Hollywood’un Silahları Antalya’dan

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde yivli ve yivsiz silah üretimi yapan Utaş Savunma Sanayi ve Tic. AŞ, 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Utaş’ın tüfekleri, Hollywood’un gişe rekortmeni filmlerinden Hızlı ve Öfkeli 7 ile Jurassic World filmlerinde de kullanıldı.

Şirketin kurucusu Abdullah Güzeldere, silah tutkusunun çocukluk yıllarına dayandığını belirtiyor. Uzun yıllar ABD’de yaşadıktan sonra 10 yıl önce Türkiye’ye dönen Güzeldere, Konya Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde başladığı yivli ve yivsiz silah üretimini, bir süre sonra Antalya OSB’ye taşıma kararı alıyor. Silahların tasarımlarının büyük bölümünü Abdullah Güzeldere ve ekibi tarafından gerçekleştiriliyor. Üretimin yüzde 98’i ihraç ediliyor. ABD, Umman, Ürdün, Kanada, Kazakistan ve Tayland polisine silah satıyorlar. Silah üretiminde yerli malzeme kullanımına önem veriyor. Kullanılan başta çelik olmak üzere alüminyum ve polimerin yüzde 100 yerli. Utaş’a ait iki adet silah patenti var.

Abdullah Güzeldere şirketin kuruluş hikayesi ve çalışmalarıyla ilgili şunları söylüyor;

“UTAŞ, silah tasarımı, mühendisliği ve OEM üretimi konusunda uzmanlaşmış bir Türk şirketidir. 2006 yılında kurulan UTAŞ’ın merkez ofisi ve fabrikası Antalya’da bulunmaktadır. Utaş’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde de bir satış ofisi ve üretim tesisi mevcuttur. Utaş kuruluşunun ilk yıllarında Türkiye’de bulunan tüfek üreticilerinin Amerika ile bağlantı kurmalarını sağlayarak, bu firmaların tüfeklerinin ihracatını gerçekleştirirken, 2011 yılının sonlarına doğru tamamlamış olduğu projesi UTS 15 pompalı av tüfeğinin piyasaya çıkmasıyla kendi ürününün ihracatı üzerine yoğunlaşmıştır.

Yılın Silahı Ödülü

Şirketimiz tasarımları ile en iyi ateşli silah tasarım şirketleri arasında bulunmakla birlikte 2006 ve 2007 yıllarında NRA’nın American Rifleman Dergisi tarafından “Yılın Silahı” adaylığına layık görülmüştür. UTAŞ mükemmel tasarımlarıyla ödüller kazanmaya devam ederken şirketin kalbi yeniliğe dayanmaktadır.

Yenilikçi mekanik tasarımı, yenilikçi üretim süreçleri ve silahlarda kullanılan yenilikçi materyaller UTAŞ’ı tanımlayan özellikler olarak ön plana çıkmakta ve şirketi bu sektördeki diğer firmalardan ayırmaktadır. Çok sayıda tasarım yeniliğinin yanı sıra yeni UTS-15 av tüfeği, 100% polimerden yapılmış kubuza sahip ilk tüfek olma özelliğine sahiptir. Aslında tüfeğin %80’inden fazlası fiber destekli enjeksiyon kalıplı polimerden üretilmiştir. Elbette ki silahlarda yeni hafif materyallerin kullanılması mükemmel bir mühendislik kabiliyeti ile desteklenmelidir ki bu da UTAŞ’ın uzman olduğu bir konudur.

UTAŞ’ın tasarım stüdyosunda silah tasarım ekibi, bir silah konseptini hayata geçirebilmek için bir 3-D CAD/CAM bilgisayar tasarım programı ile çalışmaktadır. Her bir parça bilgisayar programında konsept haline getirildikten sonra UTAŞ mühendisleri ilgili parçayı değerlendirmekte ve imalat süreci ve materyali konusunda tavsiyelerde bulunmaktadır. Dolayısıyla, bütün silahlar, ilgili kullanım amacı için en iyi silahı üretebilmek amacıyla tasarımı, mühendisliği ve üretimi birleştiren bir ekip ruhu ile geliştirilmektedir.

 

UTAŞ’ın ürettiği UTS 15 tipi silahlar, Jurassic World filminde, Amerika’da yayınlanan ‘Almost Human’, Amerika ve Kanada’da gösterilen ‘Fringe’ adlı bilimkurgu dizisinde kullanıldı. UTS 15 tüm zamanların en iyi hasılat yapan Hollywood filmlerinden birisi olan Fast & Furious 7 (Hızlı ve Öfkeli 7) filminde boy gösterdi.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir