Argun Şahin: Tarım sektörünün tamamını kucaklayacak yol haritasına ihtiyaç var


 Kısa adı TARSİD olan Tarım Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği yönetim kurulu Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde medyayla ilk buluşmasını gerçekleştirdi. Toplantıya TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin,  “Derdimiz Tarım. Tarım sektörünü bir bütün olarak kucaklayacağız. Türk tarımının sürdürülebilir olması için elimizi taşın altına koyacağız. Tarım politikalarının oluşturulmasında aktif rol alacağız. Tarım sektörünün tamamını kucaklayacak yol haritasına ihtiyaç var. ” dedi.

Tarımın ülkemiz ve dünya için stratejik öneme sahip bir sektör olduğunu vurgulayan TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argün Şahin, “Kısa bir süre öncesine kadar temel tarımsal ürünlerde kendimize yeter üretimi yapabiliyorduk. Bugün ise ülke olarak üretim imkanımız, iş gücümüz, bilgimiz olmasına rağmen, birçok tarım ürününü ithal etmeye başladık. Bu üretimi yapmamızı engelleyen unsurlardan önde geleni tarımsal iş sektöründe bir bütün olarak yapılanma olmaması ve buna bağlı olarak tarım iş insanları için en temel üretim planlamasının yapılamamasıdır” diye konuştu.

Türk tarımı için endişelenen, tarıma gönül vermiş, tarımı dert edinmiş bir ekiple yola çıktıklarını anlatan Şahin, TARSİD hakkında şu bilgileri verdi:

“TARSİD, Antalya merkezli Türkiye derneğidir. Hedefimiz yedi bölgede tarım sektöründe faaliyet gösteren, alanında uzman isimlere, kişilere ulaşmak. Onlarla bir araya gelmek. Çünkü üyelerimizle güçlüyüz; çünkü hep birlikte güçleneceğiz. Dernek olarak odaklandığımız iki sektör var. Tarım sektörüne girdi sağlayan iş insanları, Tarıma dayalı sektörlerde faaliyet gösteren sanayici ve iş insanları. Bunlar TARSİD’in üye potansiyelini oluşturuyor

Biliyoruz ki yolumuz uzun, yükümüz ağır. Bununla birlikte İnanıyoruz ki Türkiye’nin dört bir tarafında bu yolculuğa değerli deneyimleriyle eşlik etmeyen isteyen, pek çok idealist sektör paydaşı yer alıyor. İzmir, Balıkesir, Ankara ve İstanbul’daki üyelerimizle ilk adımı attık.”

Mutfak Yanıyor

Tarım ve gıda sektörünün kronik sorunlarının artık toplumun tüm kesimini ilgilendirdiğini savunan TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin, “Geçici adımlarla kısa vadeli çözüme kavuşturulmaya çalışılan sorunlar artık sadece kırsaldaki üreticinin problemi olmaktan çıktı. Hepimizin mutfağına dayandı. Mutfak, adeta yanıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’de tarımın bugüne kadar bütünsel olarak ele alınmadığının altını çizen Başkan Şahin, “Tarım ve tarımın bütün kolları birbirinden ayrılmayacak kadar önemli. Ne tek başına hayvancılık desteği yeterli olur; ne de sadece üreticiye destek vermek. Tarım, bütüncül yaklaşım içinde ele alınmalı. Biz tarım sektörünü bir bütün olarak kucaklayacağız “ dedi.

Türk Tarımının en büyük sorunu: Verimlilik

Tarımda verimliliği Türk Tarımının en büyük sorunu olarak tanımlayan Başkan Argun Şahin, “Tarımda verimliliği ve üretimi her zaman ön plana almak zorundayız. Türkiye’deki traktör sayısı tüm Avrupa’daki traktör sayısından fazla. Sadece üretmek yetmiyor. Bu üretimi katma değerli hale getirmeliyiz” diye konuştu.

Tarım sektörünün tamamını kucaklayacak yol haritasına ihtiyaç var

Tarımın bir bütün olarak ele alınması ve  “yapısal reform” vurgusunun, tarım ve gıda sektörü açısından da hiç olmadığı kadar önemli hale geldiğine dikkat çeken TARSİD Yönetim Kurulu Başkanı Argun Şahin, “Bir tarafta istikrarsız ve öngörülemeyen üretici maliyetleri ve satış fiyatları, diğer tarafta yüksek seyreden tüketici gıda fiyatları Türkiye’de tarıma bakış açısının köklü şekilde değiştirilmesini gerekli kılıyor. Tarımda yeni şeyler söylemenin zamanıdır. Tarım sektörünün tamamını kucaklayacak yol haritasına ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Şahin, tarımın Türkiye’nin ana güçlerinden biri olduğunu belirterek, bu gücün harekete geçirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir