Vali Karaloğlu; Antalya’yı Yazılım Üssüne Dönüştürebiliriz

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na konuk oldu. ATSO Meclis Üyeleri’ne hitap eden ve sorularını yanıtlayan Vali Karaloğlu, “Antalya’yı bir siber güvenlik konusunda çalışmaların yapıldığı, yapay zeka çalışmaları yapan bir şehre dönüştürmemiz gerekiyor. Antalya Türkiye’ye öncülük edebilir. Antalya’yı yazılımda, siber güvenlikte ve yapay zekada bir üsse dönüştürürüz diye düşünüyorum” dedi.

Antalya’nın, örtü altı üretimde rol oynadığını kaydeden Karaloğlu, Antalya’nın kirletici sanayiyle büyümemesi gerektiğine dikkat çekti. Karaloğlu, “Antalya’yı bir siber güvenlik konusunda çalışmaların yapıldığı, yapay zeka çalışmaları yapan bir şehre dönüştürmemiz gerekiyor. Yapay zeka konusunda ve diğer konularda uygun koşul hazırladığını düşünüyorum. Yazılımınız yerli değilse, siber güvenliğiniz tam sağlanamıyorsa ve de yapay zeka çalışmanız yoksa olmuyor. Antalya Türkiye’ye öncülük edebilir. Hepimiz Antalya’ya emek veriyoruz. Bu konuda çalışmalar var. Üniversitede vardı, ikincisini de Teknoloji Geliştirme Merkezinde şirketi kuruldu. Antalya’yı yazılımda, siber güvenlikte ve yapay zekada bir üsse dönüştürürüz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Zaman, ekonomik zafer kazanma zamanıdır”

Ekonomik saldırılara değinen Vali Karaloğlu, ülke olarak ekonominin silah olarak kullanıldığı zamanlarda olduğumuza dikkat çekti. Karaloğlu, “Zaman, ekonomik zafer kazanma zamanıdır. Bunu da birlik ve beraberlik içerisinde, hep beraber aşacağız.  Milletimize, ülke potansiyeline, iş adamlarımıza güveniyorum. Türkiye’de ve dünyada yaşanan gelişmelere de güveniyorum. Türkiye eski Türkiye değil. İdlib’te tek kurşun sıkılmadan barışı sağlamak başarıdır. Bu ülke adına büyük bir başarıdır, orada yaşayan insanlar için çok önemlidir” diye konuştu.

ATSO Meclis üyelerinin sorularını yanıtlayan Vali Karaloğlu, İmar Barışı ile ilgili bir soruya şu yanıtı verdi;

“İmar barışı yasasında yapılar yıkılacak bu yetki ve sorumluluk, imarı yapmak da belediyelerimizindir. Esas görev onlarındır. Herhangi bir belediye sınırları içerisinde imara aykırı bir yapı yapılıyorsa buna müdahale etme görevleri var. Bu sorumluluk belediyelerimize ait. Biz de bakanlık üzerinden bunları takip ediyoruz. Döşemealtı ilçemizde yapılar yıktık. Bunlara engel olma, yapıları yıkma görevleri belediyelerimizindir. Kesinlikle vatandaşın birikmiş problemini çözmek için çıkarılmış imar barışını kötü niyetlerin emellerine heba etmemiz lazım. Türkiye’nin problemleri vardır. Türkiye’de en çok imar problemleri olan  şehir Antalya. Vatandaş için iyi niyetle çıkarılmış yasaya, kötü niyeti insanlar sulandırmasın. Belediyelerimizin çok dikkatli olması gerekiyor.”

Bir soru üzerine Bankacılara da seslenen Vali Karaloğlu, “Post komisyonlarına neden artış yapıyoruz? yaptığınız bütün hizmetlerdeki bedelleri mi arttırıyorsunuz? Temmuz’da hepimiz güle oynaya devam ediyoruz. Post cihazındaki komisyon neden arttırılsın? Bu doğru bir şey değil. Post cihazı komisyonlarının artması ve elektronik paraya dönmek zorlaştırır. Doğru bir şey değil. Bunu bir gözden geçirin” dedi.

Karaloğlu, meclis üyelerinden gelen soruların çoğunlukla yerel yönetimle alakalı olması üzerine “Konuştuğumuz işler belediye işleridir. Ben eski belediyeciyim. Yerel belediyenin çözmesi gereken sorunlardır. Arkadaşlar yerel yönetimler sizin oylarınızla göreve geliyor onları zorlayın. Sadece billboardlara fotoğraf asarak belediye başkanı olunmaz” ifadesini kullandı.

ATSO Başkanı Davut Çetin de mecliste oda faaliyetlerinin yanı sıra, kent ve ülke gündemine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun her zaman iş dünyasının yanında olduğunu vurgulayan Davut Çetin, “Biz her zaman şunu söylemişizdir. Antalya, valileri bakımından şanslı bir ildir. Sayın Valimiz de ilk günden itibaren herkesin sevgi ve saygısını kazanmış, 15 Temmuz’da dirayetini göstermiş, birçok projede öncülük ederek önemli çalışmalar başlatmıştır. Kamuoyunda çok görülmez, fakat kentin güvenliğinden, eğitime, turizm tanıtımına kadar birçok alanda Valimizin çalışmaları çok önemlidir. Antalya’da şirketleri ilgilendiren birçok konuda Sayın Valimiz sorunları çözerek, Antalya ekonomisine direkt katkı sağlamaktadır. Geçen yıl turizmde sıkıntı yaşadığımız dönemde yurtdışında tanıtım ve temaslar için büyük çaba harcamışlardır. Perge antik kentinin canlanması gibi projelere öncülük etmektedirler. Son olarak döviz üzerinden yapılmış kira sözleşmelerinde örnek bir uygulamayı Antalya’da başlatmışlardır. Bütün bu çalışma ve katkılarından dolayı kendilerine teşekkür borçluyuz. Antalya’da önümüzdeki dönemde de yeni başarılara imza atacaklarına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Dövizdeki artışın bir çok sektörü sıkıntıya soktuğunu vurgulayan ATSO Başkanı Davut Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Dövizdeki artış birçok sektörü, döviz kredisi olan şirketleri, ithal girdiyle çalışan sektörleri sıkıntıya sokmuştur. Otomotiv sektörü, beyaz eşya, mobilya, kuyum gibi sektörlerde daralma başladı. Otomotivde Ağustos ayında %52, beyaz eşyada %19 düşüş oldu.  Bayram etkisi de var, ama bunun üzerinde bir düşüş yaşanıyor.

Geçen hafta yeni Ekonomi programı açıklandı. Programda önemli kararlar ve konular yer almıştır.   Enflasyon konusunda gerçekçi bir öngörü yapılmıştır. Bu yıl %21, gelecek yıl %16 enflasyon çok güzel bir durum değildir, fakat sorunun görülmüş olduğuna işaret etmektedir.

İnşallah yapısal reformlar hızlanır ve çabuk toparlanırız

Programda büyüme hedefleri düşürüldü. Bu yıl %3.8, gelecek yıl ise %2.3 oranında büyüme öngörüldü. Bu yıl %3.8 büyüme şu anda iyimser bile görünmektedir. Yine de rakamlar şunu göstermektedir. Türkiye enflasyonu ve dövizi düşürmek için yüksek büyümeden vaz geçmiştir.

Gelecek yıl büyümenin %2.3 hedeflenmesi, devletin hem kemer sıkacağı hem de ekonomide frene basacağı anlamına gelmektedir. İşimiz zorlaşacak, işsizlik artacak gibi görünüyor. İnşallah yapısal reformlar hızlanır ve çabuk toparlanırız.”

“Bu dönemde asıl sıkıntıyı KOBİ’ler yaşayacaktır” diyen Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Dolayısıyla büyük şirketler kurtarılırken KOBİ’ler unutulmamalıdır. Şu anda KOBİ’ler limitlerinin altında kredi kullanmakta bile ciddi sıkıntı çekmektedirler. Bankalar kredi musluklarını kısmışlardır. KOBİ’lerin finansman sıkıntısına düşürülmemesi gerekir. Ekonomi yönetimi bu hususu mutlaka dikkate almalıdır.

KOBİ’ler adına  ekonomi yönetiminden yeni destekler bekliyoruz:

-KGF destekli KOBİ kredileri için kaynak sağlanması gereklidir.

-Birikmiş KDV alacakları ödenmelidir. Aksi takdirde vergi ve SGK prim borcuyla mahsuplaşma yapılmalıdır.

-İşten çıkarmalara sektörlerde kısa çalışma ödeneği desteklenmelidir.

-Bilançolarda duran varlıkların yeniden değerlemesi yapılmalıdır. Kur, enflasyon ve faiz artışı karşısında bilanço değerlerimizin erimesi önlenmelidir.

Odalar ve Borsalar Birliğimiz, üyelerimize bir nebze destek olmak için, KOBİ Destek 3. Nefes Kredisi uygulamasını başlattı. Kredi talebinin karşılanması mümkün değildir, fakat en zor durumdaki, üyelerimize bir parça fayda sağlamasını temenni ediyoruz.”

Turizm sayesinde birçok ilden daha iyi durumdayız

Konuşmasında Antalya ekonomisiyle ilgili bilgiler de veren Davut Çetin, “Turizmde büyüme son günlerde %21-22 düzeyinde, bu yıl 13 milyon düzeyini aşıyoruz.  Eğer kur şoku yaşamasaydık, bu yıl Antalya için çok daha başarılı bir yıl olacaktı.

Sıkıntı yaşayan, kredi ihtiyacı olan, maliyet artışından dolayı ciddi zarar eden çok üyemiz bulunmaktadır. Şikayet eden, ümitsizliğe kapılan üyemiz çoktur. Bununla birlikte, turizm sayesinde şu ana kadar birçok ilden ve kentten daha iyi olduğumuzu da söyleyebiliriz” dedi.

Dijital Turizm Ofisi önerisi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yaptıkları görüşmede Bakana kent otellerinin desteklenmesi ve dijital turizm ofisi kurulması gibi yeni önerilerde bulunduklarını hatırlatan Davut Çetin, “Dijital turizm için Antalya’da Dijital Turizm Ofisi gibi bir kurum kurmalıyız. Bu kurum büyük veri, artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerle turizmi desteklemelidir. Artık sosyal medya tanıtımı uzman gerektiren, anlık bir olaydır.

Bizim arkadaşlar Ronaldo’nun dünyada altı otel aldığı haberini getirdiler, biz de kendisine tweet atıp, yedinci oteli Antalya’da al dedik. Şimdi Ronaldo’nun ekibine ve kendisine ulaşıp, teklifimizi daha somut bir şekilde sunmaya da çalışıyoruz. Bu tür çalışmaları tesadüfen değil, uzman bir ekiple, teknoloji desteğiyle her gün yapmalıyız” diye konuştu.

Çetin, 11 Ekim’de akıllı turizm ve dijital turizm çalıştayı yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir