Interfresh 2018 Fuarı Açıldı

Interfresh 2018 Yaş Sebze ve Meyve Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı Vali Münir Karaloğlu’nun katıldığı törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Vali Münir Karaloğlu ANFAŞ Antalya Expo Center’da bu sene ilki düzenlenen Interfresh 2018 Yaş Sebze ve Meyve Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı Açılış Töreni’ne katıldı. Törene ayrıca Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Bosna Hersek Büyükelçisi Bekir Sadovic, Makedonya Büyükelçisi Zvonka Mucunska, Brezilya Büyükelçisi Eduardo Riccardo Gradilone Neto, Letonya Büyükelçisi Peteris Eelferts, Moğolistan Büyükelçisi Bold Ravdan, tarım sektörünün önde gelen firmalarının yetkileri ve yurt içi ve yurt dışından çok sayıda alım heyeti katıldı.

SEBZE VE MEYVEDE LİDER ANTALYA

Fuarda açılışında konuşan Vali Karaloğlu, Antalya’nın önemli bir tarımsal üretim merkezi olduğunu belirterek, “Antalya özellikle örtü altı sebze üretiminde Türkiye’nin lideridir. Dünyanın da en önemli üretim merkezlerinden biridir. Bahçe meyveciliği noktalısında da birçok meyvede Türkiye’de lider konumdadır. Nar, portakal, muz ve tropikal meyvelerde çok ciddi bir meyve üretimimiz var. Muzla birlikte meyvelerde seraya girmeye başladı. Üretim miktarlarımız son yıllarda ciddi miktarda arttı” dedi.

LOJİSTİK SEKTÖRÜN HER ŞEYİ

 Yaş sebze ve meyve ticaretinde lojistiğin önemine vurgu yapan Vali Karaloğlu, lojistik sektörünün gelişmediği zaman yaş sebze ve meyve ticaretinin gerçekleştirilemeyeceğini ve bunun da fiyatlara yansıyacağını ifade etti.

Antalya’nın çok ciddi bir yaş sebze meyve ihracatı olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, “Antalya, Isparta, Burdur’un ilk 9 ayda 350 milyon dolarlık yaş sebze meyve ihracatı var. Bu bölgenin yaş sebze meyve ihracat potansiyeli bu rakamların çok çok üzerindedir, eğer depolama ve lojistik sorunlarını tam olarak çözersek potansiyelimizi tam anlamıyla gösterebiliriz” diyerek sektör temsilcilerine çağrıda bulundu.

THY KARGO ÇOK ÖNEMLİ BİR ARTI

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’nin, Türk Hava Yolları kargo şirketiyle imzalamış olduğu protokolün, önemine değinen Vali Karaloğlu, “Türk Hava Yolları, Antalya’dan yurt dışına, hava yolu kargosuyla yapılacak ihracatta %50’lilerin üzerinde bir indirim yapmıştır. Bu avantajı ihracatçılarımızın iyi değerlendirmesi ve daha hızlı bir şekilde ürünlerimizi hedef pazarlarımıza ulaştırması lazım” diyerek katılımcıları teşvik etti.

MALESEF BEKLENTİNİN ÇOK ALTINDA

Antalya’nın hedef pazarları büyütmesi açısından düzenlenen fuarların büyük önem taşıdığını belirten Vali Münir Karaloğlu, “Arap ve Ortadoğu ülkeleri, Antalya’ya çok yakın ve yaş meyve sebze ihtiyacı olan ülkeler olmasına karşın ihtiyaçlarını uzak ülkelerden temin ediyorlar. Antalya’nın hala Ortadoğu ve Arap pazarında zayıf olmasını kabul etmiyoruz” dedi.

PAZARA BÜYÜK KATKISI OLACAK

Vali Münir Karaloğlu, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın fuara 40’ın üzerinde alım heyetiyle destek verdiğini belirterek, Interfresh Yaş Sebze ve Meyve Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı’nın pazarın çeşitlenmesi konusunda önemli bir katkısı olacağına inandığını ifade etti.

Kurdele kesiminin ardından Vali Karaloğlu ve beraberindeki heyet stantları gezdi. 23 ülkeden 500’den fazla alım heyetinin katılması beklenen Interfresh 2018 Yaş Sebze ve Meyve Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı 20 Ekim tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir