ATSO Başkanı Davut Çetin: Yeni Bir “Türkiye İktisat Kongresi” Düzenlenmesinde Yarar Var

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, ekonomide büyüme yüzde 5’i aşarken, istihdam, enflasyon, cari açık, bütçe açığı sorunlarının devam etmesi karşısında ekonomi politikasında daha güçlü bir duruşa ihtiyaç olduğunu belirterek, “Önümüzdeki aylarda uluslararası parasal koşulların zorlaşması ihtimaline karşı bütçe açığını ve cari açığı azaltacak ciddi önlemler gereklidir. Orta Vadeli Plan ve arkasından gelen vergi tartışmaları beklentileri iyileştirecek nitelikte olmamıştır. Bu nedenle makro ekonomik politika hedeflerini netleştirmek üzere Ekonomik ve Sosyal Konsey’in göreve çağrılması veya yeni bir Türkiye İktisat Kongresi düzenlenmesinde yarar olduğu inancındayım” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Eylül Ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Çetin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Eylül ayında tüketici enflasyonu aylık %0,65, yıllık %11.20 artış oranıyla çift haneli enflasyona demir artarken,  yurtiçi üretici enflasyonu aylık %0,24, yıllık %16,28 artışla yüksek seyrini korumuştur.

Eylül ayı zam şampiyonu yeşil soğan

Eylül ayında TUİK enflasyon sepetindeki 414 maddeden 281’inin fiyatı artış göstermiştir. Eğitim hizmetleri, süt ürünleri, tüp gaz, akaryakıt, ulaştırma hizmetleri, sinema, ev eşyası gibi birçok tüketim grubunda fiyat artışları dikkat çekicidir.  Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler %14,75 ile yeşil soğan, %11,12 ile ana okul ücreti ve  %9,60 ile okul servis ücretidir.

Gıda grubu enflasyonda azaltıcı etki yaptı

Eylül ayında gıda grubu bazı meyve, et ve hububat fiyatlarındaki düşüş nedeniyle enflasyonu azaltıcı etki yapmıştır. Aylık enflasyona artış yönünde en yüksek katkı ulaştırma ve ev bakım ürünleri kaynaklı konut grubundan gelmiştir. Yıllık enflasyona ulaştırma grubu katkısı gıdaya yakın düzeydedir. Dolayısıyla artık enflasyonun kendisini besleyen bir sürece girdiği, 2011 yılından sonra yeniden çift haneli enflasyonda kalıcılığa doğru gittiğimiz görülmektedir.

Üretici enflasyonunda gıda grubu yine enflasyonu ciddi ölçüde aşağı çekerken, demir-çelik ve petrol fiyatları en yüksek artırıcı katkıyı yapmıştır. Üretici enflasyonunda da 2011 yılı sonrasında çift hanenin aşıldığı bir yıl yaşıyoruz.

Bütçe açığını ve cari açığı azaltacak önlemler gerekiyor

 Ekonomide büyüme %5’i aşarken, istihdam, enflasyon, cari açık, bütçe açığı sorunlarının devam etmesi karşısında ekonomi politikasında daha güçlü bir duruşa ihtiyaç olduğunu belirtmek istiyorum. Önümüzdeki aylarda uluslararası parasal koşulların zorlaşması ihtimaline karşı bütçe açığını ve cari açığı azaltacak ciddi önlemler gereklidir. Orta Vadeli Plan ve arkasından gelen vergi tartışmaları beklentileri iyileştirecek nitelikte olmamıştır. Bu nedenle makro ekonomik politika hedeflerini netleştirmek üzere Ekonomik ve Sosyal Konsey’in göreve çağrılması veya yeni bir Türkiye İktisat Kongresi düzenlenmesinde yarar olduğu inancındayım.

Batı Akdeniz’de enflasyon Türkiye ortalamasının üzerinde

Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık %0,71, dokuz aylık %7,64 ve yıllık bazda %11,20 olarak gerçekleşmiştir. TR61 Bölgesi (Antalya-Isparta-Burdur), 26 bölge arasında aylık enflasyonda ve dokuz aylık enflasyonda 7., yıllık enflasyonda ise 11., sırada yer almıştır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi’nin, aylık, dokuz aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu görülmüştür.

Bölgede ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış %1,82 ile  “ulaştırma”, %1,80 ile “giyim ve ayakkabı”  gruplarında, yıllık enflasyonda en yüksek artış %17,44 ile “ulaştırma”, %14,28 ile “sağlık” ve  %12,73 ile “eğlence ve kültür” gruplarında gerçekleşmiştir. Bölgemiz enflasyonu yıllık bazda Türkiye ortalamasından  giyim ve sağlık gruplarında farklılaşma eğilimindedir.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir