“Her Şey Dahili Eleştirmek Moda Haline Geldi”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr, Erkan Yağcı, her şey dahil sistemine yönelik eleştirilere, “Herkes her şey dahil sistemini eleştiriyor. Bu eleştiriler moda haline geldi. Ancak her şey dahili misafirlerimiz istemektedir. Bu sistem aileler tarafından seçiliyor. Bu sistemi dünya üzerinde en iyi uygulayan ülkeyiz” yanıtını verdi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ağustos ayı geleneksel öğle yemeğinde bir konuşma yapan AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Türkiye ve Antalya turizminin son durumunu değerlendirdi.

Türk turizminin hızlı bir şekilde iyileşme gösterdiğini belirten Yağcı, “Türkiye, geçen senenin istatistiklerine göre bu sene turist sayısında yüzde 14’lük bir artış yakalamış durumdadır. 6 aylık verilere göre gelir kaybımız ise yüzde 3 seviyesindedir. 2014 yılında turist başı gelirimiz 828 dolar’dı. 2016 yılında bu rakam 700 dolar’a düştü. Dünya ortalaması ise 1000 dolardan 890 dolara düştü. Kişi başı turist harcamalarda dünya genelinde bir düşüş söz konusu. 2014 yılı çok iyi bir yıldı. 2016 yılı ise kırılma noktasıdır” dedi.

Kamu ve özel sektör kuruluş temsilcilerinin de katılım sağladığı yemekte AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı sektörün mevcut durum analizini yaparak  gelecek beklentilerini anlattı.

“Avrupa pazarını toparlamalıyız”

Antalya’da Temmuz ayının yüzde 75 artışa şahit olduğunu söyleyen Yağcı, “Bu sene Rusya pazarı kilit rol üstlendi. Almanya, Hollanda, Belçika, ve İskandinavya ve pazarlarında iyileşmeye ihtiyacımız var. Antalya 7 ayda 2015’e göre 1 milyon turist kaybetti. Avrupa pazarına odaklanarak 2018 yılında bu pazarı toparlamamız gerekiyor. İspanya’ya 15 milyon İngiliz turist gidiyor. Bizim üçüncü ana pazara ihtiyacımız var. Bu bağlamda İngiltere buna en uygun ülkedir. Yapılacak çok iş var” şeklinde konuştu.

“Talep artarsa fiyat da artacaktır”

Dr. Erkan Yağcı, fiyatlara da değindi. Fiyatı yükseltmek için öncelikle talebin artırılması gerektiğini söyleyen Yağcı: “Son iki yılda talep azalınca fiyatlarda  baskı oluştu. Eğer Antalya olarak 12 milyon yabancı turist bandını yakalarsak fiyatlar artar. Bu nedenle 2018 yılı ve sonrası için talebi artırarak 2014 fiyat seviyelerine gelmeliyiz” diye konuştu.

“Her şey dahili eleştirmek moda haline geldi”

Son olarak her şey dahil sistemine getirilen eleştiriler ve şehir turizmine de değinen Yağcı, “Herkes her şey dahil sistemini eleştiriyor. Bu eleştiriler moda haline geldi. Ancak her şey dahili misafirlerimiz istemektedir. Bu sistem aileler tarafından seçiliyor. Bu sistemi dünya üzerinde en iyi uygulayan ülkeyiz” ifadesini kullandı.

“Antalya 20 milyon turist ağırlayabilir”

Şehir turizmi için tarihi değerler, şehrin simgesi, parklar, fuarlar, spor müsabakaları, festivaller, müzeler, bisiklet yolları, sokak sanatları, yöresel yemekler, ülke sokakları, modern toplu taşıma, gece hayatı, alışveriş imkanları, otel altyapısı, tarifeli tarifesiz seferler, güvenli sokaklar, engellilerle barışık altyapı, temiz çevre, ekonomik havalimanı ve temiz plajların olması gerektiğini söyleyen Erkan Yağcı sözlerini şöyle sürdürdü;

“Antalya, dünyada en fazla turist ağırlayan 12. Şehir konumunda. Şehir turizmi ile Antalya daha fazla turist ağırlayabilir. Antalya Türkiye’nin 2023 turist hedefinde 20 milyon turist ağırlayabilir.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir