Ali Çandır: Tarımda Seferberlik İlan Edilsin

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır; “Ülkemizde müthiş bir potansiyele sahip tarım sektörünün hak ettiği noktalara ulaşabilmesi için Hükümetimizden beklentimiz, tarımda seferberlik ilan ederek, tarımdan kaçışa dur diyecek önlemleri bir an önce hayata geçirmesi ve tarıma tekrar itibarını kazandırmasıdır” dedi.

Antalya Ticaret Borsası Aralık ayı olağan Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. ATB Meclisi Başkanı Kayan, yeni yılın herkese sağlık ve mutluluk getirmesini diledi. ATB yönetiminin 1 aylık çalışması hakkında meclis üyelerine bilgi verilirken, ATB Başkanı Ali Çandır ekonomiye ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ekonomisinin 3.çeyrekte yüzde 11.1 büyüdüğünü belirten Çandır, tarım sektörünün genel büyümeden küçük kalmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Çandır, “Açıklanan rakamlarda bizi üzen ise tarım sektörümüzün yüzde 2,8’lik büyüme ile genel büyüme rakamlarının 4 kat gerisinde kalmasıdır. Ülkemizde müthiş bir potansiyele sahip tarım sektörünün hak ettiği noktalara ulaşabilmesi için Hükümetimizden beklentimiz, tarımda seferberlik ilan ederek, tarımdan kaçışa dur diyecek önlemleri bir an önce hayata geçirmesi ve tarıma tekrar itibarını kazandırmasıdır” diye konuştu.

2016 GÖRE DAHA İYİ BİR YIL GEÇİRDİK

2016 yılının son çeyreği ile 2017 yılı başından itibaren, krediye erişimin kolaylaştırılması, mevcut borçların yapılandırılması ve ertelenmesi ile istihdam desteği gibi uygulamaların, üreten ve hizmet sağlayan kesimlere bir nebze de olsa nefes aldırdığını kaydeden Çandır, “Bu önlemlerle 2016 yılına göre daha iyi bir yıl geçirdik” dedi.

Çandır, yıllardır dile getirdiği ve geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile vergisini düzenli ödeyen mükelleflere 2018 yılından itibaren uygulanacak olan yüzde 5’lik vergi indirimini olumlu bulduğunu söylerken, “Düzenleme vergilerin düzenli ödenmesindeki motivasyonu artıracağına inanıyoruz” diye konuştu.

KARAMSARLIĞA DÜŞME LÜKSÜMÜZ YOK

İş dünyasının karamsarlığa düşme lüksünün olmadığını vurgulayan ATB Başkanı Ali Çandır, ekonomi ve üretimin barış ortamında sosyal uzlaşı ortamında gelişebileceğini vurguladı. Çandır, 2018’e ilişkin şunları söyledi:

“Bizim işimizin bir parçası da umut. Bizler 2018 yılı için karamsar değiliz, ancak temkinli bir umuda sahibiz. Hükümetimizden de bu umudumuzu daha çok besleyecek adımlar bekliyoruz. Toplumumuzda kaygı uyandıran son Kanun Hükmünde Kararname’yle ilgili kaygıların giderilmesi toplumsal uzlaşımız adına önemli bir adım olacaktır. Üreten, paylaşan ve büyüyen bir ekonomi için toplumsal uzlaşı, temel hak ve özgürlüklerin kullanımı, demokratik bir ortamın sağlanması şart. Unutmayalım ki; üretim barış ortamında çoğalır, yatırım için güven ve barış ortamı vazgeçilmezdir.”

İHRACATA İZİN VERİLEN ÜÇ FİRMA SAYISININ 30’A ÇIKARILMASININ PLANLANIYOR

Meclis’te üyeler sektörel konuları değerlendirdi. ATB Meclis Üyesi Cüneyt Doğan, domateste Rusya pazarını değerlendirirken Rus heyetinin Antalya’da domates üreticilerine ziyaretler gerçekleştirdiğini, ihracata izin verilen üç firma sayısının 30’a çıkarılmasının planlandığını, bunlardan 9’unun da Antalya’dan olmasının beklendiğini bildirdi. Doğan, ziyaret edilen firmaların topraksız tarımla uğraşan üretici firmalar olduğunu, ihracatçı firmalar olmadığına dikkat çekerken, haksız rekabet uyarısında bulundu.

Meclis Üyesi İbrahim Yılmaz, Rus pazarının tam olarak çiçek ihracatına açılmadığını belirterek, “Yönetimler tarafından sıkıntı olmadığı söylense de gümrüktü yaşanan sıkıntı nedeniyle fiili olarak çiçek ihracat yapamıyoruz. Yeni yılda bu sorunun aşılmasını umut ediyoruz” dedi.

UCUZ ET ELEŞTİRİSİ

ATB Meclis Üyesi Osman Yardımcı, Et ve Süt Kurumu’nun marketlere ucuz et vermesini eleştirdi. İthal edilen ve vatandaşa satılan kıymalarda kalitesiz yağ oranının fazla olduğunu ileri süren Yardımcı, “200 gram yağ, 50 gram paket, 750 gram et hesap edildiğinde sattıkları kıyma bizim sattığımızla aynı fiyata geliyor. Yüklenici firmalar kıymaya bonfile koyacak değil, böbrek yağını karıştırarak halka sunuyorlar. Bize kargas et versinler vatandaşa aynı fiyattan kıyma satalım” diye konuştu. Yardımcı, kasap esnafının bitirilmesi halinde işsiz sayısının artacağı uyarısında da bulundu.

Meclis Üyesi Ata Sönmez de esnafa hazır kıymayı yasaklayan devletin, kendisinin hazır kıyma sattığını belirterek, “Devlet esnafıyla rekabet etmemeli. Bu işte bir ali cengiz oyunu var” dedi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir