Akıllı Sera İçin Haydi Desteğe

Endüstri 4.0 kavramı ile artık hepimiz tanıştık sayılır. Şimdi Tarım 4.0, Turizm 4.0, Ticaret 4.0, Sağlık, Ulaşım, Kent gibi kelimelerin de başına 4.0 eklenmesiyle kavram endüstriden çıkıp tüm alanlara nüfuz etmeye başladı.

Tarım sektörü özellikle örtü altı (sera) üretimi Antalya ekonomisi için büyük önem arz etmektedir. Seralar için geliştirilecek her yenilik Antalya için de dikkatle izlenmesi gereken bir zorunluluk oluşturmaktadır.

Tarım 4.0 kavramı Antalya için de popüler olarak telaffuz edilmeye devam ederken kavrama uygun bir yenilik olan Akıllı sera Ignite Greenhouse, kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda destek toplamaya başladı. Proje ekibinin hedeflediği destek miktarı 50.000 TL. Projeyi desteklemek isteyenler için 100 TL’den 3.000 TL’ye kadar 10 farklı destek paketi bulunmaktadır.

Proje ekibi neden desteğe ihtiyaçları olduğunu şöyle açıklıyor: “şimdilik seranız hakkında gerçek zamanlı bilgi edinmenizi sağlayan Ignite Greenhouse için nihai hedefimiz edindiği bu bilgiyi yorumlayabilen, bu yorumlara dayalı aksiyon alabilen, anlık data kombinasyonlarına göre kurallar konulabilen, kısaca seraları çok daha otonom hale getirebilecek kadar akıllı bir kontrol sistemi oluşturabilmek. Örneğin seranızın toprak nemi belli bir değerin altına düştüğünde otomatik sulama sistemini tetikleyecek ve istediğiniz değere ulaştığında kendiliğinden kapatılmasını sağlayacak kurallar tanımlayabilmek. Ortam sıcaklığı ve diğer koşullar için de benzer kurallar tanımlanabilir. Bunu başarmak için de daha fazla AR-GE çalışmasına, dolayısıyla desteğinize ihtiyacımız var.”

Umarız Antalya’da Tarım 4.0 sohbetlerden, konuşmalardan öteye geçerek bu tip çalışmaların desteklenmesine dönüşür.

Ignite Greenhouse, seracılık yapılan ortamla ilgili uzaktan bilgi alınabilmesini sağlayan anında müdahale edilerek ürünlerin zarar görmesini engelleyen bir sistem. Isı ve nem gibi ortam şartları nedeniyle ürünlere gelebilecek olan zararları en aza indirmeyi hedefleyen Ignite Greenhouse, sera yetiştiriciliğinde geleneksel yöntemlere göre harcanan zaman ve iş gücü gereksinimi büyük ölçüde azaltılıyor. sistem sayesinde bilgiler uzaktan kontrol edilebiliyor ve otomatik talimat verilebiliyor.

Ignite Greenhouse seralara yerleştirilen sensörler aracılığıyla bilgi akışı sağlıyor. Seranın koşulları böylece mobil cihaz ya da web’den takip ediliyor. Sistem, toprak nem seviyesi düştüğünde ya da sulama ihtiyacı olduğunda uzaktan komutlarla gereken işlemi yerine getiriyor. Proje, seraların yanı sıra ev tipi versiyonu ile evde saksıda sera oluşturma imkanı da sunuyor.

Geliştirilme aşamasında olan ürünün bir sonraki aşamasında, seradaki bilgileri yorumlayarak veriler doğrultusunda hareket edecek akıllı bir sisteme dönüştürülmesi hedefleniyor. Ürün gerekli desteği bulduğu takdirde satışa sunulma imkanına kavuşacak.

Neden Akıllı Sera?

Geleneksel yöntemler ile ihtiyaç duyulan kaynaklar olan harcanan zaman ve iş gücü gereksinimini büyük ölçüde azaltır. Böylece aynı kaynaklar üretimi artırmada kullanılabilir ve verimliliğe katkı sağlar. Serada bulunmaya gerek kalmaksızın anında müdahale edilerek ürünlerin birkaç saatlik aksama ile zarar görmesi engellenmiş olur. Serada kullanılan sistemleri otomatikleştirerek efor sarf etmeden ortam koşullarının istenen değerlerde kalması sağlanır.

Nasıl Çalışır?

1-Greenhouse kiti içinde yer alan sensörlerin sera içine yerleştirilmesiyle sera verileri elde edilir.

2-Mobil cihaz veya web sayfasından uzaktan izlenir.

3-Kolay kurulum ve kullanımı sayesinde kullanıcının teknik desteğe ihtiyacı yoktur.

4-Anlık ve geriye dönük sera ortam bilgisine erişilebilir.

5-Uyarılar için kurallar belirlenebilir. Örneğin toprak nemi seviyesi düştüğünde sulama sistemimi çalıştır kuralı tanımlanır ve sonrasında otomatik uygulanır.

6-Kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda sensörler çeşitlendirilebilir, artırılabilir

Arıkovanı’ndaki Ignite Greenhouse sayfası için: https://arikovani.com/projeler/akilli-sera/detay

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir