Otellerde Maliyetler Hala Enflasyonun Üzerinde

2018 yılı mart ayında otellerde yıllık maliyet artışları % 13,26 oldu. Türkiye’de enflasyon ise % 11,14 olarak gerçekleşti.

TÜİK tarafından açıklanan mart 2018 enflasyon (TÜFE) verilerine göre; Türkiye’de fiyat yükselişi, yıllık bazda 12 aylık ortalamalarla % 11,14 oldu.

Turizmdatabank’ın hazırladığı Otel Maliyetleri Raporu’na göre, konaklama tesislerindeki maliyetler ise mart ayında yıllık ortalama % 13,26’ya yükseldi.

On iki aylık ortalama maliyet artışlarına göre otellerde en yüksek artışlar; % 13-14 ortalamalarla; temizlik, yiyecek, içecek gruplarında gerçekleşti.

Şubattan sonra mart ayıda da Enerji – Yakıt maliyetleri dahil tüm maliyetlerde yükseliş devam etti. Teknik servis ve enerji grubu maliyetleri enflasyonun altında artış gösterdi. (Öte yandan otel maliyetlerinde çok düşük paya sahip olan basın-yayın vb maliyetler % 20 ile en yüksek artışı yaşadı.)

Diğer yandan maliyetleri % 13,4 artan yiyecek grubu içinde en yüksek maliyet artışları; yine meyve sebzede oluşurken, yağ, et, bakliyat ve süt gruplarındaki artışlar da onu takip etti.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir