ICF Airports Antalya’da Bir İlke İmza Attı

ICF Antalya Havalimanı, Boni ve Apple işbirliğiyle görme engelli yolcuların havalimanı hizmetlerine kolay ulaşımını sağlamak amacıyla geliştirilen dünyada bir ilk olan “ICF Smart Steps” uygulaması hayata geçirildi.

Antalya Havalimanı Terminalleri işletmecisi ICF Airports, Türk teknoloji firması Boni ve Apple ile yaptığı işbirliğiyle, engelli yolcuların diğer yolcularla eşit şartlarda seyahat edebilmelerini sağlayan bir teknolojiyi hayata geçirdi. Dünyada bir ilk olarak uygulanmaya başlanan bina içi harita ve yönlendirme sistemi “ICF Smart Steps”, havaalanının yolculara açık olan her noktasını görme engelliler için erişilebilir kılıyor.

İPhone uygulaması olan “ICF Smart Steps”, görme engelli yolcuların yardıma ihtiyaç duymadan güvenli bir şekilde seyahatlerini gerçekleştirmelerini ve engelleri ortadan kaldırmayı hedefliyor.

ICF Genel Müdürü Serhat Soğukpınar, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
“Dünyada Apple’ın Maps Connect ürününü kullanarak çalışan ilk uygulama olan ICF Smart Steps; iPhone akıllı telefonlarında yer alan basınç ölçer, pusula ve adım sayaçları gibi sensörler ve Antalya Havalimanında bulunan kablosuz ağ sinyalleri Apple Maps Connect sayesinde analiz edilerek, yüksek hassasiyette, anlık olarak konum belirleme yapıyor. Havaalimanımıza gelen görme engelli yolcularımız artık yardıma ihtiyaç duymadan, çevreyi keşfederek dilediği yere gidebiliyor. Yine havalimanı içinde bulunan noktalarla ilgili sesli bilgi alabiliyor, bulunduğu konumda etrafındaki yerler hakkındaki bilgiyi telefonlarını doğrultarak dinleyebiliyor ve gitmek istediği yeri seçtikten sonra yine sesli olarak yön tarifi alabiliyor. ICF olarak, görme engelli yolcularımıza daha konforlu bir seyahat için destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir