Tarsim’den Jet Hasar Ödemesi!

Tarım Sigortası Havuzu’ndan (TARSİM) yapılan açıklamada, 13 Kasım’da, Antalya’da meydana gelen hortum nedeniyle, ürünleri ve seraları hasar gören üreticilerden 500 civarında hasar ihbarı alındığı ve ihbarların ardından, 50’ye yakın eksperle Bölgedeki tespit çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.

TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, hiçbir sigortalının mağdur edilmediğinin altını çizdi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Antalya’da örtü altı üretiminin yoğun olduğu ilçelerde sigortalılık oranı %20-%25’ler seviyesindedir. Henüz %75-%80’e yakın sera sigortalanmamış durumda. Hasarın yoğun olarak yaşandığı, Kumluca, Finike ve Demre ilçelerine bağlı alanlarda gezdiğimiz zaman, poliçelerini yaptıran üreticilerimizin içlerinin rahat olduğunu gördük. Poliçesini yaptırmayan üreticilerimiz ise ne yazık ki büyük bir mağduriyet ve panik yaşamaktadır. Ekspertiz işlemleri tamamlanan hasar dosyalarından değerlendirilmesi tamamlanan 220 adet hasar dosyası için 4 milyon TL’nin üzerinde tazminatı ödemeye başladık, kalan hasar dosyaları için de değerlendirmesinin tamamlanmasının ardından üreticilerimize jet hızıyla ödemeleri yapılacak. 13 Kasım’da meydana gelen hortumdan zarar gören sigortalılarımızın tamamının tazminatları, bu hafta içerisinde yapılmış olacaktır. Bu vesileyle, Örtü Altı Kayıt Sistemi (ÖKS) kaydını yaptıran üreticilerimizin hasar görsün ya da görmesin, ileriye dönük olarak mutlaka poliçelerini yaptırmalarını tavsiye ediyor ve bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir