Metaverse Arsa Satışlarında Antalya’ya ilgi Artıyor

Son günlerin popüler kelimesi “metaverse” ile sanal dünyadan arsa satın almak gittikçe artmaktadır.

Metaverse birçok yerde karşımıza çıkarken, birçok kişi de internetin geleceği olarak görülen bu sanal dünyada şimdiden yer almak istiyor.

Metaverse, kullanıcıların çeşitli dijital varlıklar oluşturmalarına ya da çeşitli coinler aracılığıyla bu varlıkları alıp satabilmelerini sağlayan sanal bir dünyadır.

Sanatçıların konserlerini verebileceği, eserlerini sergileyebileceği, markaların mağaza açabileceği ve işletmelerin toplantılarına ve etkinliklerine ev sahipliği yapabileceği metaverse arazileri son zamanlarda rekor işlem hacimleri görüyor.

Arazi alım satım işlemleri Türkiye’de büyük ilgi görmeye devam ediyor. OVRThe Sandbox ve Decentraland metaverse arsalarının satıldığı en popüler platformlar arasında yer alıyor.  OVR isimli metaverse platformunda, Türkiye’de 20 bin, İstanbul’da 11 bini aşkın parsel satıldı. OVR paltformunda  Türkiye’nin en değerli arazileri çoktan satın alınmış durumda. İstanbul’un önemli caddelerinde boş arazi kalmadı.          

Sanal arsalar gerçek dünyadaki fiyatlarına yakın bedellerle satılabiliyor. Sahibinden sitesinde kullanıcılar Metaverse arazilerini satış işlemlerine açmaya başladı. Örneğin Antalya Konyaaltı caddesindeki bir arsa 2.5 milyon TL bedel ile satışa çıkarıldı. Ancak ilan birçok yerde haber olduktan sonra yayından kaldırıldı.

Metaverse evreni aslında tek bir evren değil. Satın alınan arsa o platformda bir arsa oluyor. Aynı arsa başka bir platformda da başkası tarafından satın alınabiliyor. Türkiye’deki arsa satışları genelde OVR platformundan gerçekleşirken, Samsung metaverse evrenindeki mağazasını Decentraland platformunda açtı. Decentraland arsalarının metrekare fiyatı 4 bin dolar olarak gerçekleşiyor.

Bir başka platform olan SuperWorld ise önemli tarihi yapıların satışları ile öne çıkıyor.

Platformun internet sitesinde öne çıkarılan yerler arasında; Türkiye’den de Sultanahmet Camisi de yer alırken, Ayasofya Camisi 100 Ethereum’a (250 bin dolar) satılıyor.

Metaverse arsa satışları bazılarına göre; “torunlarımızın arkamızdan konuşup söylenmesine sebep olacakken”, bazılarına göre ise “cennetten arsa satın almak gibi”. Ancak geçmişte 1 dolara bitcoin almayanların bugün hayıflanmasının da motivasyonu bu tür yatırım fırsatlarına teşvik ediyor. Bu gelişmelere bağlı olarak metaverse emlak danışmanlığı da gittikçe artıyor. Sosyal medyada metaverse evreninde arsa satın alınmasına aracılık edenlerin ilanları da yayınlanmaya başladı.

Metaverse evreninde Antalya da arsa satışları furyasına katıldı

Antalya’da popüler ve işlek noktalarda satışlar yoğunlaşmış. Konyaaltı bölgesinde 1203, Kaleiçi’nde 394, Lara bölgesinde 369 arsa satılmış. Bir arsanın tek bir parseli yok. Aynı arsada birçok kişi parsel alabiliyor. Bazıları satın aldıkları parseli tekrar satışa çıkarıyorlar. Parsellerin sistem tarafından başlangıç satış fiyatları ortalama 4 OVR (1 OVR=2 dolar-hesaplama tarihi itibariyle). Ancak kullanıcılar sahip oldukları parseli tekrardan istedikleri fiyata satışa çıkarabiliyorlar. Örneğin 7 Mehmet Restaurant’ın yeniden satışa çıkarılan bir parselinin fiyatı 200.000 OVR (400.000 dolar)

Cumhuriyet Meydanı ve Kaleiçi

Tarihi ve kültürel yerlerde de yoğun satışlar gözlemleniyor. Cumhuriyet Meydanı’nda boş parsel kalmamış. Atatürk’ün Evi, Antalya Müzesi, Aspendos, Side ve Perge Tiyatrosu dolmak üzere. Hayalet bahçeye dönen EXPO’da ise 44 parsel satılmış. Sıçan Adası’ndan 11 parsel satılmış bunlardan 5’i sahipleri tarafından tekrar satışa çıkarılmış. Tünektepe de ise 7 parsel satılmış ve bunların 5’i tekrar satışa çıkarılmış.

Antalya Stadı

Antalya Stadı’nda parseller bitmek üzere neredeyse boş parsel kalmamış. Stadyumdaki parsellerin çoğu sahipleri tarafından tekrardan satılığa çıkarılmış. Spor severler aynı ilgiyi kapalı spor salonuna göstermemiş. Henüz satılan parsel yok.

Kamu kurumlarının binalarından da satılan parseller mevcut. Kepez Belediyesi binasından bazı parseller 50-100 OVR (100-200 dolar) arasında tekrardan satışa çıkarılmış. En çok talep gören kamu binası ise 20 parsel ile Konyaaltı Belediyesi olmuş. Antalya Valiliği’nin 1 parseli, Adliye’nin 1 parseli, Büyükşehir Belediyesi’nin 4 parseli satılmış 1 parseli de 999 (1.998 dolar) OVR’ye tekrardan satışa sunulmuş. Muratpaşa Belediyesi’nin 4 parseli, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün 3 parseli ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 1 parseli satılmış. ASAT ve otogardan henüz satılan bir parsel yok. Antalya Havalimanın da ise 79 parsel satılmış.

Otellere ilgi büyük

Otellerden de parseller satılmaya başlanmış. Şehir merkezindeki otellerin ortalama parsel fiyatları 250 OVR (500 dolar) iken 50.000 OVR’ye (100.000 dolar) satışa çıkarılan otel parseli de mevcut. Kundu bölgesinde parsel fiyatları 2.000 OVR’ye (4.000 dolar) kadar çıkarken, Belek bölgesinde otellerin alanlarının büyük olması (parsel sayısının çokluğu) nedeniyle henüz 1.000 OVR’nin (2.000 dolar) üzerine pek çıkmamış.

En değerli parsel AVM’lerde

Terracity’de 74 parsel, Mark Antalya’da 55 parsel, Migros AVM’de 31 parsel, Shemall’de 12 parsel, Özdilek’te 11 parsel, Agora’da 8 parsel, Laura’da 6 parsel, Mall of Antalya’da 4 parsel satılırken, Erasta’da henüz satılan bir parsel yok.  AVM’lerde kullanıcılar tarafından yeniden satışa sunulan parsel fiyatları ise 999.999 OVR’ye (1.999.998 dolar) kadar çıkıyor.

(hesaplama tarihinde 1OVR=2 dolar olarak alınmıştır)

Nusret Oral Sağel

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lawngonewild.com