuk kolajenli içecek hazırlanıyor. Reyhan, nane, limon ve ilikli kemik suyundan hazırlanan içeceğin tadıyla limonatayı andırdığını söyleyen firmanın Satış Müdürü Gökhan Sevinç; fuar ziyaretçilerinin gösterdiği ilgiden dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını belirtiyor. Kemik suyu içerisinde pek çok protein bulunduğuna dikkat çeten Sevinç, ilikli kemik suyu çeşitlerinin yanı sıra son olarak geliştirdikleri ve fuarda lansmanını yaptıkları vücudun günlük kolajen ihtiyacını karşılayan ‘kolajen iksir’ hakkında ise şu bilgileri verdi: “Bazı insanlar özellikle kokusu rahatsız ettiği için kemik suyuna biraz mesafeliler. Katkı maddesi kullanmadan geleneksel yöntemlerle ürettiğimiz kemik sularımızı daha çok insanla buluşturmak istedik. Uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonunda ‘ZelKolajen İksir’ ürününü ortaya çıkardık. Bu iksir; kemik suyunun sağladığı tüm faydaları insanımıza sunuyor. 250ml’lik her bir şişede 5.500 ppmkolajen bulunuyor. Bu miktar yetişkin bir insanın günlük kolajen ihtiyacını karşılayacak seviyededir.”

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE BÜYÜK TALEP GÖREN KALP ŞEKLİNDE YENİLENEBİLİR ERİK ÇİÇEĞİ
Temelleri 1939 yılına uzanan Erüst Tarım Üretim Pazarlama ve Tic. Ltd. Şti tarafından geliştirilen 18 farklı çiçek, yenilebilmesinin yanı sıra sofralarda süsleme ve dekoratif amaçlı da kullanılıyor. Antalya’da faaliyet gösteren ErüstTarım’ın Pazarlama Müdürü Salih Çömezoğlu; minyatür sebzeler, çok sayıda ot çeşidinin yanı sıra yenilebilen 18 türde çiçek üretimiyle sektörde fark yarattıklarının altını çizdi. Özellikle kalp şeklini andırmasından dolayı erik çiçeğinin yılın her döneminde ama özellikle de Sevgililer Günü’nde büyük ilgi gördüğünü vurgu yaparak; “Serik ilçesi Gebiz bölgesindeki özel ısı derecelerine sahip serada ürettiğimiz yenilebilir çiçekler, lüks restoran ve 5 yıldızlı otellerden büyük talep görüyor. Fasulye çiçeği, erik çiçeği, elektrik çiçeği, salatalık çiçeği, soğan çiçeği, menekşe çiçeği gibi 18 çeşit yenilebilir çiçek çeşidimiz mevcut. İlgi her geçen gün artıyor. Özellikle Elektrik Çiçeği en çok ilgi gören çiçeklerin başında geliyor. Yendiği zaman ağızda yarattığı his çok özel. Bu çiçeği özellikle iştah sorunu yaşayan tat hislerinde azalma rahatsızlığı çeken kanser hastaları büyük ilgi gösteriyor. Çiçeklerimiz, görselliği ile de dikkat çektiğinden aynı zamanda salatalarda ve yemek süslemelerinde kullanılıyor, tercih ediliyor” dedi.

TÜRKİYE’NİN EL YAPIMI AHŞAP SPOR ÜRÜNLERİ
Spor yapmak artık modern dünyanın vazgeçilmezi ancak kapalı mekanlardan sıkılanlar için WoodsmanFitness, bir ilkin öncüsü olarak, özellikle otel plaj ve parkları için özel olarak tasarlayıp ürettiği tamamı el yapımı ahşap ekipmanlardan oluşan Türkiye’nin ilk açık hava fitness sahalarını kuruyor. 15 yıldır fitness yapan ama kapalı alanlardan sıkılan Emrah Mehmetoğlu tarafından geliştirilen bu konsept sayesinde tamamen ağaçlardan oluşan spor ürünleri fuar ziyaretçileri tarafından büyük ilgi görüyor. Ürünlerinde özellikle; meşe ve çam ağaçlarını tercih ettiklerini belirten Emrah Mehmetoğlu, ürünlerinin güneş, yağmur gibi dış etkenlerden etkilenmemesi için de özel bir reçine ile kapladıklarını belirtiyor. Türkiye’nin ilk açık hava fitness spor sahalarını ve ürünlerini özellikle turizm sektörüne kazandırmaktan dolayı büyük bir keyif duyduklarını belirten Mehmetoğlu; “Ağaçtan doğal ekipmanlarla spor, antrenman yapmak çok keyifli bir seçenek olacak. Daha fazla insan fitness sporunu sevsin diye, herkes açık havada antrenman yapabilsin diye bu özel yepyeni fitness sahaları konseptini ülkemize kazandırmış olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çünkü inanıyoruz ki; yaz günü kapalı spor salonlarında o sıkıcı demir ağırlıkları kaldırmak yerine, sahil kenarında ya da parklarda temiz havayı, güneşi ve bastığı zemini hissederek antrenman yapan insan kendini çok daha özgür ve mutlu hissedecektir. Ağaçtan yapılma doğal ekipmanlar ile çalışmak ise demir ya da plastik ekipmanlarla çalışmaktan çok daha keyifli olacaktır” diyor.

İNOVASYON ÖDÜLLÜ YELPAZE TENTE
İzmir’de 2005 yılından bu yana otomatik çatı ve tente sistemleri üzerine proje ve imalat hizmeti veren Biçer Mühendislik, klasik tente sistemlerinin yanı sıra, kişiye özel otomatik çatı sistemleri tasarımlarını da mimarları ile birebir çalışmaya girerek tasarlayabilen firma özellikle son ürünü ‘Yelpaze Tente’ ile fuara damgasını vurmayı başardı. Yenilikçi gölgelendirme sistemleri olarak ürünlerini özetleyen kurumun Proje Müdürü ve aynı zamanda mühendis olan Yılmaz Biçer, gördükleri ilgiden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, bu sıra dışı tente hakkında şu bilgileri verdi; “Gündüz gölgeye, akşam ışığa zarif bir dokunuş vermeyi planladığımız yelpazelerimizin en büyük özelliği 90 dereceden 360 dereceye kadar her açı aralığında yelpaze açılış mantığı ile dönerek açılıp kapanma sistemine sahip oluşudur. Sıradan tentelerin aksine yelpaze şeklindeki bu tentelerimiz aynı zamanda ışıklı olduğu için görsel anlamda bulunduğu mekana büyük bir ayrıcalık katıyor. İlk defa bu fuarda görücüye çıkan yelpaze tentelerimize ilgi büyük. Tamamen yerli sermaye olan kuruluşumuz bu tentelerin montajını da yapıyor. Tentelerimize istenirse yağmur, güneş ve rüzgarsensörü de ekleyebiliyoruz. Mekanik garantisi de verdiğimiz bu tentelerimizi; otel, villa, havuz, spor alanları, rekreasyon vb. tüm alanlarda kullanılmak üzere gök kuşağından ilham alarak tasarladık.”

ELEKTRİKLİ FAYTON PROJESİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Hotel Equipment Fuarı’nın uzun yıllardır katılım sağlayan Pilotcar, Pilot Koltuk A.Ş. üretmiş olduğu elektrikli araçlar ile oteller başta olmak üzere birçok kuruluşa elektrikli taşıma araçlarını tedarik ediyor. Fuarda bu yıl da yerini alan Pilotcar, elektrikli fayton projesini görücüye çıkardı. Ziyaretçilerin ve protokolün yoğun ilgi gösterdiği elektrikli fayton projesi hakkında bilgi veren Pilotcar Marmara Bölge Müdürü İbrahim Övünç Mertoğlu, “Elektrikli fayton projesinin patent sahibiyiz. 2008 yılında imalata başladık. Şu an birçok belediye, kurum, kuruluş ve oteller zinciriyle çalışmaktayız. Bunu asıl yapma amacımız İstanbul Büyükada Fayton Projesiydi. Çeşitli Arap ülkeleri, Balkan ülkelerinden toplamda 10 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. ANFAŞ Hotel Equipment Fuarı son derece başarılı ve olumlu geçiyor. Uzun yıllardır katılım gerçekleştiriyoruz. Sektörümüzün gelişimi için son derece verimli bir fuar” şeklinde konuştu.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir