Vali Karaloğlu; İsrail Vatandaşlarını Tekrar Antalya’ya Davet Ediyoruz

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere beraberindeki turizm ve ticaret heyetiyle İsrail’e gelen Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye’nin İsrail Büyükelçiliği tarafından Tel Aviv Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen kahvaltıda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Kemal Ökem’in de katıldığı kahvaltının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Karaloğlu, İsrail ve Türkiye arasında turizm açısından en iyi yılın 2008 olduğunu belirterek, “İsrail’den Türkiye’ye 2008 yılında 558 bin turist geldi. Bunların yaklaşık 330 bini Antalya’yı ziyaret etti. Geçen sene ise 169 bin İsrail vatandaşı Antalya’ya seyahat için geldi. 2015 ile 2016’yı kıyasladığımızda Antalya’ya gelen İsrailli turist sayısında yüzde 60’lık bir artış var. Bu seneki uçak ve otel rezervasyonlarına baktığımızda bu yüzde 60’lık artışın 2017’de de devam edeceğini görüyoruz.” dedi.

Kısa bir sürede 2008 yılındaki İsrailli turist sayısını yakalamayı hedeflediklerini ifade eden Vali Karaloğlu, “Hedefimiz İsrail ile zirve yaptığımız 2008’deki 330 bin rakamını tekrar yakalamak. Onun için buradayız. İsrail vatandaşlarını tekrar Antalya’ya davet ediyoruz. Ümit ediyorum ki bu yıl ve gelecek yıl 2008’deki rakamları aşmış oluruz” ifadelerini kullandı.

THY Antalya-Tel Aviv arasında tarifeli seferlere başlayacak

Antalya’yı İsrailli turistler için cazip kılan en önemli özelliklerinden birinin de yakın olması olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, “Biz akşam uçağa Antalya’dan bindik ve 50 dakika sonra Tel Aviv’deydik. Antalya’dan uçakla Ankara’ya gitmek istesek de 50 dakikada varacaktık. Yani Antalya ile Ankara arası kadar bir mesafemiz var. Antalya ile Tel Aviv arasında direk uçuşların olması da büyük bir avantaj. Şimdi Türk Hava Yolları’nın (THY) bu iki şehir arasında tarifeli uçuş çalışması var. İnşallah bu başladığında Antalya-Tel Aviv arası ulaşımı çok daha kolay ve konforlu olacak” dedi.

Antalya’da önemli Kruvaziyer limanlarının da bulunduğunu belirten Karaloğlu, yılda yaklaşık 500 Kruvaziyer gemisinin Antalya’ya geldiğini söyledi. Geçmişte İsrail’den de çok sayıda turist gemisinin Antalya’ya yanaştığını hatırlatan Karaloğlu, “Yeniden bu seferlerin başlamasını arzu ediyoruz. İsrailli vatandaşların gemiyle de Antalya’yı ziyaret etmesi bizi mutlu edecektir. Aslında baktığımızda hem Türkiye hem İsrail, Doğu Akdeniz ülkesi. Bizim kültürümüz de yeme içmemiz de huylarımız da birbirine benzer. Onun için İsralli turistlerin Antalya’da çok mutlu olduğunu ve rahat ettiğini biliyoruz. Budan sonra da aynı şekilde İsrail’den gelecek olan dostlarımızı, misafirlerimizi en iyi şekilde Antalya’da ağırlayıp onları dinlenmiş ve mutlu bir şekilde ülkelerine geri göndermek isteriz.” diye konuştu.

Antalya Akdeniz’in turizm başkenti konumundadır

İsrail’i ziyaret etmelerinin amacının Antalya’yı tanıtmak ve İsrailli turistleri şehre davet etmek olduğunu belirten Karaloğlu, Antalya’nın hem Avrupa’da hem de dünyada en çok bilinen turizm destinasyonlarından bir tanesi olduğunu aktardı.

Antalya’nın Akdeniz’in turizm başkenti konumunda olduğunu vurgulayan Karaloğlu, şunları kaydetti: “Antalya Türkiye’nin Akdeniz sahillerinde 22 bin km yüz ölçümü olan, nüfus ve ekonomik büyüklük bakımından Türkiye’nin beşinci büyük şehridir. Sahil boyunda yer alan 2 bin 500 turistik tesiste yaklaşık 650 bin yatak kapasitesine sahiptir. Yine sahillerinde mavi bayraklı plajları ve marinaları bulunan dünyanın en önemli turizm merkezidir. Antalya’da 404 tane 5 yıldızlı otel ve tatil köyü, 280 tane 4 yıldızlı otel ve tatil köyü var. Bu özellikleriyle Antalya Akdeniz’in turizm başkenti konumundadır.”

Antalya’nın her sene 12 milyon yabancı turisti ağırladığını ifade eden Karaloğlu, “Şehirde 2 tane uluslararası havalimanı var. Antalya’nın sadece denizi, güneşi ve kumu yok tabi, burası aynı zamanda çok önemli bir kültür ve medeniyet merkezi. Çok sayıda antik şehir, antik tiyatro, arkeolojik alanlar ve koruma altına alınmış çok sayıda mekânla aynı zamanda tarih ve kültür turizminin çok önemli bir merkezidir.” diye konuştu.

Antalya’nın son yıllarda çok önemli toplantılara ev sahipliği yaptığını da hatırlatan Karaloğlu, şehirde 18 tane golf sahası ve 54 ayrı dalda spor kulüplerinin gelip kamplarını yapabilecekleri spor merkezleri bulunduğunun bilgisini verdi.

Antalya’nın Türkiye’nin önemli bir tarım üssü olduğunun da altını çizen Karaloğlu, yılda 6 milyon ton meyve sebze üretilen şehrin Türkiye’deki seracılığın yüzde 40’na ev sahipliği yaptığını ve 500 milyon dolarlık tarım ürünü ihracatı yaptığını belirtti.

Antalya’nın şu anda dünyanın en huzurlu ve güvenli turizm destinasyonlarından bir tanesi olduğuna da değinen Karaloğlu, güvenlik konusunda her türlü tedbiri aldıklarını kaydetti.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lawngonewild.com