MATSO Başkanı Boztaş, Sorunları TOBB Konseyi’ne Taşıdı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yılda 2 kez gerçekleştirilen TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de yapıldı.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, ilçenin en önemli 4 sorununu TOBB konsey toplantısına taşıdı. Ahmet Boztaş, “Dört konuyu rapor haline getirdik. Oda üyelerimizin yaşadığı sorun ve talepleri çözülmesi amacıyla Ankara’ya taşıdık” ifadesini kullandı.

Boztaş, Oda üyelerinin ve tüccarın sesi olmak amacıyla Ankara’ya taşıdıkları 4 sorunu şöyle sıraladı;

1-Turiste mal ve ürün satan tüccar ve iş insanlarının ihracatçı sayılması

2- 5174 Sayılı Kanuna Tabi Ticaret ve Sanayi Odaları Üyelerinin Kredi Kefalet Kooperatiflerine üye olmasının yolunun açılması

3-Manavgat’ta KOSGEB Şube Müdürlüğünün açılması

4-Orman vasfını ve niteliğini kaybetmiş olan arazilerinin organize sanayi bölgesi kurula bilmesi için orman kanunun 17.maddesinde değişiklik yapılarak OSB için tahsisine izin verilmesi.

Turiste mal ve ürün satan tüccar ve iş insanlarımız ihracatçı sayılsın

Başkan Boztaş, Ankara’ya sunmak amacıyla hazırlamış oldukları raporda turiste mal ve ürün satan tüccar ve iş insanlarının ihracatçı sayılması konusu olduğunu kaydederek, “ bölgemizde turizmle uğraşan tüccar ve iş insanlarımız mal ve ürün satarak karşılığında ülkemize döviz girdisi sağlıyorlar. Bir nevi ihracat yapıyorlar. Mal ve ürün yurtdışına çıkıyor. Döviz girdisi sağlanıyor. Ülkemizin cari açığına katkı sağlıyorlar. Bu kapsamdaki tüccar ve iş insanlarımızın da “döviz kazandırıcı hizmet” statüsü yani ihracatçı sayılarak kredi destek ve muafiyetlerden yararlanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

TOBB’a bağlı Odaların üyelerine haksızlık yapılıyor

Ticaret ve Sanayi Odalarının 5174 Sayılı Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği İle Odalar Ve Borsalar Kanunu kapsamında kurulduğunu hatırlatan Başkan Boztaş, 1163 sayılı kooperatifler kanunun da değişiklik yapılarak Esnaf ve Kefalet Kooperatiflerine üye olmanın yolunun açılmasını istediklerini söyledi. Bu konuda üyelerden yoğun talep geldiğinin vurgulayan Boztaş, “TOBB’a bağlı Odaların üyelerine haksızlık yapılıyor. TOBB’a bağlı Odaların üyelerinin de Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatiflerine üye olmasının yolunun açılması gerekmektedir. Devlet tarafından sübvanse edilen ve Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile Esnaf Odaları üyelerine verilen desteklerden iş insanlarımız ve tüccarlarımızın da yararlanması için düzenleme yapılması talep ediyoruz” dedi.

KOSGEB Şube Müdürlüğü Manavgat’a kurulmalıdır

KOSGEB’in Manavgat’ta şube müdürlüğünün olmadığını hatırlatan Başkan Boztaş, ilçe KOSGEB Şube Müdürlüğü’nün bir an önce kurulması gerektiğini ifade etti. Başkan Boztaş, “KOSGEB’in Manavgat’ta şube müdürlüğü kurması elzemdir. Tüccar ve iş insanlarımız KOSGEB ile olan işlerini çözmek amacıyla KOSGEB Antalya Müdürlüğüne müracaat etmektedir. İş insanlarımızın ve tüccarlarımızın Antalya gidip gelmeleri bir günlerinin orada geçmesine sebep oluyor. Zaman kaybından kurtulmaları için Manavgat’ta KOSGEB şube müdürlüğü kurmalıdır” diye konuştu.

Organize Sanayi Bölgesi kurulması

Bölge ekonomisinin turizme endeksli olduğunu vurgulayan Başkan Boztaş, bunun bir risk olduğunu ilçe ekonomisinin çeşitlenmesi gerektiğini söyledi. MATSO olarak ilçe ekonomisini çeşitlendirmek için yapılan çalışmalardan birinin de ilçede organize sanayi bölgesinin kurulması olduğunu kaydeden Boztaş, Oda olarak ilçeye İhtisasa Organize Sanayi Bölgesi kazandırabilmek için çaba gösterdiklerini belirtti. Oda olarak yaptıkları çalışmalarda arazi sıkıntısı yaşadıklarına vurgu yapan Başkan Boztaş “Çok geniş tarım arazilerine ve sahip olan ilçemizde tarım ürünlerini işleyebilmek bölgemiz ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir. Kuruluşumuzdan beri Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması için yoğun çabalar harcıyoruz. MATSO olarak yaptığımız çalışma ile ilçemiz arazileri tek tek incelenmiş ve Gıda İhtisas OSB Kurulmasına uygun tek bir taşınmaz tespit edilmiştir. Tespit edilen orman vasfını kaybetmiş arazidir. Orman vasfını kaybetmiş söz konusu arazinin OSB alanı olarak tahsisinin yapılabilmesi için 6831 sayılı Orman Kanunun 17. Maddesinde gerekli değişikliklerin yapılarak. ‘Orman vasfını kaybetmiş arazilerin organize sanayi bölgesi kurulabilmesi için tahsisini’ mümkün kılan yasal değişikliğin yapılması gerekmektedir” dedi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir