İş Dünyasından EXPO Alanı İçin Anket Önerisi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, EXPO Alanı’nın nasıl değerlendirilmesi konusunda internet üzerinden anket yapılarak Antalya halkının görüşünün alınması gerektiğini söyledi.

Davut Çetin, “EXPO alanı için birçok öneri yapılmıştır. Elbette her öneri değerlidir, fakat ben bir hususu hatırlatmak isterim. Bir vizyon belirlerken veya bir projeye karar verirken önce ilke ve değerler belirlenmelidir. Bunu yaptığımızda vizyon ve proje daha doğru, daha gerçekçi olur. Biz genellikle ilke ve değerlere dikkat etmiyoruz, bu nedenle her konuda sorun yaşanıyor.

Aslında EXPO projesinin en başında da ilkelerden yola çıkılmalıydı. Oysa biz en başında neden EXPO’ya aday olduğumuzu tartışmadık, sadece EXPO yapalım, Devletten para gelsin, dışardan turist gelsin diye hareket ettik.

ÇOCUK VE ÇİÇEK TEMASI UNUTULMAMALI

Şimdi aynı hatayı tekrarlamamalıyız, önce ilkeleri, kuralları, değerleri belirlemeliyiz.

  • Bana göre birinci ilke olarak, internet ile Antalya halkının görüşü alınmalı, halkın katılım ve desteği sağlanmalıdır.
  • İkinci ilke EXPO’nun çocuk ve çiçek temasının unutulmamasıdır. Esasen çocuk ve çiçek temasının ortak fikri Antalya’nın geleceğinde doğanın ve çevrenin korunmasıdır. Dolayısıyla bu alanda çevre korunması konusuna da hassasiyet gösterilmelidir.
  • Üçüncü ilke kamu menfaatinin korunması olmalıdır, yani projenin amacı sadece parasal bir amaç, satmak, kiralamak olmamalıdır, bölge Antalya’nın geleceği için düzenlenmiştir, Antalya’ya yararı olacak, bir eksiği giderecek bir proje olmalıdır.
  • Dördüncü ilke, EXPO bölgesinin Antalya kent merkezine alternatif değil, tamamlayıcı olmasıdır. Yani alışveriş merkezi gibi kent merkezini zayıflatacak projeler olmamalıdır.
  • Beşinci ilke de oradaki mevcut yatırımı, örneğin kongre merkezini yaşatabilecek tamamlayıcı bir proje olmasıdır.

Bu önerilere yenileri eklenip Antalya halkına elektronik anketle sorulabilir. Ortak akıl ile en uygun çözüm bulunur. Büyük projelerin alternatifleriyle halka sorulması kente sahiplik duygusu verir. Antalya’da kent kimliğini, kent kültürünü geliştirmek için bu sahiplik duygusuna önem vermeliyiz. İnternet çağındayız, kentin önemli konularını gündeme alıp, mümkün olduğu kadar geniş katılımla tartışmak iyi olur” dedi.

Davut Çetin, işadamı İnan Kıraç’ın Antalya Arkeloji Müzesi olarak değerlendirilmesi önerisinde bulunduğunu da hatırlattı.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir