Tohumculuk çağımızın en stratejik sektörü

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Serik ilçesinde yaptığı inceleme gezisi kapsamında Yüksel Tohumculuk’u da ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Ziyarette Yüksel Tohumculuk yönetim kurulu başkanı Mehmet Yüksel, Yüksel Tohumculuk ile Türkiye ve dünyada tohumculuk sektörü üzerine iki sunum yaptı.
Mehmet Yüksel yaptığı sunumda 30 yılı aşkın bir süredir tohumculuk sektöründe faaliyet gösterdiklerini belirterek, 2600 dekar arazilerinin 1100 dekarında modern ıslah ve üretim seraları bulunduğunu ifade etti. İkisi yurtdışında olmak üzere 7 adet araştırma ve üretim istasyonuyla çalışmalarına devam ettiklerinin belirten Mehmet Yüksel, 300’den fazla tescilli ürünle 70’e yakın ülkeye ihracat yaptıklarını ifade etti.
Onlarca sebze ve meyve üzerinde AR-GE çalışması yaptıklarını ifade eden Yüksel, Türkiye’deki toplam hibrit sebze tohum pazarının %30’unu ve Türkiye’deki serbest tohum pazarının % 75’ini karşıladıklarını anlattı.

Sunumun ardından Yüksel Tohumculuk’un Ar-ge ve üretim tesislerini gezen Vali Karaloğlu, tohumculuğun nüfusu hızla artan dünyada, çağımızın en stratejik sektörü olduğunu ve aynı zamanda bir tarım şehri olan Antalya ve hatta ülkemiz için büyük önem arz ettiğini belirtti. Bundan sonra tarım sektörünün başarısının tohumculuktaki başarıya bağlı olacağına da dikkat çeken Karaloğlu, “Antalya’da tarımın daha iyi noktalara taşınması için bu ziyareti gerçekleştirdik. Yüksel Tohumculuk’un çok önemli işlere imza attığını yerinde gördük. Tohumculuk sektörüne ilişkin gelişmeler ve sektör hedeflerine dair bilgileri aldık. Zor bir sektör olan tohumculuk alanında, önemli başarılara imza atan Yüksel Tohumculuk’u kutluyorum” dedi.

Beş adet araştırma ve üretim istasyonuna sahip, değişik sebze türleri üzerinde farklı ıslah programları yürüten firma, 30 yıldır tohumculuk sektöründe hizmet veriyor.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir