Oteller ‘Akıllanıyor’ Gelir Yüzde 20 artıyor


Pandemi döneminde kan kaybeden turizm sektörü, dijitalleşmeyle gelirini artırıyor. Temassız uygulamaların ardından hayata geçirilen akıllı fiyat yönetimiyle otellerin satışları yüzde 10, gelirleri yüzde 20 artıyor.


Talya Bilişim Yönetici Ortakları Nilüfer Durukal, Kemal Oral ve Levent Tural.

Koronavirüs salgını nedeniyle 2.4 trilyon dolarlık kayba uğrayan dünya turizm sektörü, yaralarını dijitalleşmeyle saracak. Pandemiye rağmen temassız uygulamalarla yeniden misafir ağırlamaya başlayan konaklama tesisleri, yapay zekaya dayalı akıllı otel yönetim sistemleriyle de hem satış oranlarını hem de gelirlerini artırıyor. Temassız otelcilik uygulamaları, akıllı fiyat yönetiminin de aralarında bulunduğu pek çok konu Elektraweb Otel Yönetim Sistemi tarafından Antalya’da düzenlenen ‘Otellerde Dijital Dönüşüm Zirvesi’nde konuşuldu.

Zirve kapsamında Talya Bilişim Yönetici Ortakları Nilüfer Durukal, Kemal Oral ve Levent Tural bir Türk firması olarak 3 kıtada 17 ülkeye teknoloji ihraç etmekten dolayı mutlu ve gururlu olduklarını belirttiler.

Geleceğin teknolojisinin web ve bulut ortamında olduğu, yapay zekaların otel yönetimlerinde devreye girmeye başladığı ve dijitalleşmeye geçiş yapabilenlerin gelecekte var olabileceği de aktarıldı.

En kapsamlı web bulutta çalışan otel yönetim sistemi olan Elektraweb, maliyeti düşürerek verimliliği artırıyor, kişiselleştirmeyi çok daha hızlı sağlıyor ve rekabet avantajını artırıyor.

Antalya, İstanbul, Ankara ve Londra ofisleriyle çalışmalarını sürdüren Elektraweb, yakın gelecekte 40 ülkeye teknoloji ihraç eder konuma gelmeyi ve 7500 otele yayılmayı hedefliyor.

SON TEKNOLOJİLER KONUŞULDU

Turizm ve bilişim dünyasının profesyonelleri bir araya getiren zirvenin açılışında konuşan Talya Bilişim Yönetici Ortağı Nilüfer Durukal, “Turizm gibi son dakika rezervasyonlarının yoğun olduğu sektörlerde yapay zeka kullanımı artık bir zorunluluk haline geldi. Pandemiyle birlikte sektörün en büyük sorunu haline gelen rezervasyon-fiyat dengesi, iyi yönetilebildiğinde önemli bir fırsat sunuyor. Geliştirdiğimiz akıllı fiyat yönetimi sistemi insan tarafından eş zamanlı değerlendirilmesi imkansız olan yüzlerce değişkeni yapay zekayla anlık olarak yorumlayıp otele optimum fiyatı sunuyor.  Bu teknolojiyi kurduğumuz otellerin satışı yüzde 10, karlılığı ise yüzde 20 arttı” dedi.

ACENTE TEKELİ KIRILDI

Oteller için fiyat yönetiminin en can alıcı konu olduğunu belirten Durukal şunları kaydetti: “Pandemide satışların online platformlara kayması otellerdeki fiyatlama yöntemlerini değiştirirken çok önemli fırsatlar da sunar hale getirdi. Eskiden satış tamamen büyük acentelerin tekelindeyken artık her otel, teknolojiyi kullanarak kendisi için en doğru fiyatı belirleyebiliyor. Hem kendi gelir yönetimini yapabiliyor hem de doğru fiyattan satış yaparak gelirini maksimize etmiş oluyor. Böylece tanıtım için harcanan her birim para karşılığında optimum satış rakamına ulaştığından emin oluyor.” 

KÜÇÜK OTELLER ‘KARLI’ ÇIKACAK

Online platformları etkin olarak kullanmanın en çok küçük otellerin işine yaradığını anlatan Nilüfer Durukal, “Elektraweb’in bu amaçla üretmiş olduğu Online Satış Çözümleri Kanal Yönetimi, Online Rezervasyon Motoru, Acente Extraneti ve Rate Manager modüllerini içeriyor. Otel fiyat ve doluluğunu Booking, Expedia vb. online satış sitelerinde, kendi web sayfasında ve acentesinde eş zamanlı olarak yayınlayıp rezervasyon alabiliyor” dedi. Bu dijital çözümlere öğrenebilen Akıllı Fiyat Yönetimi modülünün eklenmesiyle odanın optimum fiyattan satılacağına dikkat çeken Durukal, bunun da karlılıklarını artıracağını sözlerine ekledi.

4 BİN 500 TESİS KULLANIYOR

Talya Bilişim, konaklama tesislerinde teması minimize eden Temassız Misafir Uygulamaları ile pandemi için bir çözüm üretip otellere yeni kazanç kapıları da araladı. Online Check-in, online rezervasyon, oda kapısının anahtarsız açılması, otel içinde online satın almalar bu uygulama üzerinden yapılabildiği gibi, arıza ve sorun taleplerinin iletimi, anket doldurma gibi pek çok fonksiyon yine bu uygulama ile misafirlere sunulabiliyor. Türkiye’de ve dünyada 4 bin 500 işletmenin kullandığı Elektra Otel yönetim Sistemleri’ni bu yıl TBMM, vilayetevleri, tüm hakimevleri, öğretmenevi ve polisevinin de aralarında bulunduğu pek çok kamu kuruluşu da kullanmaya başladı.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lawngonewild.com