Konut Piyasasına Yaz Nasıl Geldi?

Seher Özen Karadeniz/ BusinessAntalya

Emlak piyasasının durumu en çok da okullar kapanıp tatil başlarken ya da tatil bitip okullar açılacağı zaman gündem olur.

Dün Hürriyet Emlak’tan posta kutuma düşün basın bülteni İstanbul, Ankara ve İzmir’de kiralık ev hareketliliği olduğunu söylüyordu. Bu bilgiyi sayfalarımızda değerlendirmeden önce, kentimizde emlak piyasasının durumunu da öğrenmek şart olmuştu.

Antalya emlak piyasasına ilişkin merak ettiklerimi, aynı zamanda eski bir bankacı olan Realty World Uzman Gayrimenkul çatısı altında emlak danışmalığı yapan Ayşenur Çeltikçi’ye sordum.

Hürriyet Emlak, hem okulların kapanması hem de yaz aylarının başlamasıyla birlikte hareketlenen emlak piyasasında özellikle üç büyük kentte; İstanbul, Ankara ve İzmir’de son 2 ay içerisinde kiralık konut ilanlarında artış yaşandığına dikkat çekti. Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, Mayıs ve Haziran aylarındaki hareketliliği değerlendirerek, “Okulların kapanması ve yaz aylarının gelmesiyle bu hareketliliğin tavan yaptığını görüyoruz. Üniversitede okuyan öğrencilerin mevcut evlerini değiştirme niyetleri de bu hareketlilikte pay sahibi. Bu trendin yaz boyunca devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

Konut alımında karlı dönem…

Realty World Uzman Gayrimenkul’den Ayşenur Çeltikçi de her mayıs-haziran döneminde okulların kapanması ve tayin süreçlerinin başlamasıyla birlikte kiralık emlak piyasasının doğal olarak hareketlendiğini, diğer illerden farklı olarak Antalya’nın sahil şeridi olması sebebiyle kısa süreli-eşyalı kiralama taleplerinin de oldukça fazla olduğunu belirtti. Kiralama süreçlerini her iki tarafın ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak sürdürdüklerini belirten Çeltikçi; “Öncelikle mal sahibinin kiralama şartlarını, talep edilen kiracı adayının özelliklerini öğreniyoruz. Bu aşamada olası kiracı adaylarını öncelikle biz değerlendiriyoruz ve ardından uygun olanları mal sahibi ile paylaşıyoruz. Her iki taraf için en uygun şartlarla kira kontratının yapılmasına özen gösteriyoruz. Karşılaşacağınız riskleri en aza indirmek için hem kiralama hem de satış süreçlerinde profesyonel bir emlak firması ile çalışmanızı öneririm” dedi.

Geçen yılın aynı dönemine göre Antalya’da konut fiyatlarının %8-9 arttığını belirten Çeltikçi, bu süreçte yabancıların da piyasayı hareketlendireceğini kaydetti.  Diğer taraftan inşaat maliyetlerinin yeni yapılan konut fiyatlarını artıracağını bunun etkilerinin de ikinci el emlak piyasasına olumlu olarak yansıyacağını söyledi.

Kendilerine çok sık sorulan sorulardan birinin; “şimdi konut almak karlı mı?” sorusuna da “evet” yanıtını veren Çeltikçi; “Bazı bankalardaki konut kredisi faiz oranları hala artmamışken, tapu harçlarında ekim sonuna kadar devam eden indirim sürerken, emlak hizmet bedelleri %2’ye düşmüşken ve konut fiyatlarına henüz maliyet artışları yansımamışken, konut almak isteyenlere bir an önce alım yapmalarını öneririm” dedi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir