Türkiye’de 450 Fransız Şirket, 100 Bin Kişi İstihdam Ediyor

Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret eden Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries, Türkiye’de, Fransa’nın güçlü bir ticari varlığı olduğunu belirterek, “Yaklaşık 450 Fransız şirket ülkenizde faaliyet gösteriyor ki bu yaklaşık 100 bin istihdam demek. Ben de Antalya ile Fransa arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için buradayım” ifadesini kullandı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükelçisi Charles Fries’i kabulunde yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği ile son dönemde problem varmış gibi görünse de tarihten gelen ilişkilerin, var olan sorunları çözmeye yeteceğine inandığını söyledi. Vali Karaloğlu; “Antalya, Türkiye’nin vitrini bir şehirdir ki çok sayıda yabancı bu şehri ziyaret ediyor. 2013 yılında 12 milyon yabancı şehrimizde tatil yaptı. Bizim önemli bir pazarımızda Batı Avrupa pazarıdır. Fakat Fransa’nın 2016 rakamları oldukça düşük. Geçen yıl yaşanan terör olayları ve kaos ortamı bunu etkileşmiştir fakat güven arttırıcı tedbirleri karşılıklı olarak arttırmamız gerek. Gerçi Antalya’da şu anda güvenlik açısından bir problem mevcut değil. Turizm hareketleri sadece ticari hareketler değil ayrıca toplumları birbirine yaklaştıran kültürel bir harekettir. Turizm bu sene çok iyi gidiyor. 2016 Yılının yüzde 60 üzerindeyiz. Son iki haftadır Batı Avrupa ülkelerinden rezervasyonlar arttı. Batı Avrupa’nın, Antalya’nın kalitesinde ve bu fiyata başka bir ülkede tatil yapma şansı yok” dedi.

Terörün amacının toplumları bezdirmek ve toplumların huzurunu bozmak olduğunu belirten Vali Karaloğlu, “Terör var diye biz seyahatlerimizi geciktiriyorsak, gitmekten vazgeçiyorsak terörün ulaşmak istediği şeye de hizmet etmiş oluyoruz. Son iki yıldır Avrupa’da ve Türkiye’de yaşadığımız terör olaylarına karşı top yekûn mücadele etmemiz gerek ki diğer taraftan da gündelik hayatımızı devam ettirmek zorundayız. Bugün Antalya’da hiçbir sorun yok ancak terör var diye insanlar gelmiyorsa, ülkelerin ve şehirlerin yöneticileri olarak doğru mesajlar vererek terörün yaratmak istediği kaos ortamını ortadan kaldırmış oluruz. Güvenlik bizim en önemli gündemimiz ki çok önemli tedbirler alıyoruz” diye konuştu.

Büyükelçi Charles Fries de, “Fransa’nın ilk diplomatik işbirliklerinden birisi Türklerle olmuştur ki bu 1536 yılına kadar dayanır ve ben de Türkiye’de 86’ıncı büyükelçiyim dolayısıyla Türkiye-Fransız işbirliği ve dostluğunun içerisindeyim. Türkiye’de, Fransa’nın güçlü bir ticari varlığı var. Yaklaşık 450 Fransız şirket ülkenizde faaliyet gösteriyor ki bu yaklaşık 100 bin istihdam demek. Ben de Antalya ile Fransa arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için buradayım. Fransız turistlerin buraya gelmesinde de oldukça memnun olurum ki burası harika bir ülke” dedi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir